Gelenler ve Gidenler - Kağan Bahadır
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 11 Ağustos 2020, 15:05:13


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Gelenler ve Gidenler - Kağan Bahadır  (Okunma Sayısı 1836 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Kagan_Bahadir
Ziyaretçi
« : 08 Nisan 2011, 16:20:04 »

GELENLER VE GİDENLER

Meclisin de kapanması ile birlikte bir yasama dönemini daha sonlandırdık. Pazartesi günü açıklanacak olan aday listeleri ile birlikte kararsız olan seçmenin adresi netleşecek ve barajı aşacağı kesin olan üç parti içinden birine yöneliş başlayacaktır.
Bu seçim “Sayalım, biz kaç kişiyiz” hesabı yapılacak bir seçim değildir. Televizyonlara çıkan veya köşe yazan taraflı tarafsız herkes, bu seçimin Türkiye tarihindeki diğer seçimlerden çok farklı olduğunu söylüyor. Birçok kişi tarafından sorun olarak adlandırılan baraj meselesinin indirilmesi yine başka bir bahara kaldığına göre, seçmenin barajı geçecek üç parti içinden birini seçmesi gerekmektedir.
Yüzde on barajını geçemeyecek olan partilerden geçeceklere doğru bir kayma olması muhakkaktır. Ülkenin içinde bulunduğu durumu gören küçük partilerin seçime girme “büyüklüğünü” bir kenara bırakıp, seçmenini var olan partilerden birine yönlendirmesi gerekiyordu. Fakat seçime girme hakkı olan partiler içinden yalnızca BDP, Yeni Parti ve İşçi Partisi seçimlere katılmama kararı aldılar. BDP ve İP, bağımsız adaylarla barajı delmenin yolunu seçti. Yeni Parti’nin Başkanı Tuncay Özkan da CHP’den aday adayı oldu. Akıbeti pazartesi günü belli olacak.
Bunun haricinde seçime giren irili ufaklı birçok parti bulunuyor. Kişisel ihtiraslarından sıyrılamadığı, barajı geçmek bir yana yüzde bir oy alacağı dahi meçhul olan bu partiler tabelalarını ışıklandırmak uğruna seçimlere giriyorlar.

Seçmen için önünde üç yol var. AKP, CHP ve MHP… Küçük partilerden bu üç partiye doğru elbette bir yönelme olacaktır. Ancak bu üç partinin de birbiri içinde oy değişiminin olacağını da kimse inkâr edemez.

AKP’den başlayalım… Bu parti küçük de olsa CHP’den ve bir miktar da MHP’den alacağı oyu zaten aldı. Herhangi bir tabanı olmadığı için sağ partiler de bir miktar da ülkücü oyu ile iktidara geldi. Önümüzdeki dönemde bu iki partiden AKP’ye geçiş olacağını iddia etmek safdillik olacaktır. AKP alacağını almıştır. Bundan sonra oy alamaz, ancak aldığı oyları iade edebilir. Güçlü bir merkez sağ parti olmadığına göre emanet ülkücü oyları geri dönebilir ya da sağ oylar MHP’ye kayabilir.

CHP’de ise herkes Deniz Baykal sonrasında partinin büyük bir ivme kazandığını ve Baykal döneminde kayan oyların geri döndüğünü iddia ediyor. Bu kişilerin seçim anketlerini İstiklal Caddesi’nde yaptıklarını düşünüyorum. Tarihe de bakarsak, Baykal döneminde (99 seçimini saymazsak) sol oyların büyük ölçüde toplandığını, üzerine de ulusalcı hatta milliyetçi denilebilecek kişilerin oyunu eklediğini görüyoruz. Baykal döneminde ikinci bir sol ya da sosyalist parti barajı geçti de bizim mi haberimiz olmadı? CHP’nin yüksek bir oy patlaması yapacağını ummuyorum. Aile sigortası, askerlik indirimi gibi vaatler bir miktar oy getirecektir. Ama bir de Baykal sonrası CHP’sinin neler götürdüğüne bakmakta yarar var.
Baykal döneminde ikinci partiyi yükseltmek uğruna kayan milliyetçi oylar, “Türkçülüğe karşıyım” ve “Etnik temelde siyaset yapmam” diyen ve milletin adını söylememe konusunda Erdoğan’dan bir farkı olmayan Kılıçdaroğlu döneminde (barajı geçebilecek başka milliyetçi parti kalmadığı için) MHP’ye dönüyor. CHP ekibi her ne kadar ulusalcı kesimi küstürmemeye gayret etse de parti içindeki Kemalizm karşıtı ve ulusalcılığı dahi suç sayan kesim sayesinde bir arayış içine girmeye başladılar.

Son olarak MHP’yi ele alalım. MHP, her ne kadar içinde Engin Alan kırılması yaşandığı izlenimi uyansa da Alan’ın milletin gözünde “darbeci komutan” değil “Terörist başını getiren komutan” olarak tanındığının farkındadır. İç Anadolu Bölgesi’nde AKP’ye oy kaptırdığı basın tarafından dillendirilse de adayların açıklanmasından sonra bu durum netlik kazanacaktır. Meclis grubunda büyük bir değişimin olmayacağı düşünülen MHP’ye eğer aday olur ve seçilirse Engin Alan ve Yusuf Halaçoğlu gibi isimler güç verecektir.
Ben bu seçimin, partisiz ve uzaktan izleyen bir seçmeni olarak en büyük kazananının MHP olacağını düşünüyorum. Eğer seçim gününe kadar bir yanlış yapılmaz ve adaylar Türklük bilincine sahip kişiler olarak belirlenirse bu seçimin, belki birinci parti olmasa da kazananı MHP olacaktır.
Aday listeleri belirlendikten sonra partiler hakkında kafamda oluşan soru işaretleri daha da netleşecektir.

KAĞAN BAHADIR
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.237 Saniyede 21 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.006s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.