Mutluluk Bulaşıcı mı?
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 02 Temmuz 2020, 15:03:02


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Mutluluk Bulaşıcı mı?  (Okunma Sayısı 2148 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Bağatur-Şad
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 316


Elbet bir gün kutlu Türklük töresini bulacaktır...


« : 29 Ocak 2010, 16:39:46 »

Yakın arkadaş, komşu ve akraba çevresinde mutluluğun virüs gibi çoğaldığı saptandı.Harwrd Üniversitesi'nde araştırmacılar 5 bin kişinin yeraldığı, 30 yıllık bir çalışmada, yakın aile çevresi, arkadaş ve komşular aracılığı ile mutluluğun kolayca yayılabildişğini saptadılar.
Mutlu birini tanımak mutlu olma ihtimalininzi %15.3 oranında arttırırken, arkadaşınızın mutlu bir yakını sizin mutluluk olasılığınınzı %9.8 oranınında arttırıyor.hatta komşunuzun kızının mutlu bir arkadaşı mutluluk şansınızı %5.8 oranında arttırıyor.
coğrafi olarak yakın mesaferde yaşayan kişilerin mutluluğu bulaştırmada etkili olduğu saptandı.En mutlu kişiler geniş sosyal ilişkilerin merkezinde yeralıyor.
Emosyonların virüs gibi bulaşabildiğini öncedende kanıtlamıştı.Çalışmalarda gülerek servis yapan garsonların daha büyük bahşişlerle ödüllendirildiği, hafif depresif oda arkadaşına sahip birinci sınıf öğrencilerinin giderek depresifleştiği tespit edildi.
Yarım mil uzakta yaşayan mutlu bir dostunuzun mutluluğunuza katkısı %42 oranında  Şayet bu arkadaşınız iki mil uzağa taşınırsa, etkisi %2oranında düşüyor.Çok daha uzakta yaşayan mutlu dostlarınızın mutluluğunuza katkısı yok gibi.
Kardeşleriniz mutluysa ve 1 millik mesafede yaşıyorsa, mutluluğunuza katkısı %14 seviyesinde. Aynı çatı altında yaşayan mutlu eşler mutluluğu % 8 oranında arttırıyor.mutlu kapı komşularınızın katkısı %34. Aynı blokta yaşayan diğer komşuların mutluluk üzerinde belirgin bir etkileri yo gibi.
Araştırmacılar temas sıklığı ile emosyonların aktarıldığınıı düşünüyorlar.Bu sebeple belli aralıklarla görüşen,uzak mesafede yaşayan kişilerin mutluluğa çok fazla etkisi olmuyor.İstisnai olarak çalışma ortamında, işarkadaşları araSINDA mutluluğun bu denli kolay bulaşmadığı saptandı.
Virginia Ünişversitesinden psikolog Shigehhiro Oishi coğrafi yakınlığın öneli bir bulgu olduğu görüşünde."Her ne kadar biz uzaktaki yakınlarımızla cep telefonları ve internet üzerinden haberleşip kontak kurabiliyorsakta, yüz yüze etkileşimin yerini hiç bir şey doldurmuyor.sonuçlar gerçek temasın yüz yüze ve yakın mesafede mümkün olabileceğini bir kez daha ortaya koyuyor."
Araştırmacılar mutluluğun nasıl bir mekanizmayla yayıldığını bilmediklerini açıkladılar.Bu kişiler başkalarına zaman ayırarak ve ellerindeki parayı cömertçe paylaşarak mutluluklaruını çevrelerine bulaştırıyor olabilirler.
Çalışma sayesinde bireysel çözümler üretmek yerine sosyal iletişimleri ele almanın, toplumsal bağları kuvvetlendirmenin önemini bir kez daha vurgulamış oldu.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

SANA DAR GELMEYECEK MAKBERİ KİMLER KAZSIN
GÖMELİM GEL SENİ TARİHE DESEM SIĞMAZSIN
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.224 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.012s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.