Hüseyin Nihal Atsız'ın Mevlânâ Celaleddin-i Belhi Rumi hakkındaki düşünceleri
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 28 Mayıs 2020, 17:12:54


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Hüseyin Nihal Atsız'ın Mevlânâ Celaleddin-i Belhi Rumi hakkındaki düşünceleri  (Okunma Sayısı 13851 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Gumus Kurt
Ziyaretçi
« : 31 Mayıs 2012, 17:27:39 »

Eğer bu konu yüzünden otağa bir mankurt damlar ve buraya yorum yazarsa ona bir sözüm var, Atsız'ın yazdıkları yalan mı? Mevlana'nın hâl ve harektleri, Mesnevisinde yazdığı sapık hikayeler, Şemsi Tebrizî ile olan ilişkisini nasıl açıklayacaksınız çok merak ediyorum...

"Karamanoğlu Mehmed Beğ’in Türkçeciliğini küçük görmek ve Mevlâna’ya “Cenabı Pir Hazreti Mevlâna” gibi şatafatlı unvanlar yaklaştırarak onun Farsça yazmasının en büyük keramet olduğunu ileri sürmek Yirminci Asrın müsbet kafası karşısında insanı güldürecek ve acındıracak bir zavallılıktan başka bir şey değildir. Mevlana keramet yerine mucize göstererek şu Mesneviyi İngilizce yazsaydı herhalde bugün daha çok kimse tarafından anlaşılır, şöhreti daha büyük, itibarı daha fazla olurdu…

İnsanlar garip yaratıklardır. Kafa olgunluğu biraz eksik oldu mu ölçüyü hemen kaçırır ve kendisine ait olanın daima en iyi ve en üstün olduğunu sanır. Kendi benliğini şişirip büyütür. Habbeyi kubbe yapar. Cenabı Pir de böyle şişirilmiştir. O sadece büyük bir şairdir. Evliyalığı, mürşitliği yalandır. Ney ve dümbelekle raks eden evliya görülmemiştir. Evliya denen adamlar ağır başlı olurlar. Mevlana ise zevk ve keyif ehli olarak musiki âlemleri yapmış, dans etmiş, kuvvetli olan her kimse ona boyun eğerek gününü gün etmiş, yaşamıştır.

Cenabı Mevlâna’nın Şemsi Tebrizî ile şu bir türlü izah olunmayan halvet âlemlerinin ilmî ve tasavvufî mânâsını, bununla beşeriyetin nasıl ve neden kaybolduğunu, şimdi göğün kaçıncı katında ikamet buyurduğunu anlatıp bizi aydınlatsalar meslek-i kavîm-i tasavvufa çok büyük bir hizmette bulunmuş olurlar. Bundan başka Cenabı Mevlânâ’nın Şemsi Tebrizî Hazretlerine, tıpkı sevilen bir kadına hitap eder tarzda şiirler yazmasının yüksek tasavvufî mânâsını ve hele Türkçe bir şiirinde:

Kiçkinen oğlan hey bize gelgil!
Dağdanan dağnan hey geze gelgil!
Ay bigi sensin, gün bigi sensin!
Bî-meze gelme, bâ meze gelgil!

Demesinin hikmetini ve küçük oğlanı mezesiyle birlikte çağırmanın ne demek olduğunu anlatsalar, Türkçe ve edebiyat öğretmeni olduğumuz halde, kemal-i cehlimizden gerçek mânâsını bir türlü idrak edemediğimiz bu beyitlerdeki tasavvuf incilerini öğrenerek kendilerine minnettar kalırdık.

Mevlana gelmeseydi Türklük hiçbir şey kaybetmezdi. Fakat Kılıç Arslan'la Fatih gelmeseydi çok kaybeder, belki de bugün var olmazdı."


Dindar Ve Mutaassıp Hacı Bayanın Türklüğe Hakaretleri - ÖTÜKEN, 1969, Sayı: 64

   
Mevlânâ Celaleddin-i Belhi Rumi'nin Mesnevisi ve oradaki hikayeleri;

Köprülerin (Linklerin) Görülmesine İzin Verilmiyor.
Köprüleri (Linkleri) Görebilmek İçin Üye Olun veya Giriş Yapın
http://www.turkcuturanci.com/turkcu/turklugun-dost-ve-dusmanlari/mevlana-ve-erotik-hikayeleri-(kanitlariyla)/
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Moyençor Kagan
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 11« Yanıtla #1 : 31 Mayıs 2012, 17:57:36 »

Mevlana Türk değildir.Zaten böyle sapık düşünceli bir adamın Türk olması imkansızdır.Geçenlerde Kanıtlarıyla Murat bardakçı bunu sunmuştu.Kendisi Farstır.Şemsi Tebriziye Dün gece dudaklarını öptüm unutamıyorum demesi acınılacak,ağlanacak halimize gülünecek,üzüntü verici bir olaydır.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Türk'ler Arap'ların dinini kabul etmeden evvel de büyük bir millet idi. Arap dinini kabul ettikten sonra, bu din, ne Arapların, ne aynı dinde bulunan Acemlerin ve ne de Mısırlıların vesairenin Türk'lerle birleşip bir millet teşkil etmelerine hiçbir şekilde tesir etmedi..

Mustafa Kemal Atatürk
Türk Çerisi
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 795


« Yanıtla #2 : 31 Mayıs 2012, 21:53:33 »

Öve öve göklere çıkardıkları mevlana'nın zamanında Müslüman olmayan Türk devleti ilhanlılara yalakalık yaptığını bilmiyorlar sanırım. Memlük sultanı Baybars Moğolları ilk yenilgiye uğratan hükümdardır. Fakat İlhanlıların Anadolu coğrafyası üzerindeki etkisi ve gücü mevlanayı çok etkilemiş olacak ki, mesnevisinde Mısır Sultanı ile ilgili aşağılayıcı hikayeler yazmıştır. İlhanlılara yalakalık yapmıştır. Çünkü İlhanlılar güçlüydü. Atsız atamızın dediği gibi mevlana her zaman güçlünün yanında olmuştur.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Çalış didin ve çalış yıldızlar kapacaksın,
Bir Tanrıya bir de Türklüğe tapacaksın!
Tunçyürekli
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 1.156« Yanıtla #3 : 31 Mayıs 2012, 22:07:28 »

 Hoca efendinin sarığını alır senin bir tarafına dolarız. Klavye delikanlısı soysuz piç. Sen de mi papaya sakso çekenlerdensin. Hoca efendinle beraber mutlu bir yaşam diliyoruz.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

DEME BANA KAYI, OĞUZ, OSMANLI/TÜRK'ÜM BU AD HER ÜNVANDAN ÜSTÜNDÜR/YOKTUR ÖZBEK,AZER,KIRGIZ,KAZANLI/TÜRK MİLLETİ BÖLÜNMEZ BİR BÜTÜNDÜR!
kalalduruk
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 57


Töre,Han,Çeri


« Yanıtla #4 : 31 Mayıs 2012, 22:08:18 »

Aslında meseleye Mevlevilik üzerinden bakar isek mevlevilik tabir-i caizse akbudunun tarikatı olmuştur geniş Türkmen kitleleri mevleviliğe mesafeli durmuştur. Geniş Türkmen boyları için yani karabudun için rağbet gören tarikat bektaşiliktir.
Fakat Türkiye Cumhuriyeti devleti AB'ye üyeliği devlet politikası haline getirip demokratikleşme hülyasına kapıldığı yıllarda bu hülyaya tarihsel bir kurgu oluşturmak için Mevlana figürü sistemli bir şekilde işlenmiş ve toplumun makulluğu yani güncel tabir ile demokrasi bilinci arttırılmaya çalışılmıştır. Fakat bir hakkıda iade edelim Konya bölgesi Türkistan'dan kopan büyük Oğuz göçlerinin Anadoludaki merkez noktalarındandır. Bu önemi birazda Mevlana'nın o bölgedeki varlığından kaynaklanır. Ama Mevlana bu kadar büyütülmeyi hatta Anadolu Türkmen kültürünün yapıtaşı olarak gösterilmeyi hakedecek bir kişi değildir.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Statik ideologluğun korunaklı mevzileri
Sığlığın gölgesini sevmeyen idealizm
İçsel hükümranlık
BatuHun
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 7


Benim adım Türk kanım Türk vicdanım Türk !


« Yanıtla #5 : 03 Haziran 2012, 22:34:06 »

Mevlana büyük şairdir , moğol ajanı olma ihtimali yüksektir aynı devrin adamı olan nasreddin hoca tarafından eleştirilmiştir.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Türklüğü yüceltmek için yaşa, Türk'e kılıç kaldıran eli kır.
Tanrı Türkü üstün kıldı.
Tata Tunga
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 810Site
« Yanıtla #6 : 15 Haziran 2012, 20:23:57 »

Yobazlara zaten daha küçük yaşta herhangi biriyle  ilgili "evliya" gibi kavramları körü körüne ezberlettin mi yobazlar da hiç düşünmeden onu bir  kere evliya kabul ederler. Ondan sonra sen ne kadar da mantıklı delillerle  "evliya" olamayacağını anlatsan da seni dinlemezler. Onlar kendi hayal düynyasında yaratmışlar bir evliya gerçek dünyaya dönünce içine bir soğukluk giriyor, bir boşluk giriyor, hatta depresyona bile girebilirler. Depresyona girmemek için de Mevlâna'nın evliya olduğuna kendilerini inandırarak kendilerini avutmayı tercih ederler. Bu kendi çizdikleri dünyadan da asla kurtulamazlar.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Bütün TÜRKLER bütün engellere rağmen bir gün mutlaka birleşecektir. Bunu başarmak için milli çıkarları şahsi çıkarlarlarımızdan, zevklerimizden üstün tutmalıyız. Ancak bunu yapabilen milliyetçidir.
Önemli Olan Türk Kanı Taşımak.

Köprülerin (Linklerin) Görülmesine İzin Verilmiyor.
Köprüleri (Linkleri) Görebilmek İçin Üye Olun veya Giriş Yapın
Bögü:Alp
Atsız'ın İzinde
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 1.983


Döğüşen Türk, oyanan Türk, kalkan Türk!


Site
« Yanıtla #7 : 30 Eylül 2015, 17:01:05 »

Millet Mevlânâ'yı peygamber zannediyor. Mesnevi'den Seçmeler'i okuyan herkes ben Mesneviyi okudum diyor. Hâlbuki 6 cilt Mesnevi'yi ellerine alıp okuma zahmetine girseler Mevlânâ hakkında düşünceleri kökünden temizlenir.

Mevlana Türkleri hümanist fikirleriyle mankurtlaştıran bir eşcinseldir.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

«Dünyada en büyük iftiharım, Türk yaratıldığımdır!»
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 2.385 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.0099999999999998s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.