Tarihi Konuşma Ortamlarının Belli Başlı Karakterleri...
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 04 Haziran 2020, 16:59:04


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Tarihi Konuşma Ortamlarının Belli Başlı Karakterleri...  (Okunma Sayısı 1390 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Tengiz
Ziyaretçi
« : 23 Eylül 2011, 01:41:47 »


 Hemen hepimiz, günlük yaşantı içerisinde bir çok kişi ile çeşitli konuşma ortamlarında bulunup kendi düşüncelerimizi dile getirir ve başkalarını dinleriz. Söz konusu olan şey soylar, kültürler, tarih ve köklere gelince ise birden kişilerin yüzleri, konuşmaları değişir ve bir çok görüşü ileri sürerek eğer ortam samimi (sıcak ve yakın) ise temel düşünce ve görüşlerini ortaya kolayca döküverirler.
 Şu zamana kadar bir çok kişi de bir çırpıda çıkan aşağıdaki genel (istisnalar her zaman olabilir) özellikleri gördüm:

Sürekli Osmanlıya yönelik milliyetçi söylemlerde bulunanlar:
Bu kişiler Eski Türk tarihine pek ilgi duymazlar, duydukları da bir kaç eski Türk destanından ve söylencesinden oluşan kulaktan dolma bilgilerdir. Türk soylu olmayan osmanlı yöneticilerine sempati beslerler, onları dışlamazlar. Bu kişiler yüksek olasılıkla ailesinde Türk olmayan ama müslüman olan diğer topluluklardan birilerinin karışmış olduğu kişilerdir. Yüz görünümlerindeki Türk tipine uymayan özellikleri osmanlı padişahlarına ya da devşirme olduğunu bilmedikleri yeniçerilere bağlayıp örnek göstererek ''Osmanlı torunu ve sıkı müslüman'' olmakla övünürler. Bu kişiler gerçekten sıkı milliyetçi olabilir, evlerinde boy boy Osmanlı devlet armaları da bulundurabilir. Dini duyguları güçlüdür. Ama Sözü Orta Asya ya ve derin kökenlere getirdiğinizde bu alanlar kendileri ile doğrudan bağlantılı olmadığı için gevşeyip sönerler, suskunlaşırlar... Buna karşın İslami öykülere pek meraklıdırlar.
Bu alana giren kişi eğer soyca Türk ise, yüksek olasılıkla yetiştirilme tarzlarındaki baskın dini duygulardan ve yetersiz tek yönlü tarih bilgisinden dolayı Osmanlıya aşırı bağlı olmuştur.

 Türklüğü ile her şekilde övünüp yine de onu diğer soylardan değişik görmemek:
Bu görüşteki kişiler gerçekten Türklük özellikleri taşıyor olabilirler ve bununla övünebilirler, buna karşın evlendikleri kişilerin Türk olmamasından ya da bulundukları ortamlar içindeki (iş-aile) bağlantıları içinde yabancı topluluklardan kişiler olduğundan bu şekilde davranmak zorunda (güçlülüğünde) kalırlar. Bu kişiler yeri geldiğinde Türklüğü övme durumundan aşağılama durumuna kolayca geçiş yapabilirler, çünkü içinde bulundukları Türk dışı bağlantıları korumak zorundadırlar.

Türklüğe sıkı çamur atanlar: Bu topluluğa girenler genelde ailesinde çok fazla karışmışlık olup, buna karşın kendini iyi eğiten ve bir ölçüde geliştirmiş kişilerdir. Okudukları bir takım şeylerle Türklüğün aslında övünülecek bir şey olmadığını ileri sürerler, Türk halklarını birbirinden ayrı tutarlar, Türk tarihini barbarlığa vurdurarak anlatırlar, bir anlamda gedik kapatmaya çalışırlar. Kendilerine karşı geleni de ayrımcılık yapmakla ve sabit(değişmez) düşünceli olmakla suçlarlar. Karışmışlıkları çok olduğundan her hangi bir hak ve ayrımcılık istemezler, buna karşın ayrımcılık isteyenlere soğuk bakmazlar, yeri geldiğinde bu eylemleri insan hakkı olarak görüp gizliden desteklerler...

Hak isteyenler: Bu topluluk, karışmış olduğunu kabul etmeyen ve Türklerden ayrı bir ulus olduğunu ileri süren kişilerden oluşur. Açıkça farklılıklarını belli edip çeşitli ayrıcalıklar isterler, bu eylemleri desteklerler.
Türklüğe çamur atmak, gerektiğinde kullanmak üzere ceplerinde taşıdıkları silahtır, sırası gelince kullanmaktan çekinmezler.

Odaklanmışlar: Tarihin belirli bir bölümüne odaklanmış ve takılmış kişilerdir. Türklüğe genel olarak dil uzatmasa da Türk yönetimi altında oldukları bir takım zamanlardaki olaylara dayanarak hoşnutsuzluklarını belli ederler, takıldıkları bu zamanlardaki hoşnutsuzlukları nedeniyle, Türk e karşı olan ayaklanmalara arada bir sıcak bakarlar, yeri gelince Türk yandaşı da olurlar. Eğer bu odaklanmış kişi Türk ise yalnızca o dönemlerde olanlar için bir gönül kırıklığı taşır ama Türk devletine ihaneti (arkadan vurmayı) yinede düşünmez.

İlgisizler: Ya çok karışmış olduğundan sesini çıkarmayan, ya bu türlü konulara gerçekten ilgisiz ve bilgisiz  olup susan, parası ve rahatı bol olup her şeyi dalgaya vuran ya da dini ve ideolojik nedenlerle bu tartışmaları gereksiz bulan kişilerin oluşturduğu öbektir. Isınan ortamı gevşetmeye çalışan ara bulucu kişilerden de oluşabilirler...Bu topluluğa ''derviş Türkler'' de girebilir; bağlantılı oldukları bir yabancı topluluk ve soylarında karışıklık olmasa bile yalnızca dervişçilik, hümanistlik oynamak için bu şekilde davranırlar.

Türk olanlar: Türklüğe çamur atıldığında bir ölçüde gerilirler. Bilgileri var ise tartışarak Türklüğü savunurlar, yetersiz iseler hakaretlere dayanamayıp kızgınlaşırlar. Bilinçli bir Türk, soylarla pek ilgilenmese bile kendi ulusuna dil uzatıldığında onu az ya da çok korumayı kendiliğinden ortaya çıkan bir görev olarak görür...
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.049 Saniyede 20 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.005s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.