Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini

TÜRK TARİHİ ve EDEBİYATI => Resimler => Konuyu başlatan: Tuluy üzerinde 17 Temmuz 2012, 20:53:24Konu Başlığı: Kılıç Türleri
Gönderen: Tuluy üzerinde 17 Temmuz 2012, 20:53:24
Yatağan

Adının Kökeni
Genel kanı, bu kılıçlar çoğunlukla Denizli'nin Yatağan köyünde yapıldığından ötürü, kılıcın da buranın ismiyle anıldığı şeklindedir. Ayrıca köye de ismini veren Bektaşi Yatağan Baba'nın etkisi de göz önünde bulundurulmalıdır. Bir rivayet ise, kuşağa sıkıştırılan yatağanın, yan durmasından ötürü bu ismi aldığıdır. Hacı Bektaşi Veli Hazretlerinin tavsiyesi üzerine Türkmen ustalar tarafından yapılan Kılıcın en önemli özelliği sadece tek tarafının keskin olması ve aman diyen, teslim olan düşmana yaşama şansı vermesidir.

Özellikleri
Yatağan, pek çok Türk kılıcı gibi kavislidir, ancak (geleneksel kılıçların aksine) keskin ağzı içe gelecek biçimde, ters kavislidir. Çarpışma anında yüksek strese maruz kalan yatağanların ağızları çelikten, sırtları ise esneklik kazanması için demirden yapılırdı.
 Yarımay biçimide bir gövdenin, iç kısmı keskin, dış kısmı ise küttür. Yatağan, görünüş itibariyle doğu esintileri taşısa da, kullanımı daha ziyade Romalıların "gladius"larına benzer.Ama Romalıların gladiusları düzdür.Düz olması sebebi ile kılıcı savururken verilen kuvvet tek bir noktada toplanamaz.Ağır zırha karşı etkili değildir.

(http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcT3fedBasOjKuxyLU9zMZpgCQfhveXxba81OPdMytugNziEJmvaXdwM06D7uw)

Devamı gelecektir.


Konu Başlığı: Ynt: Kılıç Türleri
Gönderen: Darıtay üzerinde 17 Temmuz 2012, 21:11:19
Buyurun andam,

Türk Kılıçları ve Okçuluk (1)

Konu Başlığı: Ynt: Kılıç Türleri
Gönderen: Tuluy üzerinde 17 Temmuz 2012, 21:23:34
İskit Kılıcı
Yatağan'a çok benzer ama daha uzundur.Yine kılıcın eğri tarafı içe doğrudur.İskitler savaştıkları dönemde Daçyalılar(Romanyalıların ataları), Trakyalılar bu kılıcı İskitler sayesinde öğrenmişlerdir.Japonların "naginata" denilen teberlerine veya uzun saplı kılıçlarına benzerdir.Erimi yeterli uzunlukta olduğu için at üstünde kullanımı zor değildir.Avrupalılar bu kılıca "scythe" der.Zaten İngilizce İskit söcüğü "Scythians" dır.
(http://e1207.hizliresim.com/z/k/9tps9.jpg)


Konu Başlığı: Ynt: Kılıç Türleri
Gönderen: Tuluy üzerinde 17 Temmuz 2012, 22:57:44
Avrupa Tipi Ağır Kılıç
Bilinenin aksine kılıç ağırlaştıkça daha fazla değil daha az hasar verir ve kılıcın kalitesi düşer.Bu tip kılıçların her iki tarafı da keskindir.Önceden de söylediğim gibi kılıcın eğik olmaması, kılıcı savururken  kuvvet tek bir noktada toplanamaz.Kılıcın keskinliği, vereceği hasar düşer.Bu tip kılıçlar İskoç, İngiliz Alman, İspanyol ülkelerinde farklı tipleri kullanılmıştır.Ancak bu kılıcı temeli aynıdır.Pek bir farklılık yoktur.
(http://img706.imageshack.us/img706/8518/claymoresko.jpg)


Konu Başlığı: Ynt: Kılıç Türleri
Gönderen: Tuluy üzerinde 18 Temmuz 2012, 10:44:42
Koyacağım.Sırada katana var.Sadece resim değil özellikleri hakkında da bilgi vermek istiyorum.Konu yavaş yavaş da olsa zenginleşecek Tengiz andam.İlginiz için sağolun.


Konu Başlığı: Ynt: Kılıç Türleri
Gönderen: Tuluy üzerinde 18 Temmuz 2012, 12:39:20
Katana
Tek yönlü, uzun Japon kılıcı. Çoğu Japon, katana kelimesini genel olarak kılıç anlamında kullanır. Dünyanın ünlü kılıçlarındandır.Samuray kılıcı olarak da bilinir.Japon samurayı tarafından kullanılan, geleneksel kılıçtır.Edo döneminde samuray olmayanların, yani alt sınıfların bu silahı taşıması yasaktı.Cezası ölümdü.

Katana 2.Dünya savaşına kadar askerlerde bulunduruldu.Uçaklara binip binalara ölüm dalışı yapanlarda bile katana vardı.

Katananın uzun ve ağır olanına notaçi, katandan daha kısa  ve hafif olanına ise Vakizaşi denir.Düzgün olarak üretilmiş bir katananın fiyatı ucuz bir tabancaya nazaran daha fazladır.
(http://www.swordsoftheeast.com/ProductImages/masahiro/samurai-swords-masahiro-tiger-katana.jpg)