Dinci kesime karşı ön hamle
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 21 Ocak 2021, 03:57:56


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Dinci kesime karşı ön hamle  (Okunma Sayısı 1679 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Mergen Kurt
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 1.014


« : 04 Mart 2014, 18:59:03 »

Çözüme ulaştırılamamış her sorun karşımıza tekrar çıkacaktır. Tartışma insanoğlu varolduğundan beri var olmuştur ve tartışmalarda kişi kendi düşüncesine bağlı hareket etme eğilimi göstermektedir. Herkesin kendisine göre doğruları ve yanlışları vardır. Bu doğrular ve yanlışlar kişi doğduğundan beri şekillenmeye başlamaktadır. Çevresinde yaptığı gözlemler, çocukluğundan beri yüklenen bilgiler kişiyi belli bir kalıba sokar.


Ülkemizde de bu kalıp dar bir alanı kapsar. Sorgulama olmaksızın bir düşünceye bağlanan büyük bir kesim vardır. Bu kesim kendisine yüklenen fikirlerle içselleşmiş davranışlarıyla yeni bir düşünceyi sorgulamadan reddebilir veya onaylar.


İşte toplumdaki tüm davranışlar da bu biçimdedir. Bu yüzden toplum yeni bir düşünceye karşı önce tehdit olarak yaklaşır ve kitle önyargısı oluşur.

Biz Türkçüler de bunu bilerek hareket etmeliyiz. Toplumun zayıf yönlerini bilerek onları kendimize çekmeliyiz. Karşımızdakiyle tartışırken onu ikna etmeye çalışalım. Alt etmek bizim amacımız olmamalı.Bunlardan biri de bize karşı önyargıyla gelen dinci kesime karşı olmalıdır. Karşımızdaki cemaat yanlısı biri olsun.Ona karşı tutumumuz onun içselleştirdiği değerlerine karşı zayıf noktalarından tartışmaya dahil olmaktır.


O kişinin doğduğundan beri bağnaz bir ailede büyüdüğünü bilelim ve bizle konuşmaya başlarken ön yargılarının olduğunu unutmayalım. Amacımız önyargıları kırmak olmalıdır.O kişiye karşı tartışırken onun bize karşı sorma olasılığı olan sorularına net ve onun aklına yatar şekilde cevap verelim. O kişi bize sorduğu sorularda alt etme amacı taşır ve bize karşı deliller ortaya koyar. Ona karşı hareket ederken kendimizi onun değerleriyle çatışan zıt düşüncede biri gösterirsek en başında kaybederiz. Onun bizi tehdit olarak algılamasına izin vermeden arayıp bulmak isteyeceği sorular sormasını sağlamalıyız.O kişinin sorabileceği ya da öne sürebileceği bazı başlıklar aşağıdaki gibidir:


-Osmanlı müslümandı ve dini esaslara göre yönetiliyordu. Cumhuriyet geldi Osmanlı yıkıldı.


Bunu tartıştığımız bir cemaatçinin söyleme olasığı büyüktür. Ona ' sen cumhuriyet düşmanısın, pisliksin ' demek yerine Cumhuriyetin kurulma sebebinin 'padişahlığın gavur Avrupa devletleriyle işbirliği yaptığını ve dinin yok olmaması için Müslüman halkın egemenliği devraldığını ve Cumhuriyeti kuranların müslüman halk ' olduğunu açıklayarak başlayabiliriz.

Bu sayede Cumhuriyete karşı önyargıyla gelen birinin sert önyargısını yumuşatabiliriz. Kendinin bildiği Cumhuriyet tanımını değiştiririz. Bunu yaparak arka aşamadaki hedeflere de ulaşabiliriz.
O kişi ardına şöyle bir soru da sorabilir:

-Cumhuriyet yönetimi dini gereklere göre yönetilemiyor.


Bunu diyen kişiye Cumhuriyetin diğer dinlere karşı hoşgörüsünün İslam hoşgörüsü olduğunu ve islamın cumhuriyetle çelişmediğini söylemeliyiz. Daha sonra da Cumhuriyeti kuranın da müslüman halk olduğunu demeli ve onun sorduğu sorularda aklına takılacak bir durum olmasına engel olmalıyız.
Diğer bir soru:

-Hilafetin kaldırılması ......?

Hilafetin kaldırılmadığını meclise devredildiğini söyleyip hilafetin de Arapların gavur İngilizle işbirliği yapmasından dolayı işlevini yitirdiğini söylemeliyiz.Sanırım ne demek istediğimi kabaca da olsa birkaç örnekle anlatabildim. Dincilere karşı tutumuz onların önyargılarını kırmaya yönelik olmalıdır. Tabi hangi yöntemi kullanırsak kullanalım en az onların sahip olduğu bilgiye sahip olmalıyız. Yani o bize karşı dini bir şeyler söylediğinde ona karşı ayet ve hadislerden örnekler vermeliyiz.

Diyelim ki hırsızlığa karşı yaklaşımı ' hırsız müslümansa yaptığı hırsızlık sevaptır ' olsun. Bu sıralar gündemde bu var ve toplumun bir bölümü de bu anlayışa sahip. O zaman bunu diyen kişiye karşı onun inancından örnekler vermeliyiz. Mesela Maide suresinden:

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla

Hırsız erkek ve hırsız kadının, (çalıp) kazandıklarına bir karşılık, Allah’tan, ‘tekrarı önleyen kesin bir ceza’ olmak üzere ellerini kesin. Allah üstün ve güçlü olandır, hüküm ve hikmet sahibidir.

Bu ayeti söyleyip onu iknaya çalışmalıyız.

Her Türkçü karşısındakinin zaaflarını zayıf noktalarını bilmeli ve onun kabul ettiği değerleri ister benimsesin ister benimsemesin bilmelidir. Tartışmalarda amacımız karşıdaki soruları cevaplayıp onu kendimize çekmektir. Bunu önyargılarını yıkarak başlamalıyız. Önyargılarını kırmak için de ona yakınmış gibi hareket edip onun sorularına cevap vermeli onu sorgulamaya itmeliyiz.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Kapagan
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 29


« Yanıtla #1 : 06 Mart 2014, 01:00:36 »

Yararlı paylaşım.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.161 Saniyede 24 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.008s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.