Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini

KURT İNİ'NE GİRİŞ => Partiler ve Siyaset => Konuyu başlatan: Bergütey üzerinde 12 Nisan 2012, 23:04:43Konu Başlığı: 12 Eylül'den sonra sıra 28 Şubat'a geldi
Gönderen: Bergütey üzerinde 12 Nisan 2012, 23:04:43
Soruşturma kapsamında sabahın erken saatlerinden itibaren İstanbul, Ankara, Çanakkale, Niğde ve Eskişehir'de toplam 31 adreste arama yapılıyor.

Operasyonla ilgili ilk resmi açıklama HSYK Başkanvekili Ahmet Hamsici'den geldi. Hamsici, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nca başlatılan soruşturma kapsamında 31 kişi hakkında arama ve gözaltı kararı bulunduğunu söyledi.

Gözaltı kararları 11'i İstanbul, 17'si Ankara, 1'i Niğde, 1'i Çanakkale, 1'i Eskişehir'deki kişiler için alındı.

Dönemin orgenerallerinden, 'Batı Çalışma Grubu'nun başında olduğu ifade edilen Çevik Bir'in İstanbul ve Ankara'daki evleri aranıyor. Bir'in İstanbul'da Harp Akademileri'ndeki lojmanında da arama yapıldı. Çevik Bir daha sonra gözaltına alındı.

28 Şubat soruşturması kapsamında gözaltına alınan emekli Orgeneral Çevik Bir'in de aralarında bulunduğu 9 kişi, THY'nin tarifeli seferiyle Ankara'ya götürüldü.

28 Şubat soruşturması kapsamında İstanbul'da evinde arama yapılan aralarında emekli Orgeneral Çevik Bir'in de bulunduğu 9 kişi, polis tarafından gözaltına alındı. Çağlayan Adliyesi'nde sağlık kontrolünden geçirilen zanlılar, daha sonra Atatürk Havalimanı'na getirildi. Emekli Orgeneral Çevik Bir'in içerisinde bulunduğu araba, aprona girerek uçağın altına yanaştı. Zanlılar, uçağın rötar yapması nedeniyle yaklaşık 40 dakika polis minibüsünün içerisinde bekledi. Bu sırada susayan zanlılara polis tarafından uçaktan alınarak su verildi. Zanlılar daha sonra uçağa bindirildi. Zanlılarla birlikte 9 polis de Ankara'ya gitti.

Gözaltına alınan diğer komutanların ise Emekli Tuğgeneral Abdullah Kılıçarslan ve Emekli Tuğgeneral İdris Koralp olduğu öğrenildi. Bu isimlerin evlerinde de arama yapıldı.

Evinde arama yapılan Emekli Tuğgeneral Kılıçarslan'ın evinin önüne ambulans geldi. Yarım saat içeride kalan doktor daha sonra evden ayrıldı.

Emekli albaylar Ünal Akbulut, Yüksel Sönmez, Mustafa Babacan, Necdet Batıran, Orhan Nalcıoğlu, Aydın Karaşahin gözaltı kararı çıkarılan isimlerden.

Çevik Bir, emekli tuğgeneraller İdris Koralp ve Ünal Akbulut'un da aralarında bulunduğu bu kişiler, aramaların sürdüğü ikametleri ve bürolarında tutuluyor. Gözaltına alınanlar, aramalar tamamlandıktan sonra sağlık kontrolünden geçirilecek ve uçakla Ankara'ya gönderilecek.

Bu arada, haklarında gözaltı kararı bulunan ve emekli albay oldukları bildirilen 2 kişiye İstanbul'daki evlerinde olmadıkları için ulaşılamadığı öğrenildi.

28 Şubat Soruşturması kapsamında gözaltı kararı çıkarılan emekli Albay Alican Türk'ün Eskişehir'deki evinde cumhuriyet savcısı nezaretinde arama çalışmaları başladı.

Evinde arama yapıldığı iddia edilen Eski Devlet Güvenlik Mahkemesi (DGM) Savcısı Nuh Mete Yüksel, ''Bana intikal eden bir şey yok. Evimde arama da yok'' dedi.

Soruşturmayla ilgili açıklama yapan Adalet Bakanı Sadullah Ergin, ''Gelişmeleri beraber takip edeceğiz. Türkiye, yakın siyasi tarihinde, geçmişinde yaşamış olduğu ve demokrasisini belli periyodlarla kesintiye uğratan olaylarla yüzleşmek durumundaydı. Bunlar yaşanıyor. Temenni ederim, önümüzdeki süreçte ülkemiz demokrasisi kurumsallaşmış, ayağı yere sağlam basan ve kesintiye, askıya alınamayan bir istikrara kavuşsun. Bütün çabalar bunun için'' dedi.

Arama yapılan tüm evler asker kökenli isimlere ait. Aramaların gerekçesi, dönemin Refah-Yol Hükümeti'ne yönelik darbe girişimi iddiası. Operasyonun 'Batı Çalışma Grubu'na yönelik olduğu belirtiliyor.

Soruşturma 28 Şubat döneminin generallerini kapsıyor. Özel Yetkili Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekilliği. mağdur olanların '28 Şubat'la ilgili yaptığı suç duyuruları üzerine soruşturma başlatmıştı.

Operasyona adını veren 28 Şubat 1997'de MGK toplantısı yapılmış ve bir dizi karar açıklanmıştı. Kararların irtica ile mücadele için alındığı ifade edilmişti. O günden 15 yıl sonra dönemin generallerine baskın yapıldı.

28 Şubat sürecinde akıllara kazınan açıklamalardan biri Çevik Bir'e aitti. Bir, Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu’nun 'Bin yıl sürer” dediği 28 Şubat sürecinde tankların Sincan'dan geçmesini "Demokrasiye balans ayarı yaptık" sözleriyle değerlendirmişti.

Operasyonda gözaltı kararı çıkan Eski Genelkurmay 2. Başkanı Çevik Bir, 2009 yılında Ergenekon soruşturması kapsamında zamanın savcısı Zekeriya Öz'e ifade vermişti. Savcı Öz, emekli generalin 28 Şubat'la ilgili şüpheli sıfatıyla ifadesini aldığını açıklamıştı. Çevik Bir'in, 1 yıl sonra da 'Devrimci Karargah Örgütü' soruşturmasında mağdur sıfatıyla ifadesi alınmıştı.

Özel yetkili Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği tarafından yürütülen 28 Şubat sürecine ilişkin soruşturması çerçevesinde emekli Orgeneral Çevik Bir, emekli Tuğgeneral İdris Koralp ve emekli Tuğgeneral Abdullah Kılıçarslan'ın da aralarında bulunduğu 31 isim hakkında gözaltı kararı alındı.

Özel yetkili Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği tarafından yürütülen 28 Şubat sürecine ilişkin soruşturması çerçevesinde gözaltı kararı alınan 31 isim açıklandı. Buna göre soruşturma kapsamında gözaltı kararı çıkarılan 31 kişiden İstanbul'da bulunanların kimlikleri şöyle:

İstanbul'da emekli Orgeneral Çevik Bir, emekli Tuğgeneral İdris Koralp, emekli Tuğgeneral Ünal Akbulut, emekli albaylar Eser Şahan, Yüksel Sönmez ve Cengiz Çetinkaya, emekli Binbaşı Salih Eryiğit, emekli yüzbaşılar Mustafa Babacan ile Orhan Nalcıoğlu, emekli Başçavuşlar Necdet Batıran, Aydın Karaşahin."

Özel yetkili Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği Ankara'da ise emekli Tuğgeneral Abdullah Kılıçarslan, emekli Kurmay Albaylar Arslan Daştan, Hüsnü Dağ, Sezai Kürşatökte, Oğuz Kalelioğlu, Ahmet Nazmi Solmaz, emekli Kıdemli Albaylar İbrahim Selman Yazıcı ve Serdar Çelebi, emekli Albaylar Aburrahman Yavuz Gürcüoğlu, Mustafa Kemal Savcı, Ruşen Bozkurt, Mehmet Şinasi Çalış, Ziya Batur, İsrafil Aydın, Yahya Cem Özarslan ve emekli binbaşı Ahmet Aka, emekli Başçavuş Hamza Özaltun hakkında gözaltı kararı aldı. Çanakkale'de emekli Astsubay Ahmet Tarık Yelkenci, Niğde'de ise emekli Kıdemli Albay Ümit Şahintürk, Eskişehir'de emekli Albay Alican Türk hakkında gözaltı kararı verildi.

T Ü R K'ün notu: 28 Şubat darbe değil, tamamen anayasal kurumların işlediği bir süreçtir. Milli Güvenlik Kurulu'nda alınmış kararlar bütünüdür. Diğer müdahaleler gibi bir alenilik söz konusu değildir.

Soruşturmaya gelecek olursak; Çevik Bir'i oldum olası sevmedim. Tek onun gözaltına alınmasına sevindim.


Konu Başlığı: Ynt: 12 Eylül'den sonra sıra 28 Şubat'a geldi
Gönderen: Giray-han üzerinde 13 Nisan 2012, 17:41:28
Efendim neymiş, geçmişimizle hesaplaşıyor muşuz. Bunlar sadece başlangıç, kandaşlar. Daha devamı gelecektir.


Konu Başlığı: Ynt: 12 Eylül'den sonra sıra 28 Şubat'a geldi
Gönderen: Kagan_Bahadir üzerinde 13 Nisan 2012, 21:29:37
28 Şubat'ın yargılanması hususunda pek fazla konuşmayı gereksiz sayıyorum.
Sadece şunu söyleyebilirim. Bu davaları savunanların ortaya koyduğu "gelecekte olabilecek bir darbenin önünü kesmek" müdafaası asılsızdır.
Önümüzde bir Talât Aydemir vakası vardır ki, bu vakaya rağmen Kenan Evren darbe yapabilmiştir.
Bir darbe düşüncesini içinde tutan her kim ise, muhakkak bunun olumsuz sonucunu da hatırında tutuyor demektir.