TÜRKİYEMİZ AVRUPA'NIN EN OBEZ ÜLKESİ...
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 10 Temmuz 2020, 07:09:02


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: TÜRKİYEMİZ AVRUPA'NIN EN OBEZ ÜLKESİ...  (Okunma Sayısı 1562 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Dr.azerkan
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 608« : 10 Ağustos 2009, 20:08:54 »

Türkiye, Avrupa'nın en obez ülkesi
Doç. Dr. Sadık Yıldırım, Türkiye’de 30 yaş üstü erkeklerde obezite oranının yüzde 21, kadınlarda yüzde 43 olduğunu belirtti, "Avrupa’nın en obez ülkesi maalesef Türkiye" dedi.

İSTANBUL - Türkiye'de grip gibi hızla artan bir hastalık olan şişmanlık, birçok hastalıklara neden oluyor ve insan yaşamını çok kısaltıyor.

Morbid Obezite (Hastalıklı Şişmanlık), vücutta aşırı yağ birikimiyle birlikte oluşan, başta kalp hastalıkları ve kanser olmak üzere ciddi hastalıkları da beraberinde getiren bir halk sağlığı sorunu haline geldi.

Kuzey Amerika’da kadınların yüzde 50’sinin obez olduğunu söyleyen International Hospital Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Sadık Yıldırım, “Avrupa’nın en obez ülkesi maalesef Türkiye. Yağdan zengin beslenmenin artması, hareketsizlik, sık doğumlar, fast-food tarzı yağlı yiyeceklerin fazla miktarda ve sık tüketilir olması bu gerçeği ortaya çıkardı” diye konuştu.

Obezitenin ölçülebilmesi için çeşitli kriterler kullanılıyor. Bunlardan biri de “Vücut Kitle İndeksi” denilen hesaplama türü. Vücut kitle indeksi kişinin kilosunun boyunun karesine bölünmesiyle elde ediliyor.

Eğer bu değer 18’in altında çıktıysa zayıf, 19-20 çıktıysa normal kilolu, 24-30 arasındaysa fazla kilolu, 30-40 arasındaysa aşırı kilolu, 40’ı aştıysa morbid obez (hastalıklı şişmanlık) deniliyor. Diğer bir kriter vücuttaki yağ oranıdır. Kadınlarda yağ oranı daha çoktur. Erkeklerde vücudun yüzde 15-18'i, kadınlarda yüzde 20-25'ini yağ oluşturuyor.

ŞİŞMANLIK BAŞKA HASTALIKLARI DA ÇAĞIRIYOR
Kişi şişman olmakla farklı birçok hastalığı da vücuduna davet etmiş oluyor. Bu hastalıklar arasında kalp, tip 2 diyabet, hipertansiyon, uyku apnesi, eklem hastalıkları, safra kesesi, pankreas hastalıkları, psikiyatrik bozukluklar, depresyon, sosyal problemler, cinsel sorunlar bulunuyor. Bunlar insanın yaşam kalitesinde önemli yer tutuyor. Şişmanlık bir tümör gibi kabul edilip, ciddi hastalık olarak ele alınarak tedavisi mutlaka yapılmalı. Çünkü şişmanlık aynı zamanda, kolon ve meme kanseri gibi ciddi kanser türlerinin de ortaya çıkmasına neden oluyor.

Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Türük Oguz begleri, budun eşiding. Üze tengri basmasar, asra yir telinmeser, Türük budun, ilingin törüngin kim artatı udaçı erti ?

TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR,BOZKURT ÖZGÜRLÜĞÜN SİMGESİDİR!!!
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.292 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.027s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.