Yeni yıla fikir teatisi ile de giriyoruz
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 10 Temmuz 2020, 05:48:58


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1] 2
  Yazdır  
Gönderen Konu: Yeni yıla fikir teatisi ile de giriyoruz  (Okunma Sayısı 4384 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Erlik Adana
Ziyaretçi
« : 01 Ocak 2012, 02:19:07 »

Değerli kandaşlarım, muhterem Türkçüler; bir konuda sizlerin fikirlerine başvurmak ve ortak fikrin ne olduğunu öğrenmek niyeti ile böyle bir konu açıyorum.

Malumunuz olduğu üzere Türkçülük bugün yalnızca elit bir uğraş ve üniversite seviyesinde bir bilgi birikimi ile sağlanmakta. Frenkvarî olmasa da ister istemez münevver bir takım Türkçülük fikri ile uğraşmakta ve bunun mücadelesini vermekteler.

İdeal kısmı ile çok uğraşmayacak direkt sorumu yönelteceğim:

Sizce Türkçü bir müneverin yani milli şuuru yüksek bir aydının kendine Fildişinden bir kule yaratıp ona hapsolmağa hakkı var mıdır?

Yoksa kesinlikle halktan kopmamalı ve halk düzeyinde uğraşlarla mı meşgul olmalıdır?

Vereceğiniz değerli cevaplar için şimdiden teşekkür eder, sol tandanslı aydın fikri ve Milliyetçi-Köycülük üzerinden güzel bir tartışma ortamı oluşmasını umarım.

Tanrı Türk'ü korusun!
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Türk Çerisi
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 789


« Yanıtla #1 : 01 Ocak 2012, 02:39:02 »

Aydın zaten özelliği gereği milletten kopandır ama daha sonra yeniden millete dönendir. Kopmasından sonraki süreçdeki edindiklerini geri dönerek milletine verendir. Günümüz Türkiyesinde ise aydınların en büyük sorunu koptuktan sonra bir daha dönememeleridir. Bana göre bu milletten kopup da geri dönemeyenlerin ruhsal donanımları yetersizdir. Çünkü bana göre Aydın adanmış olandır. Eğer koptuğu zaman geri dönemiyorsa o adanmış değil en kaba tabirle haindir. Bünyesindeki barındırdığı ruhundaki milli şuur yetersizdir, milletine karşı genetik bir uzaklığı vardır veyahut içinde taşıdığı ezikliği yabancıların karşısında unutan bir mankurttur.

Kendini milletine adayan Aydın yeniden döndüğü milletine karşı sorumludur; gerektiği zaman milletinin içindekini tüm sorumluluğu üzerine alarak tek başına dillendirmekten çekinmez. Bunu yapması için de üstlendiği sorumluluğun ve misyonun farkında olmalıdır. Kendisini ''Fil dişi kule''ye saklanan aydın kendisini milletine adayan değildir. Çünkü aydın milletiyle aynı potada erimeyi bilendir. Millet aydının aynasıdır. Kendi milletini kötüleyen, aşağılayan bir aydın aslında farkında olmadan kendisini aşağılamaktadır, tarihin bize öğrettiği ''aydın'' kavramına ters düşmektedir.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Çalış didin ve çalış yıldızlar kapacaksın,
Bir Tanrıya bir de Türklüğe tapacaksın!
ULAK_ KURT
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 440« Yanıtla #2 : 01 Ocak 2012, 02:46:37 »

Türk aydını entellektüel bilgi birikimini en üst seviyelere çıkratırken bir yandan da milleti ile iç içe olabilmelidir. Türk aydını  günümüzün sözde aydın geçinen ermeni/kürt aşıklarından doğal olarak hem birikim hem de ülkünün kutsallığı açısından tabii ki yüksektir.

Zaten tek ülküsü Türklüğe hizmet olmayanın kafasının içine binlerce kitabı soksan dahi ondan adam olmaz. 
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
açina
Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : 01 Ocak 2012, 16:58:26 »

 Türk aydını, Türk'ü, kentlisi le, köylüsü le aydınlatandır.  Bugün aydın(!) dediğimiz kesim her hücreleri ile Türk'e düşmandır. Türk olmayan ne varsa dost, Türk olan herşeye nefretle bakan bu kesim bizim aydınımız değil karanlığımız olmuştur ne yazık ki. Benim Türk aydını deyince aklıma gelen ilk isimler, Ziya Gökalp, İsmail Gaspıralı, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan ve tabiki olmaz ise olmaz ulu atam H. Nihal Atsızdır. Bu isimler, ömürlerini Türk ırıkını aydınlatmak için harcamışalr ve asla da halktan kopuk yaşamamışlardır. Eğer öyle olsa idi bugün hiç birimiz bu değerli şahsiyetlerin fikirlerini özümseyemezdik. Erlik Kardeşimim satır aralarında çok güzel bir tespit gördüm. Ulu Türk Irkı eğer yeni bir aydınlanma yaşayacaksa bu tıpkı1969 dan önceki Köylü millet kapsamında bir aydınlanma olmalıdır. Köylü aydınlanmadan Türk Milleti aydınlanamaz. Ulu Atatürkümüzün "KÖYLÜ MİLLETİN EFENDİSİDİR" sözü bu tespitten ortaya çıkmıştır.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
YigitKam
Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : 01 Ocak 2012, 17:05:22 »

Dün gece yeni yıla girilirken otağımızda aynı anda açılan iki başlık, birisi  Erlik'in açtığı ''Yeni yıla fikir teatisi ile de giriyoruz'' Tıklanma sayısı 70. Diğeri benim açmış olduğum başlık ''YENİ YILA HEVAL S...... GİRİYORUZ!!'', tıklanma sayısı 350.

Can Erlik, kiminle Fikir tealisi yapacaksın, senin gibi Bozkurtlara ulaşabilmek çok zor lakin imkansız değil, sakınola azminden ödün verme, yola devam..
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Karagerey
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 1.857« Yanıtla #5 : 01 Ocak 2012, 17:12:44 »

 Aydın olan kişiler etrafına ışık saçmalı, bilgi saçmalı ama saçacağı bilgiler, halkın anlayacağı sadelikte ve kolay anlaşılır olmalı. Bizim aydınlarımıza bakar mısınız? Deprem için  günlerce televizyona çıktılar, komedi filmi izledik. Hatta bir ara dedim ki " Bu adamın biri illa İstanbul da deprem olacak diyor ya, İstanbul'u bombalamasın, bak ben size demedim mi diye." Diğer bir zamanda din aydınlarımız moda olmuştu. Neredeyse birbirlerini boğacaklardı. Kendilerini bile aydınlatmaktan aciz olan aydınlarımız bizi mi aydınlatacaklar? Bunların adlarının önündeki rütbeler, yabancı dillerden çeviri yaparak kazanılmış rütbelerdir.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Karagerey Altemur
Türk Çerisi
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 789


« Yanıtla #6 : 03 Ocak 2012, 01:27:05 »

Yakup Kadri Karaosmanoğlu ''Yaban'' adlı romanında o zamanki birçok bakımdan geri kalmış Anadolu insanı için Aydınları suçlar:
 “Bunun sebebi Türk münevveri, gene sensin! Bu viran ülke ve yoksul insan kütlesi için ne yaptın? Yıllarca, yüzyıllarca onun kanını emdikten ve onu bir posa halinde kara toprağın üstüne attıktan sonra, şimdi de gelip ondan tiksinmek hakkını kendinde buluyorsun. Anadolu halkının bir ruhu vardı, nüfuz edemedin. Bir kafası vardı, aydınlatamadın. Bir vücudu vardı, besleyemedin. Üstünde yaşadığı bir toprak vardı, işletemedin. Onu hayvani duyguların, cehlin ve yoksulluğun ve kıtlığın elinde bıraktın. O, kara toprakla kuru göğün arasında bir yabani ot gibi bitti. Şimdi, elinde orak, buraya hasada gelmişsin. Ne ektin ki ne biçeceksin? Bu ısırganları, bu kuru dikenleri mi? Tabii ayaklarına batacak. İşte her yanın şerha şerha kanıyor ve sen acıdan yüzünü buruşturuyorsun. Öfkeden yumruklarını sıkıyorsun. Sana ıstırap veren bu şey, senin kendi eserindir.” der..
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Çalış didin ve çalış yıldızlar kapacaksın,
Bir Tanrıya bir de Türklüğe tapacaksın!
Kagan_Bahadir
Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : 03 Ocak 2012, 02:04:10 »

Münevverlik konusunda meseleye bakar iken önce kendimi sorguluyorum. İtiraf acıdır ama yapılması gerekir. Bunun adına ister terakki yolu diyelim ister münevverlik yolu, ne kadar bu yolda yürümeye başladıysam arkamda bıraktıklarıma da o kadar uzaklaşır oluyorum. Bu doğaldır, böyle düşünen adamı da sorgulamamak gerekir.
Türkçülüğünün yanında toplumbiliminin de öncüsü olan Gökalpoğlu Ziya bu iki sistemi birden ele alırken "Halka Doğru" tabirini kullanır. Mesele "halka rağmen halka doğru" yolu mu seçilecek yoksa başka bir yol mu bunu düşünmeliyiz.
Ne kadar münevverleşir isen, ne kadar kendini kültür yolunda donanımlı hale getirirsen, insanların düne kadar doğal gördüğün pek çok hareketi sana iptidai görünmeye başlar. Fakat bu iptidailikten canavar görmüş gibi kaçıp sırça köşklere yerleşmek yerine, halkı o iptidailikten kurtarmak ve aydınlatmak çabası içine girmek gereklidir.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
sng
Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : 03 Ocak 2012, 02:41:28 »

Aydın kelimesi bana çok itici geliyor. Sebeplerini benim de tekrar dile getirmemin çok anlamı da yok. Aydınlanmış daha güzel:))
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
oguz sad
Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : 03 Ocak 2012, 05:12:21 »

Bugün ülkemizin bu halde olmasının sebebi Türkçülüğün halka inememesi, Türkçü münevverlerin az olması, devletçi anlayışa sahip olduklarını iddia edenlerin ise halktan uzak olması değil midir?

Atatürk'ün temelinde Türkçülük olan devletçilik anlayışını tekeline alan konken partilerinden çıkmayan güruh, ne yazık ki bugün bu milleti zorla devlet düşmanı etti... İktidardaki parti Türklüğe hasmane tutum takınıp bas bas yediği naneleri bağırdığı halde %60'a yakın oy alıyorsa; bunun sorumlusu halkın dilinden anlamayan onu hor ve hakir görüp dışlamaya çalışan sözde aydın, özde ise ucube kesimdir.

Türkçülük ülkülemine vakıf olup eserleri ve uğraşları ile bu ülküye hizmet eden münevver sayısı çok azdır, özellikle üzerine basarak eleştirdiklerim ''Aydın'' kelimesinden yola çıkarak belli bir entellektüel seviyeye ulaşmış siyaset ile iştigal etmiş kişileri kapsamaktadır.

Örneğin severiz veyahut sevmeyiz Osman Yüksel Serdengeçti 3 Mayıs 1944'de Turancılık yaptığı için tutuklanıp zamanın Ankara Valisi olan ve daha sonra bir meydana ismi dahi verilen Nevzat Tandoğan'ın karşısına çıktığında Tandoğan, Serdengeçti'ye:

"Ulan öküz Anadolulu! Sizin milliyetçilikle, komünizm ile ne işiniz var? Milliyetçilik lazımsa bunu biz yaparız. Komünizm gerekirse, onu da biz getiririz. Sizin iki vazifeniz var: Birincisi, çiftçilik yapıp mahsul yetiştirmek. İkincisi, askere çağırdığımızda askere gelmek..."  demiştir.

Bu ülkede millet işte böyle böyle kuruluş ideolojisi Türkçülük olan devletinden uzaklaştı. Bu uzaklaşmada yeterli sayıda uğraştan kaçmayan Türkçü münevverin yetişmemesinden dolayı meydanın ite köpeğe kalması da ayrı olarak etkili oldu.

Özetle; kendi ikbalini değil milletinin ikbalini düşünen bir ülküye iman etmiş münevverin içine kapanıp milletinden kopma gibi bir lüksü yoktur. Böyle bir davranış içerisine giren kişinin ülkünün temeline aykırı tutumundan dolayı ülküsü dahi şüphelidir. Zira, milletini karşılıksız seven milletinden uzak durmaz, durmamalıdır.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1] 2
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.328 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.019s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.