ÜZERLİK TOHUMU
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 07 Temmuz 2020, 03:10:03


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: ÜZERLİK TOHUMU  (Okunma Sayısı 1226 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
ATSIZALP
OTAĞ BEKÇİSİ
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 9.290


Orta Asyadan Anadoluya , Metehandan Mustafa Kemale


« : 23 Haziran 2017, 11:25:16 »

ÜZERLİK TOHUMU
İngilizcede Harmal olarak bilinen üzerlik otu, halk arasında nazar otu diyede bilinir.
Hayli ilginç özellikleri olan bir bitkidir üzerlik otu. En ilginç özelliklerinden birisi oldukça bilimsel nitelikte olup, arkeologların işine yaramaktadır. Arkeologlar, üzerlik otunun bulunduğu yerlerin altında mutlaka arkeolojik buluntu vardır teorisiyle kazıya başlarlar. Bunun nedeni ise üzerlik otu’nun en çok fosforik asit yönünden zengin toprakları tercih etmesi. Fosforik asit ise eski yerleşim yerlerinin olduğu alanlarda yoğun olarak görülür. Nedeni ise insan vücudunda kalsiyum mineralinden sonra en fazla bulunan elementin fosfor elementi olmasındandır. İşte bu nedenle üzerlik otu denen ot, eski harabelerde, höyüklerde, mezarlıklarda hatta yok olmuş mezarlıklarda çokca yetişen bir bitkidir.
Fosfor elementi insan vücudunda en fazla kemik ve dişlerde bunlar dışında ise kas ve beyinde bulunmaktadır. Bilindiği gibi fosfor eksikliği bir takım bilişsel ve psikolojik sıkıntılara yol açmaktadır. Fosfor eksikliği olan kişilere balık yemelerinin önerilmesi balığında önemli bir fosfor kaynağı olmasından ileri gelir.
Bol fosforlu topraklarda yetişen üzerlik otu haliyle bol fosfor içermektedir. Kadim tarihte; üzerlik otunun yakılması eşliğinde yapılan ayinlerin; insanı ruhsal açıdan arındırdığına inanılırdı. Günümüzde ise üzerlik otu gerek yakılarak gerekse kaynatılıp solunarak bir takım şifa özellikleri aranmaktadır. Eski şamanların, üzerlik otunu yakarak dumanının solumalarının nedeninin, üzerlik dumanının dimetiltriptamin ( DMT ) adlı bir hormonu arttırıcı özelliklerinin olması ve bu hormonun sodyum floridin denen beyin için zararlı bir bileşiği dengelemesi ile yaşanan rahatlamadan kaynaklandığı düşünülmüştür. Eski inanışlarda, bu otun dumanının insanın üçüncü gözünü açtığı ve şamanları transa geçirdiğine inanılmıştır. Tabi ki böylesi bir davranışın sağlık üzerindeki olumsuz etkileri olabileceği göz ardı edilmemeli ve denenmemelidir.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Hiçbir, bölücü, yobaz, kansız ve abd emperyalizminin uşağı, TÜRK'ü yıldıramaz!
BUNA İNANIYOR, BUNUN İÇİN SAVAŞIYORUZ!
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.245 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.013s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.