FETİH 1453
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 31 Ekim 2020, 20:10:55


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1] 2 3 ... 7
  Yazdır  
Gönderen Konu: FETİH 1453  (Okunma Sayısı 20767 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
İzmirli Kurt
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 160


GökTürk Erki Cihana Hakim Olana Dek Cenk!


« : 05 Aralık 2011, 21:32:45 »

Batının hayali kahramanlarla çocuklarımızın ve gençlerimizin zihnine girdiği, yerli sinema sektörünün sol ideoloji yelpazesine hizmet ettiği şu dönemde sanırım bizlere nefes aldıracak bir film geliyor. İlk fragmanını oldukça etkili bulduğumu söylemeliyim.

Köprülerin (Linklerin) Görülmesine İzin Verilmiyor.
Köprüleri (Linkleri) Görebilmek İçin Üye Olun veya Giriş Yapın
Fetih 1453 (OFFICIAL TEASER)
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

----------Burak Cilasun---------
Sanal Türkçü kahramanların ahlaksızlık ve bayağılıktan ibaret sözlerine itibar etmeyiniz.
açina
Ziyaretçi
« Yanıtla #1 : 05 Aralık 2011, 22:05:27 »

Evet Fragmanı çok etkileyici.  Umarım Türk tarihine ve Türklük bilincine uygun bir film olmuştur.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Kara Tigin
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 24« Yanıtla #2 : 05 Aralık 2011, 22:51:18 »

İyi bir yapım olacağa benziyor bundan sonrakilere de örnek olur umarım. Osmanlının Türklüğünün yükseldiği son dönemdir Fatih Sultan Mehmet dönemi.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Tunçyürekli
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 1.149« Yanıtla #3 : 06 Aralık 2011, 00:01:54 »

Evet Fragmanı çok etkileyici.  Umarım Türk tarihine ve Türklük bilincine uygun bir film olmuştur.
Ben de öyle umarım ki Türklük propagandası yapar. Melez,etnik,devşirme pislikleri ihya eden klasik bir neo-osmanlıcı bir yapım olmaz.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

DEME BANA KAYI, OĞUZ, OSMANLI/TÜRK'ÜM BU AD HER ÜNVANDAN ÜSTÜNDÜR/YOKTUR ÖZBEK,AZER,KIRGIZ,KAZANLI/TÜRK MİLLETİ BÖLÜNMEZ BİR BÜTÜNDÜR!
Kamtar
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 37


« Yanıtla #4 : 07 Aralık 2011, 01:33:09 »

Köprülerin (Linklerin) Görülmesine İzin Verilmiyor.
Köprüleri (Linkleri) Görebilmek İçin Üye Olun veya Giriş Yapın
Fetih 1453 (OFFICIAL TEASER)
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
açina
Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : 16 Şubat 2012, 16:04:55 »

 İzlemek isteyenler için, Fetih 1453 bugün sinemalarda gösterime girdi.

Köprülerin (Linklerin) Görülmesine İzin Verilmiyor.
Köprüleri (Linkleri) Görebilmek İçin Üye Olun veya Giriş Yapın
Fetih 1453 Film - Fragman
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
NoYaN-oLCay
Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : 16 Şubat 2012, 16:17:54 »

Sabırsızlıkla bekliyordum.. Sonunda saçma sapan komedilerden ve reçelli pastırmalı romantizmden kurtulup tarihimizi izlemeye başlıyoruz sanırım..
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Kaan Ulas Türk
Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : 16 Şubat 2012, 16:25:15 »

Yunanlilar bu filim hakinda irkci oldugunu idaa etmisler Türklerin yunanlari öldürerek tek tarafli tarhi anlatigini ve bu filmin Türklerin dünyayi feth etme probogandasini oldugunu söylemisler. Gülümseme Bazi cevreler girisimde bulunmaya baslamis bile akrep yunanistanda bu filim yasaklansin diye.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Bahadir HUN
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 15« Yanıtla #8 : 16 Şubat 2012, 21:49:48 »

Dünya'nın değişmez başkenti İstanbul'u o çağda almak, bu dönemde New York'u bir sabah ansızın fethetmek gibidir. O yüzdendir ki yunan kahpeleri 700 yıldır bunun kuyruk acısını çeker, bir 700 yıl daha geçse Türklerin bu eşsiz zaferi onların içindeki acıyı dindirmez. Şundan emin olun ki İstanbul'a her gelen yunan soysuzunun doğruca Aya Sofya Müzesine gitmesinin sebebi de yas tutup ağlamaktır.
Türk ulusu işte öyle bir ulustur ki her kansız milletin içinde onulmaz bir yara deşmiştir, Ulu Başbuğ Attila'nın da dediği gibi ''Biz öyle bir milletiz ki, Tanrı bir toplumu cezalandırmak istediğinde bizi gönderir''
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Kagan_Bahadir
Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : 17 Şubat 2012, 16:52:38 »

FETİH 1453 YORUMLARI

Bir tarihi film, insanlarn tarih merakını uyandırdığı kadar, filmde gördüğü her olayı gerçek zannetmesi gibi yanlış bir durumu da zihinlere yerleştirir. Dolayısıyla, izleyenlerin tarihi filmlere bakışı, bilgi almak için değil keyif almak ve merak etmek amaçlı olmalıdır. Tarihi romanlar için de aynı sözler söylenebilir.

Fetih 1453 filmi de, daha önce çekilen Atatürk filmleri ve Muhteşem Yüzyıl dizisi gibi uzun süre konuşulacak ve tartışılacaktır. İlk gün izlenimlerine ve TV programlarına bakarak bunu görebiliyorum. Sinemasal açıdan filmle ilgili yapabileceğim tek eleştiri, filmin başında gösterilen ve peygamberin fetih ile ilgili hadisini hatırlatan bölümde Arapça konuşulup Türkçe altyazının konması, ilerleyen bölümlerde ise Papa'nın, Doğu Roma İmparatoru'nun ve Romalıların Türkçe konuşmasıdır. Ya filmin başındaki sahne de Türkçe olmalıydı ya da diğer sahnelerde de orijinal diller kullanılmalıydı. Bence ikinci seçenek daha makul olurdu.
Görsellik açısından yorum yapmak, efektleri eleştirmek yahut övmek benim işim değildir. Tarihle ilgilenen biri olarak “Şu var mıydı”, “Böyle bir olay olmuş muydu” kabilinden soruları, bu makalede cevaplandırmak isterim.
Bir tarihi filmi, tarihi kaynaklardan şaşmadan çekebilmek imkansızdır. Hele ki bu filmin çekildiği dönem yakın tarih değil de, 1453 olunca kaynak bulmak daha da zorlaşır. Hal böyle iken de kurgulara başvurmak, yeni kahramanlar türetmek de gayet doğaldır. Zaten bunu yazmaktaki amacım, sadece filmdeki her olayı gerçek zannetmek gibi bir yanılgıya, izleyicilerin düşmemesini sağlamaktır.

Filmde, adeta başrolü Fatih'in elinden alacak kadar çok sahnesi bulunan Ulubatlı Hasan'ın bayrağı diken ilk kişi olması şöyle dursun, yaşadığı dahi şüphelidir. Bunu daha evvel “Osmanlı Tarihi Konusunda Doğru Bildiğimiz Yanlışlar” adlı makalemde belirtmiştim. Ancak filmde bir “ana kahraman” unsuru olacaksa da bunun hayali bir isim yerine varlığı şüpheli Ulubatlı Hasan olması da gayet doğal karşılanmalıdır. Birtakım yerlerde “Ulubatlı Hasan'ın sevgilisi mi olumuş” türü yorumlar gördüğüm için bunu belirtme gereği duyuyorum.

Fatih Sultan Mehmed ile Kral Kostantin hiçbir zaman karşılaşmamıştır.

Filmi izleyemeyenlerin merakını köreltmek istemem ama film, İstanbul fethedilince bitiyor. Dolayısıyla”Fetihten sonra ne oldu?” sorusu akıllarda kalıyor. Akılda kalan bu soruyu kendimce yanıtlayayım. İstanbul fethedilince, savaş hukukunda gayet doğal olduğu üzere, şehrin yağmalanmasına müsaade ediliyor. Fethe muhalif olan Çandarlı Halil Paşa, kısa bir süre sonra idam ediliyor. Şehzade Orhan da bir süre sonra bulunup idam ediliyor. Bir yıl sonra da Sırbistan seferine çıkılıyor.

Ayrıca “Filmde niye Mehter Marşları yoktu?” türü sorular da soruluyor. Mehterin kuruluşu çeşitli kaynaklarda Murad Hüdavendigar dönemine dayandırılır. Lakin bugün sözlü mehter marşlarının hiçbiri o dönemden kalma değildir. Bir marş konsaydı bu sefer de “Efendim o dönemde bu marşlar yoktu, bunlar İttihat ve Terakki eseridir” denilecekti.

Film, Türkiye çapında çekilmiş en iyi tarihi film olarak nitelendirilebilir. Elbette eksikleri ve yanlışları vardır. Lakin sinema salonuna giden izleyiciler de bir tarihçinin konferansına değil film izlemeye geldiklerini unutmamalı ve perdedeki her sahneyi “yaşanmış ve doğru” olarak kabul etme yanılgısına asla düşmemelidir.

KAĞAN BAHADIR
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1] 2 3 ... 7
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.236 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.019s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.