Ermenistan, Azerbaycan Karşısındaki Pozisyonunu Bu Açıdan Nasıl Koruyabiliyor?
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 06 Temmuz 2020, 15:27:14


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Ermenistan, Azerbaycan Karşısındaki Pozisyonunu Bu Açıdan Nasıl Koruyabiliyor?  (Okunma Sayısı 1008 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Çİ-Çİ
Deli Sarı
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bayan
ileti Sayısı: 1.343« : 08 Ağustos 2014, 18:15:25 »

Azerbaycan'ın tavrı önümüzdeki dönemde çok önemli. Azerbaycan, Türkiye ile çok entegre bir şekilde politika uyguluyor. Şangay beşlisine Hindistan ve Pakistan'ın dahil edilmesi söz konusu. Başka bir ekomik havzada da dünyanın en büyük ekonomik güçleri bir araya geliyor. Çin, Hindistan, Pakistan, Rusya yani o tarafta dünyanın merkezine doğru bir kayış var. Bu esasen Amerika'nın bir iniş sürecine girmesinden kaynaklanıyor. Atlantikten pasifiğe doğru dünya merkezinin, dünya siyasi gücünün kaydığı görülüyor. Rusya ise şu an bütün enerjisini Ukrayna üzerinden batılı ülkelerle yaşadığı çatışmalara harcamak zorunda. Yani bugün itibarı ile Ermenistan ile Azerbaycan arasında bir çatışma çıkarsa Rusya daha az enerji harcayacaktır. Batılı ülkelerin Rusya'ya karşı ciddi yaptırımları var. Alman sanayi Rusya'ya böyle bir yaptırım uygulanmasına son derece karşı. Batı ile Rusya arasında ciddi bir oranda bağımlılık var. Azerbaycan, yirmi yıl önceki Azerbaycan değil, Ermenistan'a karşı çok daha avantajlı durumda. Genel gidişatın tabiri caizse dayattığı bir husus var. Ermenistan - Azerbaycan söz konusu olduğunda, İsrail'in Ortadoğu'da aldığı rol ne ise, Ermenistan'ın da Kafkasya'da konumu ona benziyor. İsrail söz konusu olduğunda, Abd ile Sovyetler birliği soğuk savaş siyaseti izlemediler, ikisi de İsrail yanında bir siyaset izlediler. Ermenistan söz konusu olduğunda Rusya'nın ne kadar sahiplendiğini biliyoruz. Ancak en az onun kadar olmasa da Azerbaycan - Ermenistan söz konusu olduğunda Ermenistan'ı destekleyen bir Amerika ve Fransa var.

Ermenistan, Türkiye ile Amerika ve Fransa'daki Ermeni lobisi ile yakın ilişkiler içinde olduğu biliniyor, diğer yandan kendi topraklarında çok ciddi bir miktarda Rus askerlerini barındıran, Rusya'ya üs veren, Rusya ile doğrudan siyasi, askeri bağı olan bir ülke ama nasıl oluyor da bir yandan Batı ile bu kadar yakın olduğu görünüyor fakat diğer yandan da Rusya'nın çizgisinden çıkmıyor, Ermenistan burada nasıl bir uluslararası siyaset izliyor? Azerbaycan karşısındaki pozisyonunu bu açıdan nasıl koruyabiliyor? Teşekkürler.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.225 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.013s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.