Çocuk ve profesyonel sporcu kalbine dikkat
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 11 Ağustos 2020, 06:47:46


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Çocuk ve profesyonel sporcu kalbine dikkat  (Okunma Sayısı 1329 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Dr.azerkan
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 608« : 08 Ekim 2009, 08:25:54 »

Çocuk ve profesyonel sporcu kalbine dikkat

Profesyonel spora yönlendirilecek çocukların, kalp sağlığı kontrollerinin çok dikkatli yapılarak spora başlatılmaları büyük önem taşıyor.

Türkiye Kalp ve Sağlık Vakfı Başkanı Prof. Dr. Öztekin Oto, Antalya'da başlayan ''5. Kardiyoloji ve Kardiyovasküler Cerrahide Yenilikler Kongresi''nde çocuk yaşta kalp krizinden ölüm olaylarının fazlalığına dikkati çekti.

Prof. Dr. Oto, ''Aslında çocuklar doğuştan kalp hastası oluyor. Ancak bu durum çocuk spor yapacak yaşa geldiğinde ortaya çıkıyor'' dedi.

İyi bir muayene yapılmadan profesyonel sporculuğa yöneltilecek çocuklara lisans verilmemesi gerektiğine işaret eden Prof. Dr. Öztekin Oto, anne ve babaların çocuklarına profesyonel spor yaptıracaklarsa ciddi bir sağlık kontrolünden geçirilmelerini de sağlamaları gerektiğini belirtti.

ÇOCUKTAKİ DOĞUŞTAN ANOMALİLER TESPİT EDİLMELİ
Prof. Dr. Öztekin Oto, ''Stetoskop ile kalp vurumlarının dinlenmesi yönündeki basit bir muayene ve EKG çekerek, çocuktaki doğuştan aort darlığı ve koroner arter anomalisi anlaşılabilir'' dedi.

Oto, tüm dünyada antrenmanlar ve yarışmalarda yılda 400-500 arası genç profesyonel sporcunun öldüğünün belirlendiğini de vurgulayarak, bu sporcuların çoğunluğunun sonradan kazanılmış kalp hastalığı nedeniyle değil, doğuştan kalp hastalığından öldüğünü sözlerine ekledi.

Prof. Dr. Oto, ''Profesyonel sporcular aslında çok iyi sağlık taramasından geçmiyor, geçmiş gibi imza atıyor. Dünyanın her yerinde bu sağlık taraması aksıyor. Çünkü o profesyonel gençler büyük performans gösteriyor. Onun gibi birinin kalp sağlığında problem olacağı akla getirilmiyor'' diye konuştu.
         
KADINLAR GEÇ KALIYOR       
Öztekin Oto, gerek dünyada gerekse Türkiye'de kadınların kalp hastalığının ileri evrelerinde hastaneye başvurduğunu ifade ederek, geç yaşlarda yüksek tansiyon ve şeker gibi problemlerin de gelişmiş olduğunu, bu durumun da kadınların ameliyat sırasında ölüm riski oranını erkeklere göre daha artırdığını söyledi.

Prof. Dr. Oto Türkiye'de bazı kadınların kalp hastası olmalarına rağmen gebe kaldığına da dikkati çekerek, bu kadınların bir bölümünün hastalığını eşinden gizlediğini, bir bölümünün hastalığından haberi olmadığını, bir bölümünün ise bile bile gebe kaldığını belirtti. Oto, kalp hastası gebelerin tedavilerinin de daha zor olduğunu bildirdi.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Türük Oguz begleri, budun eşiding. Üze tengri basmasar, asra yir telinmeser, Türük budun, ilingin törüngin kim artatı udaçı erti ?

TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR,BOZKURT ÖZGÜRLÜĞÜN SİMGESİDİR!!!
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.235 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.012s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.