ESENLİKLER KANDAŞLAR
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 28 Eylül 2020, 08:57:23


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: ESENLİKLER KANDAŞLAR  (Okunma Sayısı 1591 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
okan gökkaya
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 3


Tanrı Türkü Korusun.


« : 07 Aralık 2013, 16:39:46 »

Esenlikler kandaşlar aranıza yeni katıldım 19 yaşındayım Yörük yani göçebe yaşayan Türkmenlere dayanmakta soyumuz Zonguldak-devrek'liyim.Ailem ve sülalem İslam dinini benimsesede ben ırkımın bu din ile kazanılmadığını ve Biz türklerin asıl dini olan göktanrı dinini seviyorum ve benimsiyorum Tanrı Türkü Korusun demişimdir her zaman.Umarım bir gün biz türkler tekrar ülkemizi diğer ırklardan temizler ve asıl dinimiz olan göktanrı dinini benimseriz biliyorum bu zaman alacak belkide ben göremeyeceğim ama umudumuda asla yitirmeyeceğim ölsem dahi Türk olarak ölmenin gururu ve onurunu taşıyacağım her zaman Hepiniz Esen Kalın Kandaşlar.Türk Irkı Sağolsun.

YÖRÜKLER
Yörük, göçebe yaşam tarzını seçmiş Türkmenlerdir. Türkçe'deki yürümek kelimesinden türetilmiştir. Anadolu'da yaylak-kışlak hayatı yaşayan Türkmen aşiretleri (obaları) için de kullanılır. Anadolu halkının çok önemli nüfus çoğunluğunu oluştururlar. Balkanlar'daki Türkler arasında da yüksek miktarda Yörük bulunmaktadır. Rumeli Yörükleri: Tanrıdağı Yörükleri, Kocacık Yörükleri, Naldöken Yörükleri, Vize Yörükleri vb gruplara ayrılmaktadır. Bugün Bulgaristan, Yunanistan ve Makedonya'nın dağ köylerinde yaşamaktadırlar.

Osmanlı İmparatorluğu tüm Balkanlar'da elde ettiği topraklara sahip olunması için sadece Türkmen/Yörükleri göndermiş ve görevlendirmiştir. Yörükler Anadolu ve Rumeli’de göçebe olarak yaşayan, geçimlerini hayvancılıkla sağlayan ve mevsimlere göre ova veya yaylalarda kurdukları çadırlarda oturan Oğuz Türklerine verilen ad. Bunlara, Türkmenler adı da verilir. “Cesur, muhârip, iyi yürüyen, eli ayağı sağlam” gibi mânâları ifade eden “Yörük” kelimesi yerine, “yürük” kelimesi de kullanılır. Umumî olarak konar-göçer hayat yaşayan bütün topluluklar için kullanılan bu isim, daha çok göçebe Oğuz boyları için alem (özel isim) olmuştur. 11. yüzyılda Orta Asya’dan göç eden ve göçebe hayat yaşayan Oğuzlar, İran’dan geçerek, Malazgirt Zaferi'nden sonra Anadolu’ya geldiler. Burada da eski hayat tarzlarını aynen devam ettirdiler. İlk zamanlar Türkmen adıyla anılan Oğuzların bir kısmı yerleşik hayata geçti. Anadolu’nun İslâmlaştırılıp Türkleştirilmesi sırasında, Oğuz boyları, Anadolu’nun her tarafına yayıldı. Bir kısmı yerleşik hayata geçerek Türkmen adını aldı, bir kısmı da göçebe hayatını sürdürüp Yörük ismiyle anıldı.Osmanlıların Rumeli’ye geçişinden sonra, Yörüklerin önemli bir bölümü de Rumeli’ye göç ettirildi.

Yörükler'in başlıca geçim kaynakları koyun ve keçi idi çünkü göç sırasında küçükbaş hayvanlarla yer değiştirmek daha kolaydır.Yörük aşiretleri ve obaları isimlerinde genellikle koyun ve keçi kelimelerini barındırırlar. "Karakeçili", "Sarıkeçili" gibi.Aynı zamanda Koyunlu Yörükler diye bilinen Akkoyunlu ve Karakoyunlu aşiretlerinin isimleri, bu obaların nerede yaşadıklarını da belli eder
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

O.GÖKKAYA
Açina Tayeçe
Ziyaretçi
« Yanıtla #1 : 07 Aralık 2013, 16:49:31 »

 Hoşgeldin genç Börü.  Esenlik getirdin.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Alp77
YörükoğluYörük
SOYSUZ BİR PİÇ OLDUĞUNDAN ATILDI
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 979« Yanıtla #2 : 07 Aralık 2013, 18:37:00 »

Okan Gökkaya esen ola, hosgeldin.

Oguz Yabgu Devletine kadar "Turkmen" diye bir kelime yoktu. "Turkmen" kelimesini galiba Oguz Yabgu Devletinden koparak kendi devletini
kuran Selcuk Beg ilk defa kullandi veya o doneme tekabul etmektedir.

Oguz=Turkmen=Yoruk (Batiya gelis tarihleri, mensup olduklari boy, mensup olduklari mezhep veya inanc bir de yoresel etkenlerle bu kelimelerden birini tercih etmislerdir.)
Bazi yorelerde ise Turkmen=Alevi demektir. Turkmen kelimesi galiba islamlasma olduktan sonra ortaya cikmis bir adlandirma.
Gunumuzde gercekten "Oguz" kelimesi yok olmaya yuz tutmus, cunku "Oguz"lar kendilerine Oguz demiyor, Turkmen veya Yoruk demektedirler.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Nihal Atsız Ata'dır, Türkçülüğün kapısı,
O'nun mahiyetinde, çizilmiştir yapısı,

Nihal Atsız atmıştır, davaya son temeli,
Turan Yurt kurulması, O'nun birtek emeli,

Gökbilge'dir davada, bu yüzden Atsız Ata,
Tanrı her doğan Türk'e, O'nun ruhundan kata...


Alp
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.214 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.007s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.