Parkinson hakkında merak edilenler ..
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 17 Şubat 2020, 21:51:00


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Parkinson hakkında merak edilenler ..  (Okunma Sayısı 1456 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Dr.azerkan
Normal Üye
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 608« : 16 Ağustos 2009, 23:03:52 »

Parkinson hakkında merak edilenler

Parkinson’un rehabilitasyonu sosyal hayatı kazandırıyor.

ANKARA - Bayındır Hastaneleri Nöroloji Bölüm Başkanı Dr.İ.Özcan Ertürk, parkinson hastalığının rehabilitasyon sürecinin en önemli hedefinin hastanın sosyal hayattan kopmasının engellenmesi olduğunu söyledi.

Parkinson hastalığının görülme sıklığının yaş ilerledikçe arttığına dikkat çeken Ertürk, en önemli tehlikenin kişinin günlük yaşantısında bir başka kişinin yardımına gerek duyması, yani fonksiyonel bağımsızlıkta kayıp olduğunu ifade etti. Ertürk, parkinson hastalığının tedavisinde, fizyoterapi ve rehabilitasyon yaklaşımlarının, normal fonksiyonun ve bağımsızlığın devam ettirilmesi amacıyla diğer tıbbi tedavilerin yanında önemli bir yer tuttuğunu kaydetti. Bir beyin hastalığı olan parkinson’un nedeninin henüz bilinmediğini ancak çevre etkileri ve genetik yatkınlığın söz konusu olduğunu belirten Ertürk, risk faktörlerini, “geçirilmiş ciddi kafa travması, kırsal bölgelerde yaşama, birinci derecede akrabalarda hastalığın varlığı ve ailevi özellik” olarak sıraladı.

Ertürk, hastalığın genel olarak toplumlarda her bin kişiden 1-2’sinde görüldüğünü ifade ederek, “Yaş tek başına sorun değil ama yaş ilerledikçe görülme sıklığı artıyor. 65 yaş üzerinde her yüz kişiden 1-2’sinde görülüyor” diye konuştu. Hastalığın belirtilerini, “istirahat halinde el titremesi, hareketlerde yavaşlama, kaslarda sertlik ve vücut duruş değişikliği ve reflekslerde yavaşlama” olarak sıralayan Ertürk, “Bu bulgular, hastalarda hareket ve yürüme güçlüğü, ince el becerilerinde zorluk, sık düşmeler, uyku bozukluğu, yaygın ağrılar, konuşma, yutma ve solunum güçlüğü gibi pek çok sorunu da beraberinde getirir” dedi.

Ertürk, rehabilitasyonun birinci basamağını hasta ve ailesinin olabildiğince erken dönemde hastalığın bulguları, ilaç tedavisi ve genel tedavi prensipleri konusunda bilgilendirilmesinin oluşturduğunu ifade etti. Ertürk bu sürede evde düşmelerin önlenmesi; beslenme, kilo kontrolü, transferler, egzersiz tedavisi gibi konularda hasta ve aile eğitimininin sağlanması gerektiğini belirtti. Ertürk şöyle devam etti:

“Bir diğer aşama fizyoterapi yaklaşımlarıdır. Fizyoterapistin planlayıp uygulayacağı egzersiz tedavisi, sıcak uygulamalar ve gevşeme teknikleriyle, kaslarda meydana gelen sertlikler azaltılmaya, esneklik korunmaya çalışılır, böylece hareket kolaylığı sağlanır. Göğüs fizyoterapisi ve solunum egzersizleri ile solunum açısından gözlenebilecek problemlerin önüne geçilir, yorgunlukla mücadele edilebilir. Etkili bir denge egitimi sık düşmelerle mücadelenin başında yer almaktadır. Hastanın yatak içi, ev ve dışarıdaki hareketlerinde kolaylaştırıcı teknikler ve emniyetli yürüyüş teknikleri hasta ve ailesine öğretilir”

PARKİNSONLU HASTA VE AİLELERİNE PRATİK ÖNERİLER

- Sabahları yataktan kalkmadan önce kol, bacak ve gövdenize esneme hareketleri uygulayın.

- Yürüme sırasında “donma” meydana geliyorsa hastanın adım atmasını kolaylaştırmak amacıyla bir ayağınızı hastanın ayağının önüne yerleştirin ve üzerinden atlamasını isteyin. Bu işlem için ters “L” seklindeki bastonlardan da faydalanabilirsiniz.

- Evde düşmeye neden olabilecek halı, kilim, eşik veya düzensiz esyaları kaldırın.

- Ev içinde yürüyüş sırasında yere birbirine paralel çizilmiş çizgilerden yararlanın; adım atmanın kolaylaştığını göreceksiniz.

- Egzersizleri ve yürüyüsü müzik esliğinde yapın. Bu, ritim ve hareket duygusunu geliştirecektir.

Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Türük Oguz begleri, budun eşiding. Üze tengri basmasar, asra yir telinmeser, Türük budun, ilingin törüngin kim artatı udaçı erti ?

TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR,BOZKURT ÖZGÜRLÜĞÜN SİMGESİDİR!!!
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.051 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.012s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.