Bir Kırgız Düğünü
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 21 Kasım 2019, 17:13:46


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Bir Kırgız Düğünü  (Okunma Sayısı 6081 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Tengiz
Ziyaretçi
« : 20 Temmuz 2011, 14:14:30 »

--BİR KIRGIZ DÜĞÜNÜ--

Kırgızistanda bir köy düğününden görüntüler...
Uzaklıklar birbirimizden ne kadar ayrıldığımızı gösterirken, şu ufacık düğün aslında bir çok şeyin değişmeden kaldığını gösteriyor. Eski gelenekler şimdiye kadar nasıl değişti bilemiyorum, en görünür olanı bizde de olduğu gibi atlı alayların yerini yerini süslü arabalar almış ama oynamaya olan düşkünlüğümüz aynı kalmış Gülümseme... Bu düğünde içimizden birisi olsaydı çok yabancılık çeker miydi? Hiç sanmıyorum.  Konunun en altında sıralı olarak Kırgız Türklerinin düğün biçimlerini veren bilgileri koydum...  

  Kırgızların evlilik töreleri nişan ve düğün olmak üzere iki aşamadan oluşur.

    *Nişan için erkek tarafı, hediyelerini at sırtına yükler, atın başına da bir parça pamuk asar. Kızın ailesi ise, eğer evlilik teklifini kabul ederse, damat adayının üzerine un serperek mutluluk diler, ardından düğün tarihi kararlaştırılır.

   * Genellikle kız evinde yapılan düğün, üç gün sürer. Düğünün ilk günü damat, anne babası ve yakınlarının eşliğinde gelinin evine gelir. Beraberinde getirdiği hediyelerin vazgeçilmez parçası, canlı bir koyundur. Koyun, kesildikten sonra derisi çıkarılmaz, yalnızca tüyleri ateşle alınır. Bu koyuna "Kuykakoy" denir.

    *Damat ve yakınları, gelin evinin yakınlarına geldiklerinde ikiye ayrılırlar. Damadın annesi ve babası ile bazı yakınları gelinin evine, damat ve bazı arkadaşları ise gelinin yengesinin evine yerleşirler ve koyun kesilerek ağırlanırlar.

    *Düğün, İslami kurallara göre imam başkanlığında yapılır. Gelin ve damat, aşklarının sonsuza kadar sürmesini simgeleyen tuzlu suya batırılan nanı paylaşarak yerler.

    *Düğün, ikinci günde doruğa ulaşır. O gün kalabalık misafirler gelir, at yarışı ve güreş gibi geleneksel eğlenceler düzenlenir, gelin ve damadın anne babaları arasında hediye değiş tokuşu yapılır. Akşam olduğunda gelin, yengesinin evinde damatla bir araya gelir. Misafirler ise, geleneksel müzik aletleri kumuz ve ozkumuz çalarak dans eder, şarkı söyler, şiir yarışı düzenler ve çeşitli oyunlar oynayarak gece geç vakitlere kadar eğlenirler.

    *Kutlamaların ardından damat, üçüncü gün gelini ailesine gotürür. Gelin ise, ağlayarak aile yakınlarıyla vedalaşır. Gelinin annesi, kızına eşlik ederek, damat evinden en az 2-3 gün, en fazla da bir ay kalır.

    *Düğün sırasında kayınpeder ve gelin karşılaşmazlar. Düğünden sonra en az 2-3 gün, en fazla da bir ay sonra gelin başı örtülü biçimde kayınpederinin önüne gelip boyun eğerek selam verir. Kayınpeder "Yüz koreşi", yani görüşelim dediğinde, gelinin başörtüsü yenge tarafından kaldırılır.

    *Düğünden sonra gelin ve damat, arkadaşlarına sırayla misafir olur, çeşitli eğlencelere katılırlar.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Giray-han
Türkçü - Turancı BOZKURT

Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 1.212« Yanıtla #1 : 19 Ağustos 2011, 22:49:23 »

İlginç ve güzel resimler kandaşım. O yörelerden biri ile evlenmeyi çok istemişimdir, düğün adetleri konusunda hiç sıkıntı çekmeyeceğimizi anlayınca içim rahatladı.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Türk'üz Türkçüyüz. Bu ülkeyi kimseye kaptırmayız.
Köptü Körgen
Köptü Körgen
Türkçü - Turancı BOZKURT

ileti Sayısı: 1.416« Yanıtla #2 : 19 Ağustos 2011, 23:27:38 »

Çok güzel resimler. Geleneklerimiz ayrı coğrafyalarda yaşasak ta neredeyse aynı. Giray kandaşım umarım bir gün isteğin olur. Bize de balalarını sevdirirsin. Gülümseme
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Her 3 mayısta bozkurtlar. Kol kol inerler düze... Bu ruh yaşadıkça, elbet bir gün gelecek, bozkurtlar hükmedecek, gece ile gündüze...
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.039 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.006s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.