KUŞ GRİBİNE TÜRK DAMGASI...
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 29 Kasım 2020, 13:33:01


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: KUŞ GRİBİNE TÜRK DAMGASI...  (Okunma Sayısı 1325 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Dr.azerkan
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 608« : 09 Ağustos 2009, 12:49:35 »

Türk bilimadamlarından kuş gribinde keşif
Türkiye’de de insan ölümlerine yol açan kuş gribi virüsünün genlerinin Türk bilimadamları tarafından deşifre edilerek incelenmesi sonucunda, virüsün insana geçmesine neden olabileceği düşünülen gen değişiklikleri keşfedildi.

İSTANBUL - Acıbadem Hastanesi’nden yapılan yazılı açıklamada, hastanenin Genetik Tanı Merkezi, İstanbul Üniversitesi Klinik Viroloji Bölümü ve Pendik Veteriner Araştırma Enstitüsü’nden araştırmacıların birlikte çalışarak bulduğu mutasyonların, ABD’deki nin yüksek prestijli mikrobiyoloji ve halk sağlığı dergisi olan “CDC Emerging Infectious Disease Dergisi”nin Mart sayısında yayımlandığı ifade edildi

Açıklamada, CDC’nin (Center of Infectious Disease), ABD’de tüm enfeksiyonlarla ilgili gerekli araştırma ve uygulamaları, halk sağlığı önlemlerini düzenleyen ve denetleyen resmi kuruluş olduğu kaydedildi.

Dergide araştırmanın birinci yazarı olarak Acıbadem Genetik Tanı Merkezi Sorumlusu Dr. Ender Altıok’un belirtildiğine değinilen açıklamada, keşfedilen 4 ayrı gen mutasyonu değişikliğinin dünyada ilk kez bulunduğu bildirildi.

Açıklamada bu değişikliklerin, hem virüsün insana geçişinde hem de ağır hastalık yapıcı etkisinde rol oynayabileceğinin düşünüldüğü anlatılarak, şu değerlendirmeye yer verildi:

“Bulgulara göre, virüs, insana uyum sağlayabilmek için evrim geçirmiş. Çalışmada virüsün daha önce dünyada ortaya çıkan diğer virüslerle akrabalık ilişkileri de aydınlatıldı. Doğu Anadolu’da ölümlere yol açan virüsün kökeninin Çin’in ‘Qinghai’ bölgesindeki bir kaz olduğu saptandı. Moleküler epidemiyoloji denilen ve hastalık etkenlerinin kökenini ve izledikleri yolu moleküler genetik yöntemler kullanarak bulmaya çalışan bilim dalının ülkemizdeki başarılı uygulaması başta kuş gribi olmak üzere yeni çıkan diğer tehlikeli mikrop türlerinin tanımlanması ve önlemler için stratejiler geliştirilmesi olanağı da vermektedir. Çalışmadan çıkan bir diğer sonuç ise Doğu Anadolu ve Manyas’ta görülen kuş gribi vakalarının birbirlerinden farklı virüslerle meydana geldiğinin ortaya çıkarılmasıdır.

Medyada o dönem virüsün hem doğuda hem batıda görülmesi kuş gribi önlemlerinin sorgulanmasına yol açmıştı. Genetik inceleme sonuçları Manyas’ta görülen virüsün Rusya’nın Kurgan bölgesindeki bir tavuktan kaynaklandığını ortaya koydu. Oysa Doğu Anadolu’daki virüs Çin’in Qinghai bölgesindeki bir gölde bulunan kazdan kaynaklanıyor. Bu durumda yayılma olmadığı, ayrı göçmen kuşlarla Anadolu’nun değişik bölgelerine taşındığı ortaya çıkıyor. Türk araştırmacıların uyguladığı yöntemin bir diğer uygulama alanı da virüsün kökeni ve dolaşma yollarının yanında güçlü olup olmadığının ve hastalıklara direnç geliştirip geliştirmediğinin de çok kısa sürede saptanmasına olanak vermesi konusudur.”


Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Türük Oguz begleri, budun eşiding. Üze tengri basmasar, asra yir telinmeser, Türük budun, ilingin törüngin kim artatı udaçı erti ?

TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR,BOZKURT ÖZGÜRLÜĞÜN SİMGESİDİR!!!
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.226 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.006s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.