İlaçsız Şeker Hastalığı (Diabet) Kontrolü

(1/1)

ŞamanisTürk:
Diyabet ilaç kullanmadan da kontrol altına alınabilir

Diyabet hastalarının tedavisinde çok önemli bir yer tutan doğru besin seçimi ile ilgili bilgi veren diyetisyen Gülşah Esensoy, hastalığın ilaç kullanmadan da kontrol altına alınabileceğini söyledi.


Dünyadaki en yaygın hastalıklardan biri olan diyabetle ilgili yapılan çalışmalar, Türkiye'de 6 milyon diyabet hastası olduğunu ve her yıl 250 binden fazla yeni diyabet vakasının eklendiğini ortaya koyuyor. Diyabet hastalarının en çok sıkıntı çektiği konuların başında ise beslenme geliyor. Diyabet hastalarının tedavisinde çok önemli bir yer tutan doğru besin seçimi ile ilgili bilgi veren diyetisyen Gülşah Esensoy, diyabet hastalarının beslenmelerine özen göstermeleri gerektiğini, bu şekilde çoğu zaman ilaç kullanımına gerek kalmadan hastalığın kontrol altına alınabildiğini belirtti.


Diyabette tıbbi beslenme tedavisinin önemine değinen Esensoy, "Düşük kan şekeri (hipoglisemi) ve yüksek kan şekeri (hiperglisemi), diyabetli bireyler üzerinde tahrip edici özelliklere sahiptir. Bu tahribin azaltılması için tıbbi beslenme tedavi planı uygulanmalıdır. Bu şekilde glisemik kontrol sağlanır ve kardiyovasküler hastalık riski azaltılmış olur" dedi.


Esensoy, diyabetle barışık yaşamanın altın kurallarını ise; öğün atlamamaya dikkat etmek, daha az yağlı beslenmek, sebze ve meyve gibi lifli besinler tüketmek, tuz alımını azaltmak ve yapay tatlandırıcılar kullanmamak olarak sıraladı.

Diyetisyen Gülşah Esensoy, diyabetli hastaların özellikle hamur işlerinden, yağda kızartılmış veya kavrulmuş ve sos ilave edilmiş yiyeceklerden, kuruyemişlerden, tüm yağlı besinlerden, içeriği bilinmeyen hazır besinlerden, şeker, şekerli besinler ve tatlı besinler ile diyet ve light ürünlerden de kesinlikle uzak durmaları gerektiğini söyledi.
Üzerinde 'diyet' veya 'light' yazan ürünlerin temelde düşük kalorili olduğunu ve sıklıkla diyabetik ürünlerle karıştırıldığını söyleyen Esensoy, "Genellikle bu tür besinler glikoz veya şeker içerebilir, dolayısıyla bu tip ürünlerin içerikleri iyice okunmalıdır, 'diyabetiktir' ibaresi olan ürünler tercih edilmelidir" diye konuştu.

ASENA-01:
Bu konunun başlığı gerçeği yansıtmamaktadır.Anlattığın doğrudur ama her hasta için değildir.Genellikle Milletimiz içinde 'Gizli Şeker' denilen yani OGTT(Oral Glukoz Tolerans testi) ile glukozu yüksek çıkan hastalarda uygulanır.
Diabet teşhisi konmuş hastalarda zaten glukoz yüksektir.Yani pankreastan salgılana insülin glukozu işleyememektedir.Yetersizdir;çeşme de su azalmıştır.Bunlar hekimlerinin dediği tedaviyi uygular.Birde Açlık kan şekeri normal çıkan ama OGTT yapılınca glukozu yüksek çıkan hastalar vardır.Bu OGTT dediğimiz 50 yada 100 gramlık pudra şekeridir.Hastanın sabah aç karnına glukozu bakılır.Sonra bu testi (şeker ile suyu) içer.İşte bir saat sonra;iki saat sonra glukoz değerlerine bakılır.
Burda yüksek çıkan glukoz bu hastaların Diabet olma riski taşıdığının habercisidir.Bu hastalar beslenmelerine dikkat ederek ve kilo vererek bu riski azaltırlar.Çok yüksek çıkan ve ilaç başlanan hastalarda vardır.TTK

Dr.azerkan:
Asena kandaşım ne güzel anlatmışsınız,siz diabetli misiniz?

Navigasyon

[0] Mesajlar