Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini

TÜRKÇÜ DURUŞ, TÜRKÇÜLÜK, ATSIZCI GÜÇ => BAŞ GÜNDEM => Konuyu başlatan: TürükOk üzerinde 12 Nisan 2015, 17:10:53Konu Başlığı: Türkiye ulus devleti korumak zorunda!
Gönderen: TürükOk üzerinde 12 Nisan 2015, 17:10:53
(http://i.hizliresim.com/yPBnkn.jpg)

Genelkurmay eski Başkanı İlker Başbuğ, “Ulus devlette ortak değerleri zayıflatırsanız bölünmeye gidersiniz. Ulus devlet kavramını Türkiye’den kaldırırsanız sonunuz iyi olmaz. Balkanlara bakın” dedi.

İlker Başbuğ, "Ulus devletten bazıları rahatsız. Ülke içinde de yabancı ülkelerde de rahatsız olanlar olabilir. Bu rahatsızlık neden?" diye konuştu. Başbuğ sözlerini şöyle sürdürdü: "Bugün dünyanın en güçlü ulus devleti ABD'dir. Ulus devletinde sınırlarla çizilen coğrafya vardır ve o coğrafya üzerinde o devlet egemenlik haklarına sahip olmak mecburiyetindedir. Oradaki kurumlar ve kuruluşlar güçlüdür. O yüzden ulus devlete karşı olanlar kurumları ve kuruluşları zayıflatmaya çalışıyor. Ulus devlette etnik farklılıkları, mezhep farklılıkları olan insanları ortak değerler etrafında bir araya getirip tutmak gerekir. Ulus devlette ortak değerleri zayıflatırsanız bölünmeye gidersiniz. Ulus devlet kavramını Türkiye'den kaldırırsanız sonunuz iyi olmaz. Örnekleri var. Balkanlar'a bakın." 

Bu tehlikeli bir oyun

Anayasada 'Türkiye, milleti ve ülkesiyle bölünmez bütündür'yazdığını belirten Başbuğ daha sonra şunları söyledi: "İşte ulus devlet burada yazıyor. Neden milleti bölmeye çalışıyorsunuz. Bu tehlikeli bir oyun. Bu oyuna kimse gelmemeli. 1924 anayasasında 'din ve ırk farkı olmaz'deniliyor. Size vatandaşlık anlamında Türk diyorum. Burada verilen isimdir. Sıfat değildir. Türk kelimesinin orada isim olduğunu herkes biliyor. Ama bunu istismar ediyorlar. Amaçları ulus devleti zedelemek. Nasıl zedelersiniz özerkliğe arkasından federasyona götürürsünüz. Ulus devletten federasyona giden devlet yoktur dünyada. Bir tek istisna var, Belçika. Burada hedef alınan ulus devletidir. Burada ortak idealler zayıflasın ve herkes kendi parkurunda gitsin. Bu ülkeyi bölünmeye götürür. İşte bu oyunlara kesinlikle gelinmemeli. PKK terör örgütünün bir numaralı hedefi ulus devlet kavramıdır. Ulus devlete karşıdır. Bu çok hassas bir konu ve taviz verilmesi çok tehlikeli. Üniter devlet konusu yani tek devlet. Türkiye üniter devlet yapısını da korumak zorunda. Ama işin başı, kilidi ulus devlet."

Kaynak: Yeniçağ