CHP ve sol kimlik
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 28 Mayıs 2020, 17:07:35


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: CHP ve sol kimlik  (Okunma Sayısı 1734 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Amir Temur
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 38« : 15 Kasım 2013, 10:03:57 »

Esenlikler dilerim.

Uzun yıllar üzerinde düşündüğüm, kitaplardan fikir edinmeye çalıştığım, fikir adamlarının düşüncelerinden sonuca varmaya çalıştığım bir konu var. CHP'nin sol bir parti olmasındaki süreç nedir? Hangi zaman dilimlerinde ne gibi olaylar yaşanmıştır da bu noktalara gelinmiştir? Yakın Türkiye siyaset tarihi konusunda bilgili dostlarımız aydınlatırsa çok memnun olurum. Merakımın sebebi şudur.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk CHP'yi kurarken, sağ-sol gibi sığ siyasi kavramlara hapsederek değil, 5000 yıllık bir kültürü çekirdek kabul eden, bir milletin küllerinden doğmasını ve siyasi-ekonomik-kültürel her anlamda yükselmesini kapsayan bir proje olarak düşünmüştür. Altı ok 2 dakikada düşünülüp tasarlanmış bir şey değildir. Yeni Türk devletinin ve onu meydana getirmiş ulusun kromozomlarını barındıran bir zincirdir.

Bütün dünya siyaseti ya otoriter faşizmin, ya da despot diktatörler önderliğindeki komünizmin kutuplarında dolaşırken halkçılık ve milliyetçilik gibi iki kavramı birbirine kenetleyebilmiş bir adamdır Atatürk. CHP projesi, sıfırdan yaratılmaya çalışılan bir ülkenin ekonomisini, kültürel motorunu, siyasi çerçevesini, düşünsel algoritmasını sımsıkı tutan çelik zırhtır. Yüzyıllardır fakirlikten kırılmış halkın eşit toplum katmanlarında, sınıfsız ve özgür bireyler olarak ayaklanmasını hayal eden özlemdir. Ne yeni cumhuriyetin kuruluş yıllarında, ne de ömrünün son zamanlarında Atatürk'ün ağzından bir kez bile sol ideoloji, sosyalizm gibi siyasi çizgileri öven, CHP'yi bu çizgide tutan söz, ima çıkmamıştır. İşin özü, CHP'nin bir sol parti olmasıyla ilgili en küçük bir ipucu yoktur.

Nasıl oluyor da, "Komünizm görüldüğü yerde ezilmelidir" diyen bir siyasi dehanın kurduğu proje, temel felsefesinde "milliyetçilik" barındıran bir siyasi akım, çekirdeğini binlerce yıllık türk tarihinden almış, yeni kurulan ulus devletine siyasi, ekonomik, kültürel ruh katmayı amaçlamış bir ulusal duruş, sosyalist - enternasyonal sol çizgisine kaydırılmıştır?

Konu aslında çok fazla başlıkta tartışılabilir. Mesela sosyal demokrasi sağ ideolojilerin hüküm sürdüğü toplumlarda barınamaz mı? Sağ ve sol, sosyal adaleti ve toplumsal katmanların hak dağıtımını ne oranda koruyup yürütebilir? Sağ ideoloji sınıfsız toplumlar yaratabilir mi? Sol, ulus devlet hakkında ne düşünür? Bunları yöresel olarak değil, evrensel değerler olarak yorumladığımızda sağ ve sol nerededir? Hepsi birer tartışma konusu. Fakat buralara kadar gitmeyelim. Konumuz basit. CHP neden sol partidir? Kim karar vermiştir? Kuruluş felsefesine uyar mı? Elbise bedene oturur mu?

CHP'ye ömründe hiç oy vermemiş, vermeyi de düşünmeyen bir kardeşiniz, ağabeyiniz olarak merak ediyorum. Küllerinden doğmuş bir ulus devletin dirilme ve ayağa kalkma ideolojisi olan bir siyasi akım ne kadar sol olabilir? Sosyoloji bilimi bu konuda ne der?

Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Alp77
YörükoğluYörük
SOYSUZ BİR PİÇ OLDUĞUNDAN ATILDI
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 982« Yanıtla #1 : 15 Kasım 2013, 17:54:28 »

1965 senesinde Türk siyaseti yeni bir yapıya girdi.
Devlet (derin devlet) hepsini topladı ve dedi ki; ismet sen "sol" olacaksın, evet 1965'te "sol" partiyiz ilan etti chp'yi, onca istifa oldu.
Türkeş sen cumhuriyetle pek ters düşmeden dini motifleri kullanacak bir sağ parti ol dediler ve oldu, yine sene 1965.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Nihal Atsız Ata'dır, Türkçülüğün kapısı,
O'nun mahiyetinde, çizilmiştir yapısı,

Nihal Atsız atmıştır, davaya son temeli,
Turan Yurt kurulması, O'nun birtek emeli,

Gökbilge'dir davada, bu yüzden Atsız Ata,
Tanrı her doğan Türk'e, O'nun ruhundan kata...


Alp
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 7.314 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.013s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.