Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini

TÜRKÇÜ DURUŞ, TÜRKÇÜLÜK, ATSIZCI GÜÇ => BAŞ GÜNDEM => Konuyu başlatan: Tolga Akgöz üzerinde 04 Ocak 2016, 23:40:05Konu Başlığı: İran ve Suudi Arabistan
Gönderen: Tolga Akgöz üzerinde 04 Ocak 2016, 23:40:05
Suudi Arabistan ile İran arasındaki idam krizi giderek derinleşiyor. Dün İran'la diplomatik ilişkileri kesen Suudi Arabistan, bugün İran'a yönelik yeni kararlar aldı. Suudi Arabistan'ın İran'a uçak seferlerini iki yönlü durdurduğu bildirildi. İran'da görevli Suudi Arabistanlı diplomatlar da ülkesine döndü. Arap Birliği olağanüstü toplanma kararı alırken, BM'den taraflara itidal çağrısı geldi.

(https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xfp1/v/t1.0-9/1164_570105933171091_3829771016118853193_n.jpg?oh=af6fa03cb72178dcc57e5cedcaf9d186&oe=5746A034&__gda__=1460137210_73dc4a6e31477cfb4e8a4fc2201d927f)Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el Cubeyr'in Reuters'a yaptığı açıklamaya göre, alınan kararlar şöyle:

- Suudi Arabistan vatandaşlarının İran’ı seyahat etmesi yasaklandı. İranlı hacıların Suudi Arabistan ziyaretlerine yasak yok.

- Suudi Arabistan ile İran arasındaki uçuşlar yasaklandı.

- İran'la tüm ticari ilişkiler kesildi.

DİPLOMATLAR ÜLKELERİNE DÖNDÜ

İran'da görevli Suudi Arabistanlı diplomatların ülkesine döndüğü bildirildi.

Suudi Arabistan Sivil Havacılık Kurumu'nun sosyal paylaşım sitesi Twitter'daki hesabından yapılan açıklamada, İran'da görevli diplomatik heyetin ülkeye döndüğü belirtildi.

El-İhbariyye kanalının sitesinde de gelenlerin İran ile diplomatik ilişkilerin kesilmesinin ardından ülkeye dönen ilk grup olduğu bilgisi paylaşıldı.

UÇAK SEFERLERİ İKİ YÖNLÜ DURDURULDU

Suudi Arabistan'ın İran'a uçak seferlerini iki yönlü durdurduğu bildirildi.

Suudi Arabistan Sivil Havacılık Genel Kurumunca sosyal paylaşım sitesi Twitter'dan yapılan açıklamada, "İran ile diplomatik ilişkilerin kesildiğinin ilan edilmesinin ardından Sivil Havacılık Genel Kurumu, İran'a yapılacak tüm seferlerin iki yönlü durdurulmasına karar verdi" ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, daha önce rezervasyon yapmış yolcuların mağdur olmaması için yolcularla koordinasyon içinde gerekli adımların atılacağı belirtildi.

ARAP BİRLİĞİ OLAĞANÜSTÜ TOPLANIYOR

Arap Birliği, Suudi Arabistan'ın talebi üzerine İran'daki büyükelçilik ve konsolosluk binalarına yapılan saldırıların kınanması için pazar günü dışişleri bakanları düzeyinde olağanüstü toplantı düzenleneceğini duyurdu.

Arap Birliği Genel Sekreter Yardımcısı Ahmed bin Hilli yaptığı yazılı açıklamada, "Genel Sekreterlik, Suudi Arabistan heyetinden, İran'daki büyükelçilik ve konsolosluk binalarına yapılan saldırıların ve İran'ın, Arap ülkelerinin içişlerine müdahalesinin kınanması için pazar günü dışişleri bakanları düzeyinde olağanüstü toplantı yapılması yönünde bir talep aldı" ifadelerini kullandı.

Hilli, talebin değerlendirilerek diğer ülkelerin de onayıyla pazar günü Mısır'ın başkenti Kahire'deki merkezde toplanılmasına karar verildiğini belirtti.


Konu Başlığı: Ynt: İran ve Suudi Arabistan
Gönderen: Tolga Akgöz üzerinde 04 Ocak 2016, 23:50:58
Bu tür olaylar ne Türkiye'ye nede başka bir Müslüman devlete yarar sağlar. Bu işe sadece bölgede etkin olmaya çalışan dış ülkeler sevinir.


"sünni ile şii birbirini yesin beni ilgilendirmez" demek yanlış olur. Savaş çıkma olasılığı düşük ama Suudi Arabistan ile ittifak halinde olmamız olası bir savaşta bize dolaylı yada doğrudan çok zarar verir. 


Konu Başlığı: Ynt: İran ve Suudi Arabistan
Gönderen: Börü:Tegin üzerinde 05 Ocak 2016, 00:58:02
Bu tür olaylar ne Türkiye'ye nede başka bir Müslüman devlete yarar sağlar. Bu işe sadece bölgede etkin olmaya çalışan dış ülkeler sevinir.


"sünni ile şii birbirini yesin beni ilgilendirmez" demek yanlış olur. Savaş çıkma olasılığı düşük ama Suudi Arabistan ile ittifak halinde olmamız olası bir savaşta bize dolaylı yada doğrudan çok zarar verir. 

 Eğer bir savaş olursa bu şüphesiz ki Türklüğün yararına olur. Yenilsek bile.