Ağız kokusunu önemseyin!
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 17 Şubat 2020, 22:21:46


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Ağız kokusunu önemseyin!  (Okunma Sayısı 1749 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Dr.azerkan
Normal Üye
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 608« : 16 Ağustos 2009, 23:05:08 »

Ağız kokusunu önemseyin!

Bayındır Hastanesi Söğütözü İç Hastalıkları Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mustafa Artvinli “Her 4 kişiden biri ağız kokusu problemi ile ve pek çok insan da ağız kokusu olmamasına rağmen ağzının koktuğu endişesi ile yaşıyor” dedi.

Ağız kokusunun bireysel bir sorundan ziyade toplumsal bir problem olduğunu ifade eden Artvinli, “Ağzı kokan bir kişi, kendi ağız kokusunu algılayamadığı için kokunun farkında değildir. Ancak bundan rahatsız olan insanlar rahatsızlıklarını belli etmemenin tedirginliği ile kişiye pek yaklaşmak istemezler” dedi. Artvinli, ağız kokusu olan veya olduğunu sanan kişiler ile yakınları arasında sosyal davranış bozukluklarının olduğunu ve bu nedenle boşanmaların bile görülebildiğini vurguladı. Ağız kokusunun özellikle oksijensiz ortamlarda yaşamayı seven bakterilerin çıkardığı gazlardan kaynaklandığını belirten Artvinli, ağız kokusunun genellikle ağız kuruluğu, açlık, kötü ağız ve diş bakımı, burun, sinüs ve boğaz problemlerinden kaynaklandığını, sanıldığının aksine çok seyrek olarak da yemek borusu, mide hastalıkları, siroz, şeker, böbrek ve bazı akciğer hastalıklarına bağlı olduğunu, sigara, alkol, soğan ve sarmısak gibi içecek ve yiyeceklerin alınmasından sonra da kana geçen bu kokuların nefes ile 24-48 saat devam edebileceğini söyledi.

Artvinli, sabahları ağız kokusu olabileceğini ancak, kokunun gün boyunca devam etmesinin normal olmadığını ifade ederek, “Ağzının koktuğundan şüphelenen kişi bunu belirlemek için sorununu hekimi, eşi veya bir yakını ile paylaşmalıdır. Bir kaşık ile dilin kök kısmını hafifçe kazıyarak alınan örneğin kurutulduktan sonra koklanması da işe yarayabilir” dedi.

AĞZINIZI HER YEMEKTEN SONRA TEMİZLEYİN

Artvinli, ağız kokusunun yüzde 95’inin yeterli diş bakımı, ağız ve boğaz temizliği yapılmamasından kaynaklandığına dikkati çekerek, “Toplumda her dört kişiden biri ağız kokusu problemi yaşıyor ve ağız kokusunun yüzde 95’i yeterli diş bakımı, ağız ve dil kökü temizliği yapılmamasından kaynaklanıyor” diye konuştu.

Artvinli, kokunun genellikle ağız, dilin arka kısmı ve boğazda kalan gıda artıklarında mikropların üremesiyle oluştuğunu söyledi. Artvinli, diş çürüklerinin de bu şekilde gelişerek kokunun devamlı olmasına sebep olduğunu belirtti. Yeterli diş ve boğaz temizliği yapıldığında kokunun giderilebildiğini ifade eden Artvinli, ağız kokusunun en büyük nedeninin dilin arka kısmı üzerinde biriken bakterilere bağlı olduğuna işaret ederek, halk arasında dil kökü temizliğinin yeterince bilinmediğini söyledi. Sabah ve akşam olmak üzere günde en az iki kere dişlerin fırçalanması, yemeklerden sonra ağzın ve boğazın bol su ile gargara yapılarak çalkalanması gerektiğini kaydetti. Artvinli, “Günde en az bir kere dilin ve dil kökünün üstündeki katmanın, tat hücrelerine zarar vermeden yumuşakça fırçalanarak veya kazınarak temizlenmesi de yararlı olur” diye konuştu.

Artvinli, ağız kokusunun yaşanmaması için ağzın nemli olması gerektiğine de işaret ederek, “Sıvı azlığı, ağız kokusuna neden olabiliyor. Aşırı diyet yapanlar da yeterli sıvı almadıkları için ağız kuruluğu nedeniyle ağız kokusu yaşayabiliyorlar” dedi. Ağız kuruluğunun önemli bir sorun olduğunu, tükürüğün ağız temizliği açısından çok yararlı olduğu belirten Artvinli, tükürüğün birtakım zararlı maddeleri yok edici özelliği olduğunu ve gıda artıklarını ortamdan yıkayarak uzaklaştırdığını söyledi.

Artvinli, “Ağızda sürekli bir tükürük salınımı olur ve biz bunu yutkunarak sindirim sistemimize göndeririz. Bu esnada da ağız temizliği sağlanır. Ancak bu salınım yeterli olmadığında, ağız içindeki girintili yerlerde gıda artıkları kalacak ve bakteriler çoğalarak ağız kokusu oluşacaktır. Bu nedenle özellikle açlık dönemlerinde ağız ve boğazın su ile çalkalanması, şekersiz sakız çiğnenmesi kokunun girerilmesi için yararlı olur” diye konuştu. Artvinli, ağız kuruluğuna alkol alımının, fazla kahve içilmesinin, antiallerjik ve idrar söktürücü gibi ilaçların da neden olabildiğini kaydetti. Ağızda kalan et, yumurta deniz ürünleri gibi yüksek protein içeren gıdaların ağız kokusu gelişimini artırdığını hatırlatan Artvinli,; yoğurt, maydanoz, tarçın, karanfil ve yeşil çay gibi bazı gıdaların ise ağız kokusunu giderilmesinde yardımcı olduğunu belirtti. Artvinli, “ağız kokusu olan bir kimsenin ağız kokusu devam ediyorsa öncelikli olarak diş hekimine gitmesi daha uygun olur” dedi.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Türük Oguz begleri, budun eşiding. Üze tengri basmasar, asra yir telinmeser, Türük budun, ilingin törüngin kim artatı udaçı erti ?

TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR,BOZKURT ÖZGÜRLÜĞÜN SİMGESİDİR!!!
Bozkurt Eren
Türkçü - Turancı BOZKURT

Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 1.306« Yanıtla #1 : 24 Ağustos 2009, 04:20:50 »

   Diş Hekimi Doktor Burcu Çetinkaya, birçok nedenden dolayı meydana gelen ağız kokusunun (halitozis), hastalık olarak tanımlanmasa bile önemli hastalıkların habercisi olabildiğini söyledi.

   Özellikle sinüs ve akciğer kaynaklı enfeksiyonlarda, şeker hastalığı (aseton kokusu gibi), böbrek yetmezliği (balık kokusu gibi), karaciğer yetmezliği gibi sistemik durumlarda ağız kokusunun görülebileceğini belirten Çetinkaya, uzmanlarca öncelikle ağız kokusunun nedeni araştırılarak ona göre tedavi yapılması gerektiğini vurguladı.

   Diş Hekimi Dr. Çetinkaya, açlık, diyet, ağız kuruması ya da sıvı gıda eksikliklerinde vücuttaki yağ ve proteinin çözünmeye başladığını dile getirerek, ''bu metabolizmanın yan ürünleri kötü ağız kokusu olarak yansır. Diş çürükleri, diş eti iltihapları, ağız kokusunun önemli nedenlerindendir'' dedi.

   Ağız içinde oluşacak herhangi bir enfeksiyonun bakteri üremesini artıracağı için daima ağız kokusuna neden olacağına dikkati çeken Çetinkaya, diş ve diş eti hastalıklarının önemli ölçüde kötü koku yapacağını, ağız içindeki eskimiş köprü ve diş protezlerinin de zamanla gıda birikmesine yol açacağından kötü kokulara sebep olabileceğini anlattı.

   Çetinkaya, bu durumlarda yenilenmesi gerekenlerin değiştirilmeleri ve eksik olan dişlerin yerleri için gerekli tedavilerin yaptırılması gerektiğini belirterek, ağız kokusu ile mücadelede, dişler ve diş sağlığının ilk aşamayı oluşturduğunu söyledi.

   DİŞLER MUTLAKA FIRÇALANMALI
   Uzun süreli aç kalındığı durumlarda ağız kokusunun yoğunlaştığına da değinen Burcu Çetinkaya, bu tip şikayetlerin ortaya çıkmaması için oral dokuların kontrollerinin yapılması ve var olan etkenlerin uzaklaştırılması gerektiğini bildirdi.

   Diş Hekimi Çetinkaya, ağız kokusunun yapılacak birkaç pratik işlemle giderilebileceğini dile getirerek, şunları kaydetti: ''Gece boyunca tükürük salgısı azalıyor ve ağzın içindeki yemek parçacıkları uzun süre burada duruyor. Bu nedenle yemek yedikten sonra dişlerin ve dilin iyi bir şekilde fırçalanması, diş ipi veya ara yüz fırçaları kullanılarak dişler arasındaki bölgelerin temizlenmesi gerekiyor.”
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Milli Türk Devleti, Laik Cumhuriyet ve kutlu Türk Silahlı Kuvvetleri Atamın mirasıdır. Korumak ve yüceltmek her Türk bireyin görevidir.
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.058 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.013s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.