Dünya Manşetindeki Başlıklar
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 21 Eylül 2020, 18:12:45


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Dünya Manşetindeki Başlıklar  (Okunma Sayısı 1189 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Çİ-Çİ
Deli Sarı
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bayan
ileti Sayısı: 1.343« : 24 Ekim 2017, 15:05:01 »

Bu yıl Avrupa’da seçim yılı oldu. Almanya’da genel seçimler 24 Eylül’de yapılmıştı. Angela Merkel’in partisi oy kaybına uğrasa da birinci parti olarak sandıktan çıkış yapmıştı. Ancak seçimin sürpriz ismi Afd olmuştu Aşırı sağcı parti üçüncü parti olarak meclise girdi. Bugün Der Tagessspıegel gazetesi parlamentodaki dağılımı göstermiş. Dikkat çektiği şey aşırı sağcı partinin parlamentodaki yerini garantilediğini ve dört yıl boyunca burada olacak ve artık buna tahammül gösterilmesi gerekiyor, diyor.

İtalya’da özerklik referandumu yapıldı. Corrıere Della Sera gazetesi Veneto için özerklik için halka gitmiş. Veneto valisi sandıktan özerklik talep etti. İtalya başbakanı bunu provokasyon olarak değerlendirdi ve kabul edilemez olduğunu ifade etti. İspanya’da görülen referandumdan farklı bir referandum, ekonomik olarak yapıldığı söylenmekte.

İngiltere The Guardıan, May, geçici anlaşma umudunu hüsrana uğrattı demiş. Brexıt için geçici anlaşma yok. İngiliz iş dünyası Brexıt sürecinde ilerleme sağlanamamasından son derece rahatsız endişe duyuyor ve geçici bir anlaşma talep ediyor. Başbakan May ise bu isteğe yanıt verdi: Geçici bir anlaşma yapılmayacak, dedi. Yani Avrupa Birliği ile ticari ilişkiler oturuncaya kadar uçurumun kenarından dönmek için herhangi bir anlaşma yapılmayacağını belirtti.

Yunanistan’da ise F – 16 tartışmaları var. Ta Nea gazetesi F – 16 anlaşması için hükümete destek yok dedi. Çipras ile Trump arasında 2.4 milyar dolarlık bir F – 16 anlaşması imzalanmıştı. F – 16’lar modernizasyona gidecekti. Atina borç batağında olduğu için bu anlaşma büyük bir kriz yarattı. Diğer üç vekil bu borç batağına sokan Çipras meclise gelsin ve hesap versin demiş.

Amerika ise kasırga mağdurları için New York Tımes Teksas ve Florida’da acı bekleyiş var. İki farklı kasırga olmuştu. Yaşam durma noktasına geldi. Gazetede hasar tespit çalışmaları uzuyor yardım gelmiyor deniyor. Beş haftadır hasar tespit bekleyen kişiler varmış. 100 milyar doların üzerinde hasar kaybı yaşanmıştı.

Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Çİ-Çİ
Deli Sarı
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bayan
ileti Sayısı: 1.343« Yanıtla #1 : 29 Ekim 2017, 17:37:25 »

İngiltere, Independent gazetesi ilk sayfasında Kenya'nın seçimlerini ele almış ve başlığı yenilenen seçimde ortalık savaş alanına döndü şeklindedir. Dün gerçekleşti fakat ertelendiği zaman muhalefet liderinin taratarlarına bir çağrısı vardı. 'Seçimleri boykot edin, oy kullanmaya gitmeyin.' Böyle de oldu. Muhalefet taraftarları oy kullanmaya gitmedi. Aynı zamanda da sokaklarda protesto düzenlediler. Kenya'da seçim çatışmasında protestolara polis sert müdahale etti. Protesto edenlere ateş açtı ve 26 kişi yaralandı 4 kişi hayatını kaybetti. Güvenlik nedeni ile bazı eyaletlerde de seçimler bugüne ertelendi.

İspanya El Pais gazetesinde Katalonya için kritik gün başlığı ise Pudgeımont Katalonya'yı 155. maddeye götürüyor, şeklindedir. Günün ilk saatlerinde bir konuşma yapılacaktı. Ancak ertelendi. Esasen erken seçim ilân etmesi bekleniyordu. Beklenen olmadı. 'Biliyorsunuz, seçim kararı almayı düşünüyordum ama bunun için seçimlerin normal koşullarda yapılabileceği konusunda garantiler verilmeli. Bana böyle bir garanti verilmedi. Bu nedenle de seçim ilân etmem için meşru bir gerekçe bulunmuyor.' dedi. Bir sonraki adımı Katalon parlamentosuna bırakarak ayrıldı.

Yunanistan'da saldırılar iki gündür gazeteler çıkmıyordu. Gazeteciler greve gitti denilmişti. Gazeteler 27 Ekim itibarı ile çıktı. Kathimerini gazetesinin başlığı yasadışı faaliyetlerde patlama diye çıktı. Ülkedeki yasadışı faaliyetlerin arttığına vurgu yapıyor. Özellikle dün Atina'da bir polis karakoluna molotoflu bir saldırı yapıldı. Saldırganların bir hastaneyi basarak doktorları tehdit ettiği vurgulandı. Kamu düzeni bakanlığının saldırılar karşısında yetersiz olduğu eleştirildi. Bakanlık göz altı ve tutuklamalar gerçekleştirilmediği için eleştiriliyor. Halk kendini güvensiz hissediyor diye bir eleştiri yapılıyor.

Amerika New York Tımes ise başlığında Boko Haram'dan kurtulan kızlarla bir karşılıklı konuşma yapmış. Nijeryalı 18 kızın yaşadıklarını anlattıkları bir haber yapılmış. Boko Haram'ın nasıl kızlara ne yaptırttığı ve onların elinden nasıl kurtuldukları anlatılmış.

İngiltere Ekonomist (The Economist) Kapakta Putin'in bir omuzunda balık tutarken diğer omuzunda silah başında bir resim var. Muhaliflere yönelik baskılarını göstermek için göğsünde demir parmaklıklar ve zincirler var. Madalya olarak ise ilhak edilen Kırım haritası var. Aslında resimde başlığı anlatıyor. Resimde başlığı anlatıyor ve diyor ki: Ekim devriminin 100. yılında Rusya bir kez daha Çar yönetimi altında, makaleye bakıldığında sık sık Putin'in otoriter yönetimine vurgu yapıldığı görülmekte.

Rusya'da Putin 21. Yüzyılın Çarı olarak görülüyor. Bize Rusya imparatorluğunun dönemini hatırlatıyor. Putin için nasıl baskılar altına aldığını ve gücün nasıl resmedildiğini anlatıyor deniyor. Eğer bir sonraki seçimlerde kazanmayı garantiler ise Putin ülkede korkuyu daha da arttıracağı biçiminde bir endişeye yer verilmiş. Rusya'da 2018 Mart ayında seçim bekleniyor.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Çİ-Çİ
Deli Sarı
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bayan
ileti Sayısı: 1.343« Yanıtla #2 : 05 Kasım 2017, 00:34:12 »

Yunanistan Estia gazetesi: ‘Batı Trakya Türkiye egemenliğinde mi? ‘ başlığı atılmış. Hakan Çavuşoğlu Yunanistan’da, Atina’ya oradan da Gümülcine’ye geçti. Soydaşlar ile görüştü, temaslarda bulundu. Türkiye’nin Batı Trakya üzerindeki emelleri sorulmuş, yazılmış. Başbakan yardımcısı Hakan Çavuşoğlu esasen Gümülcine doğumlu imiş. Yunanca da biliyormuş. Çocukluk yaşlarında Bursa’ya göç etmiş.

İngiltere Guardıan gazetesi: Fallon’ın yerine seçilen Wıllıamson tepki çekti başlığını görüyoruz. İngiltere savunma bakanı Fallon cinsel taciz iddiaları nedeni ile istifa etmişti. May onun yerine geçecek olan ismi açıkladı ancak bu kimseyi memnun etmedi. Kimileri bu karara gülünç bile dedi.

İspanya ABC: Puıgdemont Brüksel’de kafede, Madrid’de hapiste başlığı var. Puıgdemont’a hapis yolu göründü denilmekte. Kendisi hakkındaki çağrıya yanıt vermedi. Savcılık Avrupa genelinde bir tutuklama çıkardı.

İspanya El Mundo gazetesi ise: Sekiz Katalan vekil Puıgdemont’suz hapse girdi başlığını atmış. Yedi bakan hapiste ama Puıgdemont yargıdan kaçtı, Belçika’da dedi.

İngiltere Tıme dergisi ise: Mueller’s Most Wanted, Tıme gazetesi de manşetinde: Mueller’in en çok aradığı zanlı kim? Belki de bu Trump, Abd’de Rusya soruşturması diye yazılmış.

Amerika Economist dergisi ise: Bir şeyler çok ters gitti diye başlık atmış.’ Sosyal medya tehdit mi?’ demiş. Rusya soruşturması mevzu edilmiş. Facebook silah gibi doğrultulmuş. Sosyal medya beklentilerin üzerine çıkmaya başlamış. Rusya Amerikan başkanlığı seçimlerinde ve sonrasında yaptı diye yazıyor. Kremlin bağlantılı troller Amerikan seçimlerini Trump lehinde etkilediler denilmektedir.

Rusya Komsomolskaya Pravda gazetesi ise: Hz. İsa resmiyle Rus müdahalesi izi diye bir başlık atmış. Rus basını kanıtlara inanmamış. Bir tabloit gazete ancak Kremlin yanlısı bir gazete, işte Rus izini Amerikan senatosu buldu.

Amerika Fınancıal Tımes gazetesi ise: Fed’e yeni başkan adayı hakkında yazmış. Powell’ı öneren Trump istikrarı seçti şeklinde bir başlık atmış. Fed’in yeni başkan adayı konuşuluyor.

Amerika WSJ: Trump Fed başkanlığına Powell’ı aday gösterecek başlığını görüyoruz. Fed’in ilk kadın başkanının görevi sona ermiş olacak. New York’ta terör saldırısı: Sayfullo Saipov terör suçlamasıyla yargılanıyor. Hiç pişmanlık duymadığını, bir yıldır plânladığını ve bu cinayeti Işid adına yaptığını belirtti.

Fransa Lıberatıon gazetesi: Rakka’nın düşmesi Işid tehdidini azaltmadı başlığı var. New York saldırısı için Fransa’ya Işid’in saldırılarının sona ermediğini gösterdiğini yazmış. Sudan’dan Güney Afrika’ya kadar Işid’in eylemlerinin hâlâ var olduğunu, sona ermediğini yazıyor.

İtalya Corrıere Della Sera gazetesi: New York terör ağı içinde başlığına yer vermiş. Trump’ın bir kararı aktarılmış. Yeşil kart uygulamasını iptal etmek için hazırlanıyor deniyor.

İngiltere Guardıan gazetesi: İngiltere savunma bakanı istifa etti. İngiltere parlamentosunda bir taciz aktarılıyor. Taciz eden bakan istifa etti. May ise kamuda çalışanlara örnek olsun dedi.

İspanya ABC gazetesi ise: Duruşmaya gelmezse tutuklanması istenecek başlığını girmiş. Puıgdemont yargı kıskacında demiş. Katalonya krizi İspanya yargısına devredilmiş durumdadır. Bu duruşmaya katılmayacağını söyledi.

İran Şark gazetesi: Hamaney Putin ile görüşmek için ısrar etti başlığı atılmış. Putin Tahran’a gitti. Hamaney Putin’e Nükleer anlaşmadan çekilip, İran’a yeniden yaptırım uygulamayı söyleyen Amerika’ya karşı işbirliği çağrısında bulundu.

Rusya Nezavisimaya gazetesi ise; Moskova – Tahran arasındaki mesafe azalıyor başlığını girmiş. Putin’in İran’a ziyareti konu edilmiş. Trump’ın İran politikaları nedeni ile Moskova ve Tahran’ın yakınlaştığı belirtilmiş.

Yunanistan Kathimerini gazetesi: Rusya ve İran’dan Suriye için ortak cephe başlığını girmiş. Hem nükleer anlaşmaya hem de Suriye’ye karşı ortak cephe denmiş.

Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Çİ-Çİ
Deli Sarı
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bayan
ileti Sayısı: 1.343« Yanıtla #3 : 08 Kasım 2017, 18:45:35 »

Arap News gazetesi: 'Abd, İran'ın yaptıklarını görmezden gelmeyecek' diye manşet atılmış. Suudi Arabistan ile İran arasındaki gerilimin son durumu yazılmış. İngilizce yayın yapan Suud ailesine ait bir gazetedir. Abd Husi milislere füze temin edilmesine gözlerini kapatmayacak demektedir. Suudi Arabistan Riad'a gerçekleşen füzeli saldırıdan İran'ı sorumlu tutmuştu. Husilere bu füzeleri temin eden esasen İran'dır, demişti. Amerika bu konuşmayı destekliyor görünüyor. Biz bunu görmezden gelmeyeceğiz. Zira İran Birleşmiş Milletler kararlarını ihlâl ediyor, dedi. Bu yönde bir baskının İran üzerinde arttığını görüyoruz.

İran'da ise Tehran Tımes gazetesi: 'Abd'nin yeni plânı Ortadoğu'yu karıştırmak ve aynı zamanda İran'a karşı gelmek' başlığını atmış. İran basınının odağında Amerika var. Bir fotoğraf var. Lübnan'ın eski başbakanı Hariri yanında Trump ve Suud veliaht prensi Salman görülmektedir. Adeta Trump devam et arkandayız der gibi bir kompozisyon oluşturmuş gazete. İran, Hariri'nin istifasının arkasında Suudi Arabistan ve Amerika olduğunu yazmış. Abd'nin bu hareketi İran düşmanlığını canlandırmak bunun komplosu ve bölgedeki gücünü arttırmak isteğidir.

İspanya'da ABC gazetesinde ise: 'Ayrılıkçı meydan okuma' ifadesini başlığı seçmiş. Katalan belediyeciler Brüksel'de, bir eylem yapıldı. AB'ye seslendiler. Bize bağımsızlık çabamızda yardım edin dediler. Ellerinde sopalar vardı. Seçilenleri Madrid hükümeti hapse attı dediler.

İngiltere Independent gazetesi: Şerefe başlığı atılmış. Trump'ın fotoğrafı yayınlanmış. Güney Kore'de çekilen bu fotoğrafının altında göreve geleli tam bir yıl oldu, denmiş.

Fransa'da Le Fıgaro ise: Trump'ın seçilmesinin yıldönümünü manşet yapmış. Kavga gürültü dolu bir yıl, az sonuç manşeti atılmış.

Fransız Lıberatıon gazetesi: 'Louvre Abu Dabi' muazzam bir anlaşma başlığına yer vermiş. Bae'ye Louvre müzesi açılacak. Louvre Müzesi Birleşik Arap Emirliklerinde açılacak. Açılışa Cumhurbaşkanı Macron'da katılacak. Artık Louvre'un bir kardeşi var, Birleşik Arap Emirliklerinde diye yazılmış.

Rusya İzvestiya gazetesi: 'Facebook ve Twitter Rus yasalarına uyacak' başlığı atılmış. Rusya'nın sosyal medya 'zaferi' diye ifade edilmiş. Ülkenin en eski gazetelerinden biri, Kremlin yanlısı bir gazete. Rusya çok uzun zamandır Facebook ve Twitter'ı kapartmak tehdidinde bulunuyordu. 'Zira sen benim ülkemin vatandaşlarının kişisel verilerini benim topraklarımdaki sunucularda tutmazsan yani bana kontrol hakkı tanımazsan ben seni kapatırım' diyordu. En sonunda aylar süren mücadeleyi kazanan Rusya oldu. Gazete bunu aktarmış.

Yunanistan ise Kathimerini gazetesi: 'Üniversitelerde utandırıcı ortam' başlığını atmış. Yunanistan'ın muhafazakâr görüşlü bir gazetesi. Atina ekonomi üniversitesi bugün bir kapatmaya sahne olacak. Üniversite yönetimi üniversite içinde uyuşturucu kullanan gençlerle baş edemiyor, bunu engelleyemiyor. Saat 11 - 15 arası üniversite kapalı kalacak. Bu durumda Yunanistan'da gençlerin uyuşturucu probleminin ne kadar üst düzey olduğunu anlatan bir haber paylaşılmış.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Tan Hu
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 611« Yanıtla #4 : 08 Kasım 2017, 22:38:24 »


Ortadoğu’da Arapları hesaba katmayan bir toplumsal ve siyasal yapılanmanın uzun vadede başarılı olmasının imkansız olduğunu bilen Amerika ve Avrupa tekrar yeni sömürge araçlarını bu coğrafyaya taşıyorlar. Birleşik Arap Emirlikleri 7 emirlikten teşekkül ve nüfusu kalabalık. Arapların yüzde 40'ı okuma-yazma bilmemektedir. Bölge halklarının sadece yüzde 5’nin internet erişimi vardır. Bölgede yapılan yıllık yayın sayısı, tüm dünyada yapılanın sadece yüzde 1.5'nu oluşturmaktadır. Bilimsel ve teknolojik alt yapı hemen hemen yok gibidir. Arapların %40’ı (70 milyon kişi) okuma-yazma bilmemekte, kadınlar bu sayının üçte ikisini oluşturmaktadır. 2020’de 100 milyon genç iş hayatına girecektir. Bunun için her yıl en az 6 milyon yeni istihdam yaratılması gerekmektedir. Bölgedeki işsizlik oranı aynı hızla devam ederse 2020’de 20 milyon işsiz olacaktır. Gençlerin %51’i dışarıya göç etmek istemektedir. Sanırım Louvre Müzesi bütün bu sömürge düzenini tek celsede sanatın ışığı ile aydınlatacaktır.

Rusya ise sınırlarında sosyal medya denetimi getirmek ile çöplüğün kontrolünü eline almak istemiş olsa gerek. 

Bilgilendirme için var ol andam....

.........
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.251 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.029s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.