ÜYELERİN DİKKATİNE!!!! (Esenlik Dilemek Nedir?)
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 18 Ağustos 2018, 08:01:11


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: 1 [2] 3 4 ... 18
  Yazdır  
Gönderen Konu: ÜYELERİN DİKKATİNE!!!! (Esenlik Dilemek Nedir?)  (Okunma Sayısı 132842 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Köptü Körgen
Köptü Körgen
Türkçü - Turancı BOZKURT

ileti Sayısı: 1.445« Yanıtla #10 : 15 Haziran 2010, 10:31:29 »

 Selamun aleyküm; "selam üzerinize olsun" demektir. selamın kelime karsılığına bakarsanız esenlik anlamına geldiğini görürsünüz. Tanrı=Allah=ilahtır. ilah değil deme çünkü ilah tapınılacak tek varlık anlamına gelir. bunu kelime-i şehadet ve kelime-i tevhide de görebilirsin. Tanrı öz türkçedir. nasıl mevla, rab gibi şeyler söylenmesi doğru ise tanrı söyleminde de bir sakınca yoktur. kuranda bir çok yerde allah kendinden şey diye, O diye bahseder.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Her 3 mayısta bozkurtlar. Kol kol inerler düze... Bu ruh yaşadıkça, elbet bir gün gelecek, bozkurtlar hükmedecek, gece ile gündüze...
Oğuz Şad
Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : 15 Haziran 2010, 12:40:40 »

Bazı gözüme çarpan yanlış bilgiler oldu.Bu Tanrı ve Allah konusuna farklı bir yorum katmak isterim izninizle.
Tanrı kelimesinin arapçadaki tam karşılığı ilahtır.
Allah kelimesi ise el-ilah'tan gelmez.Bu uydurmadır.Allah kelimesi Kur'an ile birlikte inmiş bir kelimedir.El-ilah şeklinde söylenmemektedir.
Buna en açık delil olarak arapça metinlerde yazılan Allah ve el-ilah kelimelerini karşılaştırmanızı öneririm.
Aradaki farkı hepinizin göreceğini umuyorum.
Bence doğru olan açıklama budur.Lakin tabii ki herkesin yorumları değerlidir.
Saygılarımla


''Allah'' kendine has bir kelime değildir. Belli bir süreç ile oluşmuş ve son kullanılan halini almıştır. Taassup ve dini çekinceler yüzünden çekinmezlik yapmayan dilbilimciler, bunu kabul ederler. Belki fırsatım yoktu, belki fazla yazılan yazıların okunmamasından dolayı o gün fazla yazamamıştım. Şimdi bu sözlerinizden dolayı anladımki bu konu hakkında detaylı bir şekilde yazmak gerekiyor. Çünkü herkesin bu konuda kafası karışık malesef ki kimsenin pek bir şey bildiği de yok. Çünkü insanların beyni dini dogmalar ile kelepçelenmiş olduğundan sorgulama cesareti dahi bulamıyorlar ki kaldı araştırma yapsınlar.


Tarihsel süreç içerisinde Allah kelimesi bir manadan türemiştir ama nasıl?  Ya da olayın aslı nedir?

Bu konu hakkında bazı tarihsel süreç ile açıklanabilir araştırılmış mantıklı iddia vardır.  İsterseniz önce onları yazalım, sonra fikrimizi de belirtiriz.


-İbranice bir kelime olan Elahim(elohim)'in arapçaya geçerek söylene söylene ''Allah'' olduğudur. Zira, ''Elohim'' İbranice'de ''Tanrılar'' manasına gelmektedir. Bu iddia zayıftır.


- İslamiyet öncesi Al-İlah adı verilen en büyük putun söylenişinin zamanla mana olarak '' en büyük ilah'' manasına da gelmesi yüzünden ''Allah'' olarak oluştuğu yönündedir. (Bu işin kolayıdır. Çünkü daha derinine indiğiniz zaman Al-İlah'ın sadece puttan türememiş kelimenin bir kökeninin mutlaka olması gerektiği ve araştırılması gerekmektedir.)-''Allah'' kelimesi başka milletlerden dolaylı olarak arapçaya sonradan girmiştir. Bunu da şöyle açıklarlar;

Sümer ve Babil dilinde Tanrı manasına gelen ''Al'' sözcüğünün İbranice oradan da arapçaya geçerek ''Ulu'' manasında değerlendirilerek ''Al-İlah''(''İlah''ın kökeni de Sümerce de ''La''dır.) olarak kullanıldığıdır. Örneğin Babil asma bahçelerini korumakla görevli olan Ba-Al'dır. Yani ''Bağ-Al'' ''Bağ-Tanrısı''dır. Arapça da ''Ulu-İlah'' olarak düşünüp Al-İlah olarak kullanılıp, sonraki süreçte ise ''Allah'' olarak son halini aldığıdır. Sümer-Babil tarılarından bazılarının adı: Al-lat, Al- menat, Kıb-El-la(Kibele), She-el-la(Şila), Hub-Al, Ba-Al'dır.

Babil ve Sümer dilinden geçen ''Al'' kelimesi  ''ilah'' (İlah ya da aslı ''La''olan kelime ile ilgili altta yine ayrıntılı açıklama yapacağım.) kelimesine eklenerek türememiş, başlı başına ''Allah'' kelimesinin türediği kelimeyi de almış fakat sonra söylene söylene ''Allah'' olmuştur. Ya da 5.000-6.000 yıllık bir süreçte İbranice oradan da arapçaya iki kere farklı zamanlarda girerek son hali ''Allah''ı oluşturduğudur. Bu iddianın dayanağı da şudur. ''Al'' kelimesi tek başına kullanıldığı zaman ''Baba Tanrı'' manası gelmektedir. Zaten, Sümerce, Akad'ca, İbranice, Babil dilinde ve eski mısır dillerinin bazılarında, al ve el kelimeleri tanrı manasındadır. Hatta ''baş tanrı'' manasındadır.  ''Al'' kelimesinden başkaca olarak Sümer-Babil dilinde tanrıça manasına gelen ''La'' kelimesi vardır. ''La'' kelimesi dişi tanrıça demektir. Tanrıçalar Sinder-el-la, Gabri-el-la, Suhey-la ve Kıb-el-la(kibele)'dır. Bu tanrıça isimlerini uzatabilirdim yalnız aklımda kalan bunlar. Yani, Tanrıçalar isimlerinden sonra ''La'' almakta bu da ''dişi tanrıça'' manasına gelmektedir.

Al ve La Tanrı ünvanlarını İbraniler Sümer, Mısır ve Akad'lardan alır da Tanrılarını almaz mı? Tabi ki alır. İbranilerin ilkel kolu ve akrabası olan Araplar, İbraniler yolu ile de olsa, başka başka yollar ile de olsa Tanrı da ithal etmiş ve onlara tapınmışlardır. Arapça hemen hemen ilk fırsat bulduğu kelimeye ''H'' harfini ekleyen, tabir-i caizse yallah, fellah diye nitelendirilen bir dildir. Bugün bile İbranice de kullanılmasa da ''Tanrıça'' manasına gelen ''Alla'' kelimesi mevcuttur. İşte Araplar kendilerinde olmayan ve inanç kültürlerinde karşılığı olmayan olsa bile o kadar değerli olmayan Sümerlerin ana tanrıçası bizim deyişimizle Kibele ''Kıb-El-La''yı ulvi meziyetleri dolayısı ile en yüksek makama koymuş ona da Tanrıça manasına gelen ''Al-La(H)'' demişlerdir. Arapların o en büyük putu, şüphesiz Sümerlerin Kibele'sinden başkası değildir.

Konu hakkında daha detaylı yazmak için bazı kaynakları gözden geçirmem gerekebilirdi lakin aklımda kalanların da konuyu yüzeysel de olsa anlatmama yeterli olduğunu düşünerek bu kadar yazdım.

Yani, bazıları ''Allah'' kelimesinde ki ''Al''ı ingilizcedeki ''the'' gibi anlam içermekte diye açıklasa da bunlar doğru değildir. Ya da ilk kez İslamiyetten sonra kullanılmıştır dese de o da değildir.

Bizimde üzerinde bulunduğumuz toprakları içine alan, Mısır ve Arap yarımadasına kadar uzanan coğrafya binlerce yıl süren etkileşim ile birbirlerini inançsal yönden etkilemiş ve milletler birbirlerinden etkilendikleri yönleri alıp uygulamışlardır. İbranilerin gelmiş geçmiş bütün krallarının nasıl ''Peygamber'' olabildiğini nedense kimse sorgulamak gereği ile duymamıştır.


Biz Türkçülerin bu konudaki tavrı ve isteği şudur; Tarihsel süreçte hiç bir zaman elle tutulup gözle görülen dünyasal bir varlığa ad olarak verilmemiş, sadece yüce yaratıcı manasına gelen öz Türkçe kelime olan ''Tanrı''yı bizlere günah diye söyletmemeye canhıraş çalışanların bazı şeyleri bilip, ''Tanrı''yı kendileri söylemiyorlarsa da bizlerin yakasından ellerini çekmeleridir.

Velhasılkelam, ''Allah'' kelimesi zamanında ulvi bir maksatla insanların gözünde ''tanrı'' olarak düşündükleri bir meta için söylenmiştir. Ve burada herhangi bir art niyette yoktur. Bunun böye olması; ''Allah''a büyüklüğünden birşey kaybettirmez. Bunu, insanlar doğru yolu bulmuş ve gerçek ''Allah''a tapmaya başlamışlardır diye dini bütün kardeşlerimiz gururla değerlendirebilirler.

Yalnız, tarihte yüce yaratıcı anlamı dışında kullanılmamış, hiç bir puta isim olmamış, öz Türkçe ''Tanrı'' dememize de kimse karışmasın!


TTK
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Oğuz Şad
Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : 15 Haziran 2010, 19:02:15 »

Ayrıca selamün aleyküm yahudi selamı değil arap selamıdır."Size Allah'ın selamını getirdim" anlamını taşır.
Turan çıkıntısı konusunda ki fikrim ise ; bence turan çıkıntısı bir ölçüt değildir.Evet genetik bir bulgu olarak ele alınabillir lakin madem ki bilimsel bulgular ile gideceğiz o halde öncelikle turan çıkıntısı ve Türkler arasındaki alakayı ispatlayan bilimsel bir çalışma yahut bulguyu yayınnlarsanız memnun olurum.Hem böylece bu tartışmaya da bir son vermiş oluruz Gülümseme

Yukarıda ''Allah'' ve ''Tanrı'' kelimeleri ile ilgili yazmış olduğum bilgileri araştırırken; ilaveten şu yazacaklarımı da bir zahmet araştırıver.

''Selamun aleyküm'' İbranicedir. İbranice de bunun aslı ''Şalom aleküm''dür. Bir yahudi selamlaşma sözü ve geleneğidir. Araplar, İbranilerin akrabası olduğundan İnanç olarak bir çok şeyi İbranilerden aşırdıkları gibi gündelik yaşamda kullanılan selamlaşmayıda aşırmışlardır. İki yahudiyi selamlaşırken görseniz; birbirlerine ''şalom aleküm'' dediklerini şahit olabilirsiniz. Manası ''Selam üzerine(olsun)''dir.

Hiç bir şekilde İslamiyet, hele hele din ile alakası yoktur. Hello, bay, çaw sözcükleri ne ise; bu sözde odur!

Türkçü bir otağ'a gelip Türkçe konuşması gerektiği konusunda uyarıldığı halde ukala ukala insanları dinsizlikle ve bilgisizlikle itham edip, kullandığı bir çok kelimenin yahudi diline ait olduğunu bilemeyecek kadar bilgisizleredir sözümüz; Burası Türkçü bir otağ'dır. Burada; Türk'çe düşünülür, Türkçe konuşulur, Türkçe yazılır!

Verdiğimiz bu bilgileri çürütemeyip, hala ısrar eden varsa, bu bundan sonra gelen herkes için de geçerlidir. BİZ BİZE YETERİZ, KAPI ORADA!
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
son_Hun
Normal Üye
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 2« Yanıtla #13 : 20 Haziran 2010, 13:33:36 »


Hiç bir şekilde İslamiyet, hele hele din ile alakası yoktur. Hello, bay, çaw sözcükleri ne ise; bu sözde odur!

Türkçü bir otağ'a gelip Türkçe konuşması gerektiği konusunda uyarıldığı halde ukala ukala insanları dinsizlikle ve bilgisizlikle itham edip, kullandığı bir çok kelimenin yahudi diline ait olduğunu bilemeyecek kadar bilgisizleredir sözümüz; Burası Türkçü bir otağ'dır. Burada; Türk'çe düşünülür, Türkçe konuşulur, Türkçe yazılır!

Verdiğimiz bu bilgileri çürütemeyip, hala ısrar eden varsa, bu bundan sonra gelen herkes için de geçerlidir. BİZ BİZE YETERİZ, KAPI ORADA!

Ellerine sağlık Oğuz Şad. Burada araplara tapanlara yer olamaması gerekir. Aşağıdaki alıntı Atatürk'ün "Din ve Ulus" konusundaki elyazılarındandır.

Alıntı
Türkler Arapların dinini kabul etmeden evvel de büyük millet idi.Arap dinini kabul ettikten sonra,bu din,ne Arapların, ne aynı dinde bulunan Acemlerin ve ne de Mısırlıların ve sairenin Türklerle birleşip bir millet teşkil etmelerine hiçbir tesir etmedi.Bilakis,Türk milletinin milli rabıtalarını gevşetti; milli hislerini, milli heyecanlarını uyuşturdu. Bu pek tabii idi.Çünkü, Muhammed-in kurduğu dinin gayesi, bütün milliyetlerin fevkinde şamil bir Arap milliyeti siyasetine müncer oluyordu.Bu Arap fikri,Ümmet kelimesi ile ifade olundu.Muhammedin dinini kabul edenler,kendilerini unutmağa, hayatlarını Allah kelimesinin , her yerde yükseltilmesine hasretmeğe mecburdular.Bununla beraber,allaha kendi milli lisanında değil,allahın Arap kavmine gönderdiği Arapça kitapla ibadet ve münacatta bunacaktı. Arapça öğrenmedikçe, allaha ne dediğini bilmeyecekti.Bu vaziyet karşısında Türk milleti bir çok asırlar,ne yaptığını, ne yapacağını bilmeksizin,adeta, bir kelimesinin manasını bilmediği halde, kuranı ezberlemekten beyni sulanmış hafızlara döndüler.

Facebook'a Ekle
Kayıtlı
AtsızAskeri
Normal Üye
*
ileti Sayısı: 21« Yanıtla #14 : 20 Haziran 2010, 16:38:55 »

Gerekli açıklama yapılmıştır.Ve Allah Türkü Korusun diyenleri kınıyorum.Atsız Ata'dan bize miras kalan bu sözü değiştirmek istiyen sentezcilere geçit yok!  TTKY

Nokta, virgül gibi noktalama işaretlerinden sonra lütfen bir boşluk bırakınız. ASENA-01
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Köprülerin (Linklerin) Görülmesine İzin Verilmiyor.
Köprüleri (Linkleri) Görebilmek İçin Üye Olun veya Giriş Yapın
Kerem71
Normal Üye
*
ileti Sayısı: 20


« Yanıtla #15 : 12 Temmuz 2010, 20:07:57 »

Rab farsçadır, Allah arapçadır, God ingilizcedir vs vs. Ulu Tanrı her dili bilir ve anlar, Türkçeyi de anlar, Türk'sen Tanrı de, Tanrı Türkçedir.
Ayrıca başka bir hatırlatma, Allah arapçada Tanrı,Yaratıcı anlamına gelir, islamiyetten önce Kureyşliler, Kabe'ye koyup tapındıkları 360 tane puta da ''ALLAH'' diyorlardı. Çünkü herifler arap, ''yaratıcı,tanrı'' anlamına gelen kelimeleri bu, başka bir şey diyemezlerdi zaten.
Kandaşlarım gerekli ve öğretici cevapları yazmışlardı ama benim de bir tuzum bulunsun.

Tanrı Türk'ü korusun,
Türk ırkı sağ olsun...
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
atillaosman
Normal Üye
*
ileti Sayısı: 4


« Yanıtla #16 : 26 Temmuz 2010, 22:04:09 »


Kürt istilası ile karşı karşıyayız. .Mücadele varoluş mücadelesi olduğu için kendi aramızda sağ,sol ülkücü,dinci,müslüman şaman gibi bölünüp kimseyi küstürmemeli(bu aşamada idioloji teferruattır).Bu ayrımlar Türklük kurtulduktan sonraya bırakılmalı.her ne olursa olsun Türk Türktür.Sevmediğiniz bir ırkdaşınızın çocukları sizin idiolojinizden olabilir.Bu Önerim Her fraksiyondan tüm Türklere.......BİRLİK OLALIM:::
             
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Motun_TR
Normal Üye
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 384


Atsız' ın Çerisi


« Yanıtla #17 : 26 Temmuz 2010, 22:21:00 »


Kürt istilası ile karşı karşıyayız. .Mücadele varoluş mücadelesi olduğu için kendi aramızda sağ,sol ülkücü,dinci,müslüman şaman gibi bölünüp kimseyi küstürmemeli(bu aşamada idioloji teferruattır).Bu ayrımlar Türklük kurtulduktan sonraya bırakılmalı.her ne olursa olsun Türk Türktür.Sevmediğiniz bir ırkdaşınızın çocukları sizin idiolojinizden olabilir.Bu Önerim Her fraksiyondan tüm Türklere.......BİRLİK OLALIM:::
             

 Hoşgeldin ''atillaosman'', Esenlikler Getirdin !!!

 Ne demek bu aşamada ideoloji teferruattır. Bir dinciyle, solcuyla veyahut ülküsünü bilmeyen ülkücüyle beraber mi olacağız?! Bu saydıklarımın hepsi kürde kardeş diyenler. Birlik olmak tabii ki önemlidir. Ama birlik olacağın kişileri iyi seçmek lazım. Etniklere kardeş diyenlerle birlik olmak bize yararları olmayacağı gibi zararları dokunabilir. Zaten o aptalların yüzünden bu hallere düşmedik mi?
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Genç Börü
Genç Börü
Normal Üye
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 517


TANRI TÜRK'Ü KORUSUN


« Yanıtla #18 : 27 Temmuz 2010, 17:29:57 »

Tanrı kelimesi öz Türkçedir. İngilizler God, Araplar Allah, Farslar Hüda diyorsa bizde Tanrı deriz. He Müslüman-Türk meselesine gelince deseler 2'sinden biri deseler yinede Türk olmayı seçerdim.Yaşı 14'müş arkadaşın benimde 16 ama iş araştırma ve bilgiden geçiyor arkadaşım. O Arap pisliklerin Yüce Türk milletine ne zulümlerle İslamiyeti kabul ettirdiğini herkes biliyor. TANRI TÜRK'Ü KORUSUN!
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

TANRI TÜRK'Ü KORUSUN
karaton
Normal Üye
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 19« Yanıtla #19 : 02 Ağustos 2010, 17:05:02 »

TÜM KARDEŞLERİME ESENLİKLER DİLER DAVALARINDA VE GÖRÜŞLERİNDE EN İLERİ GİTMEYİ TEMENNİ EDERİM.BU GÜNLERDE BİRLEŞMEYE EN ÇOK İHTİYAÇ DUYDUĞUMUZ VE SABIRLA BEKLEDİĞİMİZİ BİLDİRİRİM.
Milli mukaddesatı olamayan millet, millet değil, hayvan sürüsüdür. Hüseyin Nihâl Atsız 
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: 1 [2] 3 4 ... 18
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.073 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.017s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.