Olası kaos durumunun oluşumu
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 08 Ağustos 2020, 09:49:51


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Olası kaos durumunun oluşumu  (Okunma Sayısı 1566 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Mergen Kurt
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 1.014


« : 13 Mart 2014, 19:40:12 »

Medyayı takip ettiğimizde ölenler ve taraftarlarının protestoları üzerinde sık durulmaya başlandı. Özellikle çıkan olaylarda kaybedilenler için kimdendi gibi sorular sık sorulmaya başlandı. Ülkedeki gidişin kontrol edilmesi için bir kaos ortamı oluşturulabilir. Bu gidiş de ileride neler olabileceğini gösterir.

Bir Türkçü hiçbir şeyden korkmaz ancak oynanan oyunun figüranı olmak planlayıcıların işine geliyorsa bu durumda izlemek daha doğru bir davranış olur. Yüzünü kapatıp ortalığa saldıranların kim olduğu belli olmaz. İyi tahlil edilmeyen olaylarda işin içinde kimlerin olduğu bilinmeyen bir meselede net bir sonuçtan bahsetmek mümkün değildir. Olası karışıklıkta kaos için ilk konuşan taraf başkanlarının da karmaşanın tasarımcıları olmadıkları belli olmaz, çünkü karmaşayı çıkaranların karmaşa anı ve sonu için de bir tasarım yapma ihtimali vardır ve bu mümkündür.

Çelişen durumlar belki bize analiz etme şansı verir ancak olayların sıklığı doğrudan uzaklaşmaya neden olur.

Toplumun zaten kutuplaşması zaten bir zemin hazırladı. Taraflar oluştu ve kitlesel hareketler için bir ortam var. Tarafları birbirine saldırtıp kaosu kontrol edilmeye çalışılabilir.Birey ihtiyaç olmaksızın taraflaşmış ve sokağa taşma arzusuna girmiştir. İhtiyaç için mücadele edilmeyen bir durumda birey sadece içinde bulunduğu kitlenin dinamiğine kapılacaktır. Bulunulan kargaşaya kendi arzusuyla katılmayacak, kitleyi kontrol eden güce karşı koşulsuz biçimde uyacak ve onun etkisinde kalacaktır.Amerika' nın Afganistan ve Irak işgalinde izlediği politikaya bakın. Kamuoyunun desteğini almak için toplumu kontrol etme amacını nasıl güttüğüne bakın. Modern propaganda uzmanı Edward Bernays' ın etkisi kamuoyunu ikna etme çalışması hem özgürlüğü yayma hem de kamuoyunu korkutma sayesinde mümkün olmuştur. Özgürlük meşalesi isimli konuşmasında kadınların sigarayı nasıl yaydığını, reklamın ne denli başarılı olduğunu görüyoruz. Propagandanın etkisi toplumu istenilen yönde hareket ettirecek güçtedir.
Türkiye' de medya üzerindeki gücün baskıdan oluşmuş olması bunu ihmal etmemize neden olmaz. Ekonomik durumun ülke içinde gelişmemiş olması, fakir insanı yönlendirilen pozisyonuna sokmaktadır. Bu da bir elemandır. Maddi olanın yokluğu manevi olanın gelişimine etki etmektedir. Bu etki ters orantılı olarak işlemektedir. Bir başkasına bağımlılık kullanılan bir araç bunun planı da bir yöntemdir. Bu da ülkedeki durumun içindedir ve olası kaos için bir ortam elemanıdır.Sürü psikolojisinden yararlanıp iki şey elde edecekler. Hem güç hem de orantısız hareket. Kitle olarak hareket eden bir gurupta taşkınlıklar olacaktır ve bu da kendisine karşıt olanları korkutma ve güçlendirme imkanı tanır. Sadece baskı olması olanaksızdır çünkü bir kavram oluşmaya başladığı zaman dilimi içerisinde karşıt olanını da var ederek gelişir. Dolayısıyla bir kaos tasarlayanların bir taraf için desteği değil genel olarak kışkırtma eylemi ve bunun için bir çaba harcandığı anlamı çıkar.


Kitlesel davranışlar bu yüzden kar topu modeli ile işlenir. Küçük olaylar ardına daha büyükleriyle devam eder.

Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.212 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.006s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.