Yeni Sovyet Sistemi mi Kurulmak İstenmekte?
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 28 Kasım 2020, 11:26:35


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Yeni Sovyet Sistemi mi Kurulmak İstenmekte?  (Okunma Sayısı 1061 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Çİ-Çİ
Deli Sarı
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bayan
ileti Sayısı: 1.343« : 08 Ağustos 2014, 17:40:59 »

Sovyetler Birliği dağılırken, sonrasında doğu Avrupa bölgelerinde birçok ulus devletler çıktı. Sovyetler birliği çöktü, yıkıldı. Birkaç sene sonra Putin'in söylediği bir sözü vardı: 'Yüzyılın en büyük felaketi, en büyük travması, trajedisi Sovyetler Birliği'nin dağılmasıdır' Esasen bunun altında şöyle bir gaye var 'şu ya da bu şekilde bunları ben toplayacağım. Coğrafi olarak değil ama siyasal etki olarak bakıldığında toplayabilirim' diye düşündü. Putin bu hayal ile başladı ve kısmen bu emelini gerçekleştirmiş görünüyor. Sovyetler birliği dağılınca bir güç boşluğu oluştu. Elbette 20 yıl evvelinde yani doğru düzgün düzenli orduların olmadığı, devlet mekanizmalarının düzenli olmadığı, Ermenistan, Karabağ ve etrafındaki yedi bölgeyi almak üzere hareket ettiğinde özellikle Rusların yardım ettiği, destek verdiği, hatta para karşılığı Ermeni kuvvetlerine katılmak sureti ile bunu yaptığı biliniyor.

Çok kısa bir süre içinde 1990 yıllarının başı Azerbaycan topraklarının %20'sini işgal ediyor ve bu işgal üzerinde ısrarla durulması, esasen en büyük trajedi bu ve BM'nin, Agit ya da uluslararası kuruluşların hâlâ bir çözüm bulamaması dikkate değer. Bütün bunlara bakılınca Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki çatışma, bu iki ülke arasında meydana gelen çatışmadan öte bir şey, çünkü Ermenistan Rusya'dan onay almadan böyle bir şey yapabilir mi? Son yıllarda Ermenistan'ın gelişimine bakıldığında askeri, teknolojik ve ekonomik olarak çok yoksullaştığı, geriye gittiği görülmekte. Ermenistan ile Ermeni diyasporasını bir arada tutan tek şey Ermeni kimliği, seçilmiş travmalarını kullanmaları. Ermenistan aslında Rusya açısında çok mühim bir müttefik.

Rusların genel politikalarından yani tarihsel politikalarından kaynaklanan bir durum söz konusu. Rusya bütün özerk Cumhuriyetlerin içine Truva atı sokmaya başladı yani bütün o nüfusları karıştırdılar yani birbirleri ile küçük azınlıkların çatışmalarını sağladılar, amaç yakın çevrelerinde etki alanlarını yaygınlaştırmak, Rusların yaşadığı bölgelerde gerekirse askeri müdahale ile oradaki Rusları ayaklandırmak. Rusya şu an Ortadoğuda da var. Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki çatışma Rus politikalarının bir devamı olarak ortaya çıktığı görülmekte. Karabağ ile Ermenistan arasında bir koridor açılıp bunun güvenlik altına alınması gündeme getirilmiş. Ermeniler diyor ki, karabağ bölgesi için 'biz Emrenistan'a bağlanmak istiyoruz ya da bağımsız olarak devam etmek istiyoruz' Azerbaycan ise 'burası bizim tarihsel toprağımız, uluslararası düzeyde de tanınmış coğrafi konum içinde, biz sizin Karabağ'ı kendinize bağlamanıza izin vermeyiz' Rusya açısından Azerbaycan'ın Avrasya işbirliği teşkilatına dahil edilerek, Ermeni - Azerbaycan meselesinin Rusya'nın şemsiyesi, liderliği altında, Batı sisteminden dışarıda bir yerde çözümlenmesi.  

Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki bu çatışma geniş çaplı bir savaşa dönüşebilir mi? Sizce yeni Sovyet Sistemi mi kurulmak istenmekte? Teşekkürler.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.216 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.006s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.