YENİ ANAYASA PAKETİNİ MADDELERİ İLE TARTIŞALIM!
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 04 Ağustos 2020, 11:21:13


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1] 2 3 ... 5
  Yazdır  
Gönderen Konu: YENİ ANAYASA PAKETİNİ MADDELERİ İLE TARTIŞALIM!  (Okunma Sayısı 21337 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
ASENA-01
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bayan
ileti Sayısı: 700« : 28 Temmuz 2010, 21:02:12 »

Anayasa’nın 146’ncı maddesini değiştiren 15. maddeye göre; Cumhurbaşkanı; 3 üyeyi Yargıtay, 2 üyeyi Danıştay, 1 üyeyi Askeri Yüksek İdare Mahkemesi genel kurullarınca kendi başkan ve üyeleri arasından her boş yer için gösterecekleri 3’er aday içinden; 3 üyeyi Yüksek Ögretim Kurulu’nun kendi üyesi olmayan yüksek öğretim kurumları öğretim üyeleri arasından göstereceği 3’er aday içinden; 5 üyeyi üst kademe yöneticileri, serbest avukatlar veya Anayasa Mahkemesi raportörleri arasından; 2 üyeyi ise yüksek öğrenim görmüş TC vatandaşları arasından seçecek. Son iki üyenin hukuk mezunu olma şartı aranmadan yüksek öğrenim görmüş T.C. vatandaşları arasından seçilecektir.
Şu an ki ANAYASAMIZ;
MADDE 146.– Anayasa Mahkemesi onbir asıl ve dört yedek üyeden kurulur.
Cumhurbaşkanı, iki asıl ve iki yedek üyeyi Yargıtay, iki asıl ve bir yedek üyeyi Danıştay, birer asıl üyeyi Askerî Yargıtay, Askerî Yüksek İdare Mahkemesi ve Sayıştay genel kurullarınca kendi Başkan ve üyeleri arasından üye tamsayılarının salt çoğunluğu ile her boş yer için gösterecekleri üçer aday içinden; bir asıl üyeyi ise Yükseköğretim Kurulunun kendi üyesi olmayan yükseköğretim kurumları öğretim üyeleri içinden göstereceği üç aday arasından; üç asıl ve bir yedek üyeyi üst kademe yöneticileri ile avukatlar arasından seçer.
Yükseköğretim kurumları öğretim üyeleri ile üst kademe yöneticileri ve avukatların Anayasa Mahkemesine asıl ve yedek üye seçilebilmeleri için, kırk yaşını doldurmuş, yükseköğrenim görmüş veya öğrenim kurumlarında en az onbeş yıl öğretim üyeliği veya kamu hizmetinde en az onbeş yıl fiilen çalışmış veya en az onbeş yıl avukatlık yapmış olmak şarttır.
Anayasa Mahkemesi, asıl üyeleri arasından gizli oyla ve üye tamsayısının salt çoğunluğu ile dört yıl için bir Başkan ve bir Başkanvekili seçer. Süresi bitenler yeniden seçilebilirler.
Anayasa Mahkemesi üyeleri, aslî görevleri dışında resmî veya özel hiçbir görev alamazlar.
 


Bu madde de bulunan değişim bana hiç mantıklı gelmedi. Hele ki azımsanamayacak derecede önemli bir konuda hukuk bilgisi olmayan yeni gelebilecek herhangi bir üye; kömür siyasetiyle kandırılabilir geliyor. Tabii fakir milletimiz gibi kömür olmaz da; başbakanın oğlunun pırlantıcı şirketinden promosyon pırlanta verilir. Bu konuda milletimizi bilinçlendirmek için çalışacağız. Bu anayasaya neden hayır demeliyiz. Hadi kandaşlar bilgilenelim; bilgilendirelim.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

BENİ ANCAK TANRI YARGILAR!
ASENA-01
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bayan
ileti Sayısı: 700« Yanıtla #1 : 28 Temmuz 2010, 21:04:58 »

Şu an ki ANAYASA;


5 - Milletvekilliğinin düşmesi

Madde 84 - İstifa eden milletvekilinin milletvekilliğinin düşmesi, istifanın geçerli olduğu Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlık Divanınca tespit edildikten sonra, Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunca kararlaştırılır.

Milletvekilliğinin kesin hüküm giyme veya kısıtlanma halinde düşmesi, bu husustaki kesin mahkeme kararının Genel Kurula bildirilmesiyle olur.

82 nci maddeye göre milletvekilliğiyle bağdaşmayan bir görev veya hizmeti sürdürmekte ısrar eden milletvekilinin milletvekilliğinin düşmesine, yetkili komisyonun bu durumu tespit eden raporu üzerine Genel Kurul gizli oyla karar verir.

Meclis çalışmalarına özürsüz veya izinsiz olarak bir ay içerisinde toplam beş birleşim günü katılmayan milletvekilinin milletvekilliğinin düşmesine, durumun Meclis Başkanlık Divanınca tespit edilmesi üzerine, Genel Kurulca üye tamsayısının salt çoğunluğunun oyuyla karar verilebilir.

Partisinin temelli kapatılmasına beyan ve eylemleriyle sebep olduğu Anayasa Mahkemesinin temelli kapatmaya ilişkin kesin kararında belirtilen milletvekilinin milletvekilliği, bu kararın Resmi Gazetede gerekçeli olarak yayımlandığı tarihte sona erer. Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı bu kararın gereğini derhal yerine getirip Genel Kurula bilgi sunar.


 Yeni ANAYASA taslağında ki madde;
MADDE 8 - Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 84 üncü maddesinin son fıkrası
yürürlükten kaldırılmıştır.


Kapatılan partinin düşürülen milletvekili ne olacak? Anlayan söylesin. Bence dokunulmazlığı devam edecek. Zira düşmesini önlemişler.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

BENİ ANCAK TANRI YARGILAR!
açina
Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 28 Temmuz 2010, 21:14:38 »

kandaşlar akepe nin bile bu vatanı satma anayasısına dahil etmeye cesaret edemediği bir maddeyi,abd nin yeni oyuncağı dönme kılıçdaroğlu teklif etti.-TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ Türkiye cumhuriyetini koruma ve kollama yetkisini anayasadan alır.-maddesini kaldırmayı teklif etti. Güya böylece askerin darbe  yapması önlenecekmiş...!!!
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
ASENA-01
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bayan
ileti Sayısı: 700« Yanıtla #3 : 28 Temmuz 2010, 21:16:44 »

EŞİTLİĞE POZİTİF AYRIMCILIK
Anayasa'nın 10. maddesinde yapılacak değişiklikle, çocuklar, yaşlılar ve engelliler gibi özel korunması gerekenler için uygulanacak 'pozitif ayrımcılığın' eşitlik ilkesine aykırı düşmemesi sağlanıyor. 'Alıncak tedbirler eşitlik ilkesine aykırı olarak yorumlanamaz' ifadesi de kadınlara pozitif ayrımcılığın önünü açacak.
Alıntı
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

BENİ ANCAK TANRI YARGILAR!
ASENA-01
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bayan
ileti Sayısı: 700« Yanıtla #4 : 28 Temmuz 2010, 21:28:45 »

kandaşlar akepe nin bile bu vatanı satma anayasısına dahil etmeye cesaret edemediği bir maddeyi,abd nin yeni oyuncağı dönme kılıçdaroğlu teklif etti.-TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ Türkiye cumhuriyetini koruma ve kollama yetkisini anayasadan alır.-maddesini kaldırmayı teklif etti. Güya böylece askerin darbe  yapması önlenecekmiş...!!!

Öncelikle dediğiniz maddeye ilişkin uzmanların görüşlerini içeren bir haberi paylaşayım.

İrtica İle Mücadele Eylem Planı’ başlıklı rapor, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne “rejimi kollama ve koruma” görevi veren İç Hizmet Kanunu’nun 35’inci maddesini yine tartışmaya açtı. Hukukçular, “Mevzuat, bu tip raporların hazırlanması konusunda askere yetki vermez” görüşünü savundu

‘İrtica İle Mücadele Eylem Planı’ başlıklı rapor, Genelkurmay Başkanlığı’nın, daha önce de tartışma konusu olan raporlarını gündeme getirdi. Hukukçular, TSK İç Hizmet Kanunu ve İç Hizmet Yönetmeliği’ndeki, askere rejimi koruma ve kollama görevi veren düzenlemelerin değişmesi halinde, bu tip raporların hazırlanmasının hukuki dayanağının kalmayacağı görüşüne karşılık, “İhtilalin kanunu olmaz. Darbe yapacak adam hukuki dayanak aramaz. Koruyup kollama görevinin yasal çerçevede yürütülmesi gerekir. Mevzuat, bu tip raporların hazırlanması konusunda askere yetki vermez” görüşünü savundu.

Hukukçuların, İç Hizmet Kanunu’nun 35, İç Hizmet Yönetmeliği’nin 85. maddesinin değişmesi halinde, bu tip raporların hazırlanmasının önüne geçilebileceği yönündeki görüşleri şöyle:

Askeri Yargıtay eski Genel Sekreteri, Avukat Ali Fahir Kayacan: Silahlı Kuvvetler, olabilecek tehlikeler için önceden raporlar hazırlayabilir. Bu kısmı doğru ama bunun için İç Hizmet Kanunu gibi bir dayanağa gerek yok. Somut raporun ise mevzuatta belirtilen koruma ve kollama kapsamına girdiği söylenemez. Sorun, yetkinin nerede başladığı, nerede bittiği noktasında. Daha önce ‘darbeleri önlemek için maddeleri değiştirelim’ denildi. Darbe yapacak olan adam dayanak mı arar? İttihat ve Terakki zamanında İç Hizmet Kanunu’nun 35. maddesi mi vardı?

Eski MSB Başhukuk Müşaviri, Avukat Cavit Çalış: Darbenin yasal dayanağı zaten olmaz. Yapılırsa, başarılı olursa, meşru sayılır, başarısız olursa sorumlular cezalandırılır. Silahlı Kuvvetler de elbette rejime ilişkin tehditleri izleyecek, yetkili makamlara duyumlarını bildirecek. Çeşitli kanunlarda bu konuda askere yetki de verilebileceği belirtiliyor. Ancak bu yetkinin yasal çerçevede kullanılması gerekiyor. Yasaları ortadan kaldırmak için çalışmaya yönelik değil.”

Hava Harp Okulu Öğretim Üyesi, Emekli Albay Dr. İsmet Polatcan: Kanunda böyle bir hüküm var diye böyle bir çalışma yapılamaz. Yasa böyle bir yetki vermez. İhtilalin kanunu olmaz zaten. TSK, kendiliğinden cumhuriyeti koruma ve kollama görevini üstlenmiştir. Bu kapsamda, ülkenin içinde bulunduğu durumu, irtica tehlikesi olup olmadığını değerlendirebilir. Bu başkadır, bir yerlere silah saklama, bazı eylemlerde bulunma gibi planlar yapmak başka. Bu gibi düşünceler suçtur.

Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu (Marmara Üniversitesi): İç Hizmet Kanunu’nun 35. maddesinin yazımı TSK’nın varlık nedeni ile örtüşmeyen bir yazım tarzında, sorunlu. Madde bu açıdan değiştirilmeli ve ülkenin bağımsızlığını koruma görevi açısından yeniden yazılmalı. Ancak bu madde bu şekilde yazılmış olsa da bu tip belgelerin hazırlanması için meşru bir hukuki zemin oluşturmaz. Yine de belgeleri hazırlayanlar bunu savunacaktır.

Prof.Dr. Süheyl Batum (Bahçeşehir Üniversitesi): Böyle bir planın olmadığını, böyle bir planın istihbarat örgütleri tarafından planlandığını, Türk Ordusu’nun da bununla başa çıkamayıp bu yüzden bu durumların ortaya çıktığını düşünüyorum. 35. madde, İrticayla Mücadele Eylem Planı’nın hazırlanmasına izin verir. Ama AKP’yi bitirme planı hazırlanmasına izin vermez. Eğer Fethullah Gülen’i bitirme planıysa bir ordu yapar tabii ki. Gülen, Türk hukukuna göre kabul edilmeyen, hukuk dışı bir örgütlenmedir. Ama AKP’yi bitirme planı ise ne 35. madde, ne 36. madde, ne Anayasa böyle bir yetki vermez. Gülen’i bitirme planı anayasal görevi itibarıyla vardır. Ama seçilmiş hükümeti bitirme planı diye bir şey olamaz. Hukuken olamaz.

Prof.Dr. Serap Yazıcı (Bilgi Üniversitesi): Silahlı Kuvvetler’in asıl rolü yurt savunması hizmetini yerine getirmektir. Bu görev ise siyasallaşmamış, disiplinini muhafaza eden bir orduyla sağlanabilir. Kurum olarak ordu siyasallaştıkça, asıl görevini yerine getiremeyecek hale gelir. Türkiye’nin bugün karşı karşıya kaldığı tablo, Silahlı Kuvvetler’in aşırı ölçüde siyasallaşması, bunun hem demokrasiyi, hem de Silahlı Kuvvetler’in kendisini yıpratmasıdır. Meselenin çerçevesi bu.

Prof.Dr. Ali Ülkü Azrak: 35. madde böyle bir plan yapmaya olanak tanımaz. 35. madde, eğer Türkiye Cumhuriyeti’nin Anayasa’da yer alan, uyması gereken temel ilkelerin ciddi bir tehlikeyle karşılaşması durumunda Genelkurmay Başkanı’nın harekete geçerek iktidarı uyarması gerekir. Ama bu Silahlı Kuvvetler’in iktidara el koyması şeklinde almamak gerekir. Bahsedilen plan suç mudur değil midir bu mahkemenin bileceği iş.

Ümit Kardaş (Emekli Hakim Albay): İç Hizmet Kanunu’nun anakronik bir maddesi. Zaten bu anlam çıkmaz. Normal demokraside iç güvenliği polis ve jandarmayla sağlarsınız, çok büyük bir rejime yönelik bir tehlike büyürse eğer, siyasi otorite olarak silahlı kuvvetleri ‘gel şu doğrultuda görev yap’ diye çağırırsınız. Öbür türlü siz devlet olmazsınız. Bu lüzumsuz bir madde, değiştirmek gerekir.

TSK’NIN VAZİFESİ

TSK İç Hizmet Kanunu’nun 35. maddesi şöyle: “Silahlı Kuvvetlerin vazifesi Türk yurdunu ve Anayasa ile tayin edilmiş olan Türkiye Cumhuriyetini kollamak ve korumaktır.” TSK İç Hizmet Yönetmeliği’nin “Mesleğe karşı vazifeler ve vasıfları” başlığı altında yer alan 85. maddesi ise şöyle: “Vazifesi, Türk yurdu ve Cumhuriyetini içe ve dışa karşı lüzumunda silahla korumak olan, Silâhlı Kuvvetlerde her asker kendine düşeni öğrenmeğe ve öğrendiğini öğretmeğe ve icabında son kuvvetini sarf ederek yapmaya mecburdur.”

Alıntı:Haber Milliyet


Kemal KILIÇDAROĞLU burada sizin dediğiniz gibi yalnızca gerçek yüzünü göstermiştir. Zira darbeyi koruyan hiç bir Anayasa maddesi yoktur. Sadece yargılanmalarını önleyen 10. madde tartışılabilir. T.T.K.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

BENİ ANCAK TANRI YARGILAR!
açina
Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : 28 Temmuz 2010, 21:33:53 »

TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ darbe yapacaksa zaten anayasa bakmayacaktır ve darbeden sonra kendi anayasasını hazırlayacaktır.Bu kuş beyinliler bunu düşünemiyor işte..Ama bu tip beyanlar bizim gerçekleri görmemizi sağlıyor. Aslında ben kılıçdaroğlu gerçeğini Onur Öymene yaptığı saldırıdan sonra anlamıştım..
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
ASENA-01
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bayan
ileti Sayısı: 700« Yanıtla #6 : 28 Temmuz 2010, 21:37:31 »

TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ darbe yapacaksa zaten anayasa bakmayacaktır ve darbeden sonra kendi anayasasını hazırlayacaktır.Bu kuş beyinliler bunu düşünemiyor işte..Ama bu tip beyanlar bizim gerçekleri görmemizi sağlıyor. Aslında ben kılıçdaroğlu gerçeğini Onur Öymene yaptığı saldırıdan sonra anlamıştım..
Kesinlikle aynı fikirdeyim. Dersim İsyanı ile ilgili doğru sözlerin de Onur ÖYMEN' e yapılan asılsız şeyler ve Kemal KILIÇDAROĞLU' nun istifa sözleri gayet açıktır.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

BENİ ANCAK TANRI YARGILAR!
ASENA-01
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bayan
ileti Sayısı: 700« Yanıtla #7 : 28 Temmuz 2010, 21:45:33 »

TOPLU SÖZLEŞME DEĞİL, 'UZLAŞTIRMA KURULU SÖZLEŞMESİ'
Kamu çalışanlarına toplu sözleşme yapma hakkı getiriliyor. Ancak kamu ile memur sendikaları arasında uzlaşma çıkmadığı takdirde kararı 'Uzlaştırma Kurulu'nun vereceği ifade ediliyor. Ayrıca siyasi iktidarlara toplu sözleşme kapsamındaki memurları ve istisnaları yasa ile belirleme hakkı tanınıyor.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

BENİ ANCAK TANRI YARGILAR!
ASENA-01
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bayan
ileti Sayısı: 700« Yanıtla #8 : 28 Temmuz 2010, 21:47:03 »

12 EYLÜL DARBECİLERİNİN YARGILANMASI
Mevcut Anayasa'daki 12 Eylül darbesini yapanların yargılanmasını engelleyen geçici 15. madde kaldırılacak. Zamanaşımı nedeniyle değişikliğin bir işe yaramayacağı AKP'lilerce de kabul ediliyor.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

BENİ ANCAK TANRI YARGILAR!
ASENA-01
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bayan
ileti Sayısı: 700« Yanıtla #9 : 28 Temmuz 2010, 21:47:41 »

PARTİ KAPATMAYA TBMM İZNİ
Partilere mali denetim Anayasa Mahkemesi'nden alınıp Sayıştay'a veriliyor. Parti kapatma prosedürü ise TBMM iznine bağlı hale getiriliyor. Yargıtay Başsavcısı kapatma talep ederse, TBMM'de her partiden beş kişinin katılımıyla bir komisyon oluşturuluyor. Komisyon gizli oylamayla üçte iki çoğunlukla izin verirse son kararı Anayasa Mahkemesi veriyor.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

BENİ ANCAK TANRI YARGILAR!
Sayfa: [1] 2 3 ... 5
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.226 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.022s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.