Aysel Tuğluk: Kürdistan'da ağır koşullar devam ediyor(!)
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 26 Mayıs 2020, 16:43:19


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Aysel Tuğluk: Kürdistan'da ağır koşullar devam ediyor(!)  (Okunma Sayısı 1753 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Bergütey
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 479


Türkiye Türklerindir!


« : 10 Haziran 2012, 14:02:23 »

Kapatılan Demokratik Toplum Partisi (DTP) döneminde oluşturulan Demokratik Toplum Kongresi'nce düzenlenen 'Kürdistan'da Çalışma Yaşamı ve Emeğin örgütlenmesi Çalıştayı' Diyarbakır Sümer Park'ta başladı.

Çalıştayın açılış konuşmasını yapan DTK Genel Başkan Yardımcısı ve Van bağımsız Milletvekili Aysel Tuğluk, yeni teşvik yasası ile ilgili sert açıklamalar yaptı.

12 Eylül rejimiyle Kürt halkına yönelik inkar ve imha politikalarının aynı zamanda ekonomi boyutunu da barındırdığını ifade eden Tuğluk, şöyle dedi: "İmha politikası fiziksel bir kırım düzeyinde kalmamış, Kürdistan coğrafyasının ekonomik olarak geri bıraktırılması politikalarının devam ettirilmesi de bu sürece eşlik etmiştir. Bölgeye yapılan kısıtlı ekonomik yatırımların mantığı, tam bir sömürgeci zihniyeti yansıtmıştır. Yapılan kamusal yatırımlar güvenlik amaçlı olmuş ya da enerji yatırımlarında olduğu gibi bölgedeki kaynakların ülkenin batısına aktarılması amacını taşımıştır. Yıl 2012, yer Kürdistan ve ağır sömürge koşulları devam ediyor. 'Lümpen proleterya', 'Sınıf altı kitle' kategorileri Kürdistan'da güncelleniyor. Bir halkın proleterleşmesinden bahsediliyor."

Kürt halkının yoksulluğunun etnik husumet ve gerilimi yükseltme potansiyeli de yedeklenerek hem sömürü mekanizması hem de milliyetçi çarpan olarak programlandığını vurgulayan Tuğluk, şöyle konuştu: "Kürdistan'daki mevcut iktisadi durum tam anlamıyla sömürge koşullarını tarif ediyor. Kürdistan'da işsizler ordusu gün geçtikçe büyüyor. Kürdistan'da geleneğin gücü ile bu kez radikal demokrasi devrimini gerçekleştirmeliyiz. Emeğin yeni dünyasını Demokratik Özerklik projesiyle kurmalıyız. Bizim çözüm programımız Demokratik özerklik projesidir. Bu bir radikal demokrasi projesidir. Yani toplumsal gerçekliğin tüm görüngülerini,radikal demokratik bir biçimde dönüştürmeyi hedefliyoruz. Üretim sürecinde de radikal demokrasiyi inşa etmeliyiz."

Daha önce bir Kürt burjuvazisinin ortaya çıkarılmasının bile devlet tarafından engellendiğini belirten Tuğluk, AK Parti'nin 'Genişleyici hegemonik projesi' gereği kendisine bağlı bir Kürt burjuvazisi yaratmayı denediğini öne sürerek şöyle dedi: "Bu konseptin temel programlarından biri teşvik paketi. Son teşvik paketi ile AKP rejimi kendine entegre olmuş mevcut Kürt burjuvazisine ihale vererek, kaynak aktararak semirtmek amacında. Böylece yoksul köylü ve kentsel emekçilere dayanan Kürt hareketine karşı sınıfsal cephe genişletilmek isteniyor. Çünkü teşvik yasasının muhatabı emekçiler değil AKP burjuvazisidir. Bu paketle patronlara sigorta primi kolaylığı, vergi indirimi, vergi muafiyeti gibi yasal kolaylıklar getirilirken emekçinin payına bölgesel asgari ücret düşüyor. Bu paket Kürdistan'da AKP yandaşı bir burjuvazi hattını örmek amacıyla kamusal kaynakların patronlara aktarılması anlamına gelmektedir. Bu paketle murad ediklen yoksul Kürt emekçilerinin bölgesel asgari ücret safsatası ile insanı yaşam koşullarına erişmesinin yolunu kapamak ve emekçilerin ürettiği değerin doğrudan AKP burjuvazisinin hanesine yazılarak gasp edilmesidir."

Milletvekili Aysel Tuğluk, teşvik paketinin alt metninde yatan diğer mantığın, "Karınları doyarsa ulusal taleplerinden, özgürlük taleplerinden vazgeçerler" biçimindeki köhne ve gerçek haytta karşılığı olmayan boş beklenti olduğu iddia etti. Tuğluk, şöyle devam etti: "Böylece bir anlamda sus payı verilerek sömürgeci, aşağılayıcı yaklaşım net bir şekilde ortaya konmaktadır. Öte yandan teşvik paketi ile eş anlı olarak dillendirilen 'Bölgenin Çinleştirilmesi' söylemi içsel sömürgeciliğin billur bir örneğidir. Kürdistan'dan bir Çin devşirme hevesi, sömürgeci mantığın geldiği çılgın noktayı gözler önüne sermektedir. Sermaye birikimini yoksul Kürt halkının sefalete mahkum yaşam koşullarının üzerine basarak sağlamayı düşünmek,piyasa sevdalısı neoliberal AKP rejiminin emekçi düşmanı pratiklerinde geldiği son noktadır. Bölgeyi Çinleştirmenize izin vermeyeceğiz. Demokratik özerklikle dayanışmacı komünal, eştlikçi, topluluk ekonomisini inşa edeceğiz."

T Ü R K'ün notu: Ne ağır koşulu yahu? Türkleri eziyorsunuz, para mara vermiyorsunuz. Üstüne üstlük yardım alıyorsunuz. İstediğiniz gibi askerlerimizi öldürebiliyorsunuz. Bu mu ağır koşul?
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Irkçılığın sebebi yoktur, sebep arayan varsa da ırkçı değildir.
Tanrı Dağları Bozkurdu
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 585


Savaşçı Bozkurt


« Yanıtla #1 : 10 Haziran 2012, 14:26:51 »

Ya benim birde çok çok kızdığım ne biliyor musunuz ? BDP'nin % 5 bile oy almadığı şehirleri ilçeleri vilayetleri kendi toprakları (!) sanıyorlar. Ulan sözde haritana kattığın Oy alamadığın yerlerde k.çın yetiyorsa (korumaların olmadan ) BDP mitingi yapsana. Mesela K.Maraş Mesela Gümüşhane. Mesela Erzincan Mesela Elazığ Mesela Sivas , Mesela Erzurum , Mesela Malatya hatta Adıyaman'da bile miting yapamazsınız. Oy mu alabildiniz bu yerlerden utanmazlar sizi ?
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Türk'ün Yüceliği, Tanrı Dağlarını aşmıştır Gökleri delmiştir.
KurtayKağan
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 36« Yanıtla #2 : 24 Haziran 2012, 16:49:00 »

Ülen kürdistan dedikleri bölgelerin çoğunda kürt nüfusu bundan yüz elli iki yüz sene önce anadoludaki sıradan azınlıklardan bile düşüktü; kürdistan diye sayıkladıkları yerlerde ermeniler bile krallıklar kurmuştu, kürt nüfusu diye bir nüfus ortada yoktu. Bunlar ne diye kalkıp o toprakları sahipleniyorlar? Bir dikili taşları, bir yazılı kayaları var mı? Ermeniler bile anadoludan giderken arkalarında taş işçiliklerini, kiliselerini bilmem nelerini bırakmışlar, ya kürt domuzlarının ne katkısı olmuş anadolu topraklarına? Yunanlıların rumların ermenilerin bile Anadoluda kürtlerden en az on kat daha fazla hak iddia etme olanakları vardır yalnızca bu nedenlerden ötürü. Son 30 yıl içindeki yapay bir nüfus patlaması ile her yere yayılıp kıçlarını koydukları yeri kürdistan diye duyurmaya başladılar. Ulan domuz kürt, bu topraklara ne miras bıraktın ki kalkmış bilmemneistan diye sözler uyduruyorsun? Gök Türkçe yazılar ve türk tamgaları bu gün kütahya dağlarında bile bulunuyor ne haber?

Göster, bana bundan en az üç yüz yıl önceki orada yoğun kürt nüfusu olduğunu kanıtlayan bir belge göster;
de ki arkadaş işte bunlar bizim atalarımızın bıraktığı eserler. NEREDE? YOK! Çünkü sizin Anadoluda hak iddia etmenize dayanak olacak ne kültürünüz ne de nüfusunuz vardı.

O NEDENLE KÜRTÇÜKLERİN İSTEKLERİ BİZLER İÇİN BİR YUNANLI NIN TOPRAK TALEBİNDEN DAHA CİDDİYETSİZ VE GÜLDÜRÜCÜDÜR.

Aynen öyle, bütün Kürtlerin kökü 150 önce kurutulsaydı kimsenin ruhu duymazdı. Hiç bir katkıları yok dediğin gibi, hak iddaa edebilecek kanıtları bile yok.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.056 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.007s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.