Piyasalarda Herkes Bu Sunuma Kilitlendi
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 07 Ağustos 2020, 20:31:32


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Piyasalarda Herkes Bu Sunuma Kilitlendi  (Okunma Sayısı 1816 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Çİ-Çİ
Deli Sarı
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bayan
ileti Sayısı: 1.343« : 02 Haziran 2014, 18:28:52 »

Köprülerin (Linklerin) Görülmesine İzin Verilmiyor.
Köprüleri (Linkleri) Görebilmek İçin Üye Olun veya Giriş Yapın


Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı Bakanlar Kurulu sunumunu tamamladı. Merkez Bankası tarafından yayımlanan sunumda Başçı'nın Başbakan Erdoğan'ı sert faiz artışının TL'nin tekrar değerlenmesindeki faydaları, geçici faiz artırımının enflasyonu düşürmede etkisi ve kademeli faiz indirimi konusunda bilgilendirmek için kullandığı 3 slayt özellikle dikkat çekti.

Türkiye Cumhuriyet merkez bankası Başkanı Erdem Başçı, 02 Haziran 2014 Pazartesi günü saat 13.00’te Bakanlar Kurulu’na 2014 yılının ilk sunumunu yaptı. Başkan Başçı sunumunda; Gayri Safi Yurt İçi Hasılanın büyüme hızının yüzde 4’e yakın seyrettiğini, enflasyondaki düşüşün Haziran ayı verisinden itibaren başlayacağının tahmin edildiğini belirtti.

Faiz konusuna da değinen Başçı kısa vadeli parasal sıkılaştırmanın kurun düşüşünde önemli rol oynadığının altını çizdi. Başçı reel faizler küresel krizden önceki seviyenin altında olduğunu belirtti.

FAİZ İÇİN 3 KRİTİK SLAYT

Merkez Bankası Başkanı Başçı sunumunda ise sert faiz artırımının TL'nin tekrar değer kazanmasında rol oynadığını belirtirken geçici faiz artırımlarının dünyada da enflasyonu düşürmede rol oynadığını, faizlerin kademeli indirilmesi durumunda enflasyon ve faizin birlikte düşeceği belirtti.

Başçı bu tabloyu 3 kritik slaytta anlattı.

Başçı geçmişte gerçekleştirilen geçici faiz artırımlarının ABD, Japonya gibi ülkelerde enflasyonu düşürücü etkisini grafiklerle gösterdi. Grafiklerde ABD ve Japonya ile birlikte AB ve İngiltere'de de geçici politika faiz artırımlarının enflasyonu düşürmede etkili olduğu vurgulandı. (Grafikte sarı çember içinde de politika faiz artışı yapılırken ardından enflasyonda yaşanan düşüş gösteriliyor)

Köprülerin (Linklerin) Görülmesine İzin Verilmiyor.
Köprüleri (Linkleri) Görebilmek İçin Üye Olun veya Giriş Yapın


İkinci önemli slaytta ise Başçı Ocak ayındaki sert faiz artırımının TL'nin tekrar değer kazanmada ne kadar etkili olduğu anlattı. Grafiğe göre TL sert faiz artırımı sonrası yüzde 10'un üzerinde değer kazanarak en fazla değer kazanan para birimi oldu.

Köprülerin (Linklerin) Görülmesine İzin Verilmiyor.
Köprüleri (Linkleri) Görebilmek İçin Üye Olun veya Giriş Yapın


Bir diğer slaytta ise Başçı sert faiz indirimi yapılması durumunda olabilecek senaryoyu anlattı. Bu senaryoda sert faiz indiriminin ardından önelm alınmaması durumunda faiz ve enflasyonun birlikte artabileceği vurgulanarak kademeli indirimin faydalı olabileceği belirtildi. Grafikteki senaryoya göre sert faiz indirimi daha sonra önlem alınmazsa D noktasında ifaede edilen yüksek faiz oranı ve enflasyonla sonuçlanabilir.

Köprülerin (Linklerin) Görülmesine İzin Verilmiyor.
Köprüleri (Linkleri) Görebilmek İçin Üye Olun veya Giriş Yapın


Piyasalar bu hafta üç önemli virajdan geçecek. Bugün Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın Bakanlar Kurulu'na yaptığı sunum ile Hükümet yetkilileri ve Başçı 'faiz restinden' sonra ilk kez bir araya geldi. Sunumdan sonra hükümet ve Başçı'nın açıklamaları piyasalar tarafından merakla bekleniyor. Piyasalar sunumdan sonra özellikle hükümet tarafından gelecek açıklamalarda eleştri dozunun düşmesini bekliyor. Ayrıca perşembe günü Avrupa Merkez Bankası'nın kararı ve Mayıs ayı enflasyon rakamları piyasanın gidişatını etkileyecek.

Piyasalar yeni haftaya başlarken hafta başında üç kritik viraj önümüzdeki günlerin seyrini belirleyecek gibi gözüküyor. Birincisi merkez bankası Başkanı'nın Bakanlar Kurulu'na yılda iki kez gerçekleştirdiği sunumun ilkinin bugün yapması oldu.  Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı Başbakan Erdoğan başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu toplantısındaki sunumuna gerçekleştirdi. Sunumun önemi Başbakan Erdoğan'ın Almanya gezisi sonrası açtığı faiz tartışmalarına denk gelmesiyle daha da arttı.

BAŞÇI KRİTİK SUNUMU YAPTI

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, 02 Haziran 2014 Pazartesi günü saat 13.00’te Bakanlar Kurulu’na 2014 yılının ilk sunumunu yaptı.

Başkan Başçı sunumunda; Gayri Safi Yurt İçi Hasılanın büyüme hızının yüzde 4’e yakın seyrettiğini, enflasyondaki düşüşün Haziran ayı verisinden itibaren başlayacağının tahmin edildiğini belirtti.

Başçı kredi büyüme hızının yüzde 15 seviyesine yaklaştığını, cari işlemler açığında iyileşmenin devam etmesinin beklendiğini vurguladı.

Faiz konusuna da değinen Başçı kısa vadeli parasal sıkılaştırmanın kurun düşüşünde önemli rol oynadığının altını çizdi. Başçı reel faizler küresel krizden önceki seviyenin altında olduğunu belirtti.

Öte yandan piyasalar için ikinci viraj da yarın açıklanacak Mayıs ayı enflasyonu olacak. Mayıs ayında yıllık enflasyonun yüzde 10'u geçerek çift haneyi aşabileceği konuşuluyor.

Üçüncü krtitik viraj ise perşembe günü açıklanacak Avrupa Merkez Bankası kararları olacak. Avrupa Merkez Bankası'ndan tahvil alımına yönelik olumlu bir karar çıkması durumunda Türkiye'de faiz indirme sürecinin hız kazanabileceği konuşuluyor.

KRİTİK VİRAJDA BORSA 80 BİNE DAYANDI

Bu iki kritik viraj öncesi ise piyasalarda pozitif rüzgar devam ediyor. Başbakan Erdoğan'ın sert faiz çıkışı dolar/TL kurunu fazla etkilemedi. Dolar 2.11 TL'nin üstüne çıksa da 26 Mayıs'taki 2.0840 TL seviyesinden bugüne 2,0950 TL'ye çıktı.
BİST 100 ise faiz tartışmalarından etkilenmeyerek 80 bin puan sınırına dayandı. Başbakan'ın sert faiz çıkışının ardından 26 Mayıs'ta 78 bin 603 puandan kapanan borsa bugün şu dakikalarda 79 bin 656 puanla 80 bin puan sınırını zoruluyor.

BAŞBAKAN'IN ELEŞTİRİ DOZU ÖLÇÜLECEK

Bosphorus Capital Genel Müdürü Murat Salar basına kapalı yapılacak sunum sonrası açıklamaların piyasa için önemli olacağını belirtti. Bu kapsamda özellikle Başbakan Erdoğan'ın açıklamalarının önemli olduğunu belirten Salar "Piyasa Başbakan'ın konuşmalarının hafiflemesini bekleyecek. Eğer dozajı artarak devam ederse bu sıkıntı yapabilir.Geçen hafta Başbakan'ın açıklamaları sonrası Babacan ve Mehmet Şimşek'in MB'yi destekleyen teknik açıklamaları geldi. Bu biraz olsun piyasaları rahatlatmıştı" diye konuştu.

Salar yarın Mayıs ayı enflasyon rakamları kadar Avrupa Merkez Bankası'nın alacağı kararların da önemli olduğunu vurgularken " AB'den varlık alımına dair somut bir gelişme çıkması bizdeki faiz indirimi için gerekçe olabilir. Ancak ben bunu beklemiyorum" diye konuştu.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi Haziran ayında bankanın gerekli önlemleri alabileceğini belirtmişti. Türkiye'de Merkez Bankası ise bu ayın 24'ünde Para Politikası Kurulu kararını açıklayacak.
-alıntı-
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Çİ-Çİ
Deli Sarı
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bayan
ileti Sayısı: 1.343« Yanıtla #1 : 02 Haziran 2014, 19:35:30 »

Enflasyon ve faiz neden çıktı acaba, hangi eleştiri dozu bunu düşürebilir?!  Sinirli
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.239 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.014s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.