Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini

KURT İNİ'NE GİRİŞ => Sağlık => Konuyu başlatan: ŞamanisTürk üzerinde 12 Kasım 2008, 23:10:49Konu Başlığı: Diş fırçalamak kalbe iyi geliyor
Gönderen: ŞamanisTürk üzerinde 12 Kasım 2008, 23:10:49
Uzmanlar, diş fırçalamanın kalp rahatsılıklarına iyi geldiğini söylediler...

İrlanda'nın başkenti Dublin'de düzenlenen Genel Mikrobiyoloji Derneğinin toplantısında, Bristol Üniversitesinden Prof. Howard Jenkinson, kalp hastalıklarının sigara kullanımı, kolesterol seviyesinin yüksek olması ve aşırı kiloya bağlı olduğuna ilişkin bilgileri bir yana koyarak, diş temizliğinin kalbi sanıldığından fazla etkilediğini belirtti.

Jenkinson'a göre "sağlıklı ve ince olmak önemsiz. Eğer dişlerin durumu kötüyse kalp hastalığına yakalanma riski artıyor".
(http://www.kadiniz.com/saglik_resimleri/dis-fircalama-dil-saglik.jpg)
İrlanda Cerrahlar Kraliyet Kolejinden Dr Steve Kerrigan da "ağzın, muhtemelen vücudun en kirli yeri olduğunu" belirterek, dişlerin düzenli fırçalanmamasının dişeti kanamalarına, bunun da ağızdaki yüzlerce bakterinin kan damarlarına girmesine neden olduğuna dikkati çekti.

Kerrigan, bakterilerin burada, kanda bulunan, pıhtılaşmayı sağlayan plaketlere yapışarak kanın bir bölümünün kalbe ulaşmasını engellediğini ve kalp krizi riskini artırabildiğini vurguladı.

Yeni Zelanda'daki Otago Dunedin Üniversitesinden Prof. Greg Seymour ve ekibi de temiz olmayan ağızdaki bakteriler ve damar sertliği arasındaki ilişkiyi araştırdı.

Bilim adamları, ağzın temiz olmaması durumunda akyuvarların atardamar dokusunda birikebildiği, bunun da damar sertliğine yol açabileceği sonucuna vardı.


Konu Başlığı: Ynt: Diş fırçalamak kalbe iyi geliyor
Gönderen: ASENA-01 üzerinde 24 Haziran 2010, 18:22:15
Dişler diş etlerinden aşağı; alt çene de yukarı dairesel hareketlerle fırçalanmalıdır. Dil; diş etleri de temizlenmelidir. Ağız besinlerle birlikte mikroorganizmaların ilk giriş yeridir. Ağzınızı bu mikroorganizmaların besi yeri yapmamak. için dişlerinizi fırçalamak gereklidir.
T.T.K


Konu Başlığı: Ynt: Diş fırçalamak kalbe iyi geliyor
Gönderen: ASENA-01 üzerinde 18 Ağustos 2010, 01:11:04
Diş fırçalama tekniğini anlatırken neden iyi geldiğinin nedenini yazmayı unutmuşum. Hazır unutkanlık sözünü etmişken de bu durumun en önemli nedeni ekmek gibi besinlerden az tüketmenin yani B vitamini eksikliği olduğunu belirteyim.
Dişler de yer alan streptokok gurubu bakteriler; kalp romatizmasına neden olurlar. Sonuçta ağız ve dişler mikroorganizmalrın besinlerle ilk geçiş yoludur. Ağız hijyeni çok önemlidir. Mesleğin de saygı duyduğum bir diş hekimi tanıdığım; ''Siz evinizi süpürmüyor musunuz? Her gün yemeklerinizin giriş kapısı olan ağzınızın farkı ne?'' der. Diş sağlığımıza ve ağız hijyenimizi dikkat edelim. Diş ağrısının berbat yönünü çekmektense önlemi başta alalım. T.T.K.