EMNİYET KEMERİ TAKMANIN FAYDALARI
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 16 Temmuz 2020, 19:05:27


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: EMNİYET KEMERİ TAKMANIN FAYDALARI  (Okunma Sayısı 8315 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Yürekli-kam
Ziyaretçi
« : 06 Ocak 2010, 21:15:40 »

EMNİYET KEMERİ
Bir yol hikayesinin içerisinde trafiği kullanırken mutlaka emniyet kemeri bağlanmalıdır.
İnsanlar yaşamlarında hangi koşullarda olursa olsunlar davranışlarından sorumludurlar. Trafik akışı içerisinde yol alır iken uyulması gerekli olan kurallar uygulanmalıdır. Kural dışı davranışlar hiçbir mazeret ve bahanenin arkasına sığınılarak gerçekler saklanılamaz. Bu mızrak çuvala sığmaz. Ama insanlar sorumluluklarını yerine getirmemek içim mızrağı çuvalla koymaya çalışıyorlar.
İnsanların yaşamlarında aciliyet taşıyan durumları olabilir fakat bu aciliyet kendilerine ve bir başkalarına zarar verecek kurallara uymayacak anlamına gelmez.Olağanüstü durumlarda olağanüstü hal ilan edilerek toplum haberdar edilerek diğer insanların bu duruma karşı sorumlukları bildirilir.Sizlerin acilen bir cemiyete katılacağınızı yetişmek zorunda olduğunuzu kimse bilemez. Ancak insanlar bu aciliyetlerini kuralları ihlal ederek çevreye bildirme çabaları kazalarla sona erebilir.Bu gün Türkiye karayollarında herhangi bir cemiyete katılmak için yola çıkan toplu taşıma araçı kaza yaptı şu kadar kişi cemiyete katılamadan yolda hayatlarını kaybetti haber marşetlerini çok okuyoruz.Trafik kazaları o kadar çok yaşanıyor ki gerek gazetelerin gerekse görsel medyanın ana haber bültenlerinde ilk sırada marşet haber olarak verilmektedir.Bu oluşan kazaların mutlaka bir kural ihlali sonucu meydana gelmektedir.
İnsanlar gerek güncel yaşamlarında gerek ise çalışma hayatlarında ve trafik içerisinde karayollarında önce güvenliğini sağlamak için tedbirlerini ve güvenliğini almalı sonra çalışmalıdır.”Önce Güvenli Sonra Çalışma”.Emniyet kemeri de bu tedbirlerden güvenlikten bir tanesidir. İnsanlar güvenliğini sağlayacak tedbirleri ve kuralları yerine getiremezlerse çalışamazlar ve hayatlarını devam ettiremezler.
Emniyet Kemeri insanları oluşan trafik kazalarında hayatta kalmalarını sağlayan bir tedbir güvenlik sistemidir. İnsanlar kazaların zaman olabileceğini tahmin edemezler ama tedbirlerini alarak kazaların zararlarını asgariye indirebilirler. Emniyet kemeri de bu sistemin sigortasıdır. Emniyet kemeri sürücülerin yapacağı iki küçük hareketle hayatlarını kurtarmaktadır. Bu iki küçük hareket “Çıt ve Pıt “ sesleridir. Sürücüler direksiyon koltuğuna oturduğu anda aracı çalıştırmadan önce Emniyet kemerini askılı olduğu mandalından “Çıt” sesi ile çıkarıp alarak vücutlarının koltuk altlarında geçirerek yan taraf da bulunan presine”Pıt” sesi ile takarak iki küçük hareket bir hayat demektir.
Emniyet kemeri “Çıt ve Pıt” iki küçük hareket bir hayat. İnsanlara bu küçük ama büyük işlevi olan bilgiler sunulmalıdır. İnsanlar yaptıkları doğru hareketlerle diğer insanlara örnek olmalıdır.Tedbiri elden bırakmamalıdır.Tedbir bir ibadet biçimidir.İnsanlar kaza olmaz diye afaki varsayımlar ile karayollarını kullanmamalıdır.Karayolları her tedbir kural uygulanarak kullanmalıdır.
Emniyet kemeri şiddetli trafik kazalarında yüzde yüz insan ölümü gerçekleşmiştir dediğiniz kazalarda insanları yüzde yetmiş beş oranının hayatta tutarak insan hayattı kurtarabilen bir güvenlik sistemidir. Buna bir örnek vermek gerekir ise trafik kazalarında çarpalar ile iç kanama sonuçu ve ön camdam dışarı fırlayarak hayatını kaybedenler emniyet kemeri takılı olsa idi çşimdi belki de yaşıyor olacaklardı. Yan koltukta oturan emniyet kemeri bağlı olan eşi kazadan hafif yaralı olarak kurtuldu.Kim bilirdi ki emniyet kemeri bağlı olsaydı belki rahmetli spiker hayat da kalabilirdi.Bu örnekler hayattan ders alınması gereken gerçekler.Türkiye karayollarında sürücülerin yüzde seksen beş oranında emniyet kemerinin yararlarını bildiği halde takmıyorlar kullanmıyorlar,bu bir eğitim ve sorumluluk duygusu eksikliğidir.
Bazı insanlar kuralları uygulayarak etrafına ışık tutarlar,bazı insanlar o ışıkları görmezler.
Emniyet kemerinin insanı koruma performası o anda kullanılan aracın hızı ile de ilgilidir.Emniyet kemerinin aracın düşük ve normal hızlarda insanı koruma performası artmaktadır.
Ama siz karayollarında 170 km hız yaparsanız Allah korusun kazaya maruz kaldığınız an sizi emniyet kemeri değil çelik kafes dahi koruyamaz. Trafik bir kurallar bütünüdür. Kurallar uygulanılmakla hayatta kalınır. Trafik sağlıklı kullanılır.
İnsanların kullanabileceği bir gerçek arabalar vardır ,birde oynayabileceği oyuncak arabalar vardır.İnsanlar bir gün oyun oynamak ister iseler oyuncak arabalar ile oynasınlar.Gerçek arabalarla ikinci kez oyun oynama şansları yoktur.
İnsanlar trafik konusunda çocuklarına örnek olmak zorundadırlar. Çünkü çocuklar yaşam biçimlerini en yakınlarında olan anne ve babanın ailenin davranışlarına göre şekillendirirler. Çocuk ilk yürümeyi ailede öğrenir,ilk konuşmayı aileden öğrenir ,ilk anne baba demeyi ilk kelimeyi aile içerisinde öğrenir.Bu neden ile aile çocuğun ilk eğitim okuludur.Aileler çocuklarına daima iyi birer örnek model olmalıdırlar.Trafik içinde bu geçerlidir.Aileler kesinlik ile on yaşından küçük çocukları aracın ön koltuğuna oturmamalıdırlar.Bu konuda çocuklarını uygun bir lisan ile ikna etmelidirler doğruluğunu anlatmalıdırlar.Çocukların gönlü olsun diye sakın çocukları aracın ön koltuğuna oturmayınız.Allah korusun trafik kazalarında camdan ilk dışarı fırlayan çıkan çocuklar olmaktadır sonuç yüzde yüz ölüm bir çiçeğin goncanın açmadan solması. Dünyada her şeyi yedeği var fakat giden insanın yedeği yok.Dünyada yedeği olmayan tek varlık insandır.
EMNİYET KEMERİNİN FAYDALARI;
1-Trafik kazalarında yüzde yetmiş beş oranında can kayıplarını önlemektedir.
2-Trafik kazalarında yüzde altmış oranında ağır yaralanmaları azaltmaktadır
3-Trafik kazası anında mekanik olarak kilitlenerek insanları sabit tutarak çarpmanın etkisi ile camdan dışarı fırlamalarını önlemektedir.
4-Trafik kazalarında araçların takla atması halinde insanların araç içerisinde sağ sola savrulmalarını önlemektedir.
5-Trafik kazalarında çarpmalardan dolayı insan vücudunda meydana gelecek darbeleri önlemekte ve insanın kafasını omurilik organını korumaktadır.
Emniyet Kemerinizi Takınız,Hayatta kalınız.
Emniyet Kemerinizi Bağlayınız Kederinizi bağlamayanız.
Emniyet Kemeri insanları bağlayan bir halat değil, insanları koruyan bir hayattır.

Abdullah KAPLAN
Trafik ve Çevre Öğretmeni
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.247 Saniyede 21 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.013s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.