Vatana İhanetin Kapsamı Nedir?
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 09 Ağustos 2020, 19:57:52


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Vatana İhanetin Kapsamı Nedir?  (Okunma Sayısı 1850 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Çİ-Çİ
Deli Sarı
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bayan
ileti Sayısı: 1.343« : 01 Nisan 2014, 22:54:48 »

Devlet başındaki kimsenin soydan gelme bir hükümdar olduğu yönetimlerde (monarşi) İngiltere ve İsveç'te olduğu gibi) devlet başkanlarının siyasal sorumluluğu olmadığı gibi cezai sorumlulukları da bulunmamaktadır.

Osmanlı İmparatorluğunda da padişahların şahısları, 'mukaddes ve gayrimesul' oldukları için ne hukuksal ne de siyasal ve ne de cezai bir sorumluluk yoktur.

1924 Anayasamızın 42. maddesinin ikinci fıkrası, 'Reisicumhur hıyaneti vataniye halinde Büyük Millet Meclisine karşı sorumludur' diyerek Cumhurbaşkanının vatana ihanetten dolayı sorumlu olacağını belirtmiştir.

Yine 1961 anayasasının 99. maddesi, 'Cumhurbaşkanı, vatan hainliğinden dolayı  .... üye tamsayısının en az üçte ikisinin  .... Suçlandırılır' ifadesine yer vermiş ve 1982 Anayasası da aynı sorumluluk esasını benimsemiştir.

Anayasalar vatana ihanetten söz etmişler ancak vatana ihanetin bir tanımını yapmaktan kaçınmışlardır.

Amerika Birleşik Devletleri Anayasası vatana ihanetin bir tanımını yapmış ve bu kavrama dar bir çerçeve çizmiştir. Amerika'da vatana ihanet, Birleşik Devletlere karşı savaş açmak ya da savaşta düşmanlarına yardım ve yataklık yapmakla sınırlandırılmıştır. İngiltere'de ise, III. Edward dönemine kadar vatana ihanet, Krala karşı sadakat sorumluluğunun herhangi bir şekilde ihlal edilmesi, vatana ihanet anlamına gelebiliyordu.

Sadakatsizlik anlamına gelebilecek eylem ve davranışların Kralın yakınlarına ya da kiliseye karşı işlenmesi durumunda da vatana ihanet suçu oluşmaktaydı. Fakat daha sonra vatana ihanetin bir tanımı yapılmış ve suçun kapsamı oldukça daraltılmıştır. 1797 Amerikan Anayasası da bu dar kapsamlı tanımı alarak konuyu düzenlemiştir. Alman Anayasasında vatana ihanet, anayasanın ya da diğer bir yasanın kasten ihlali biçiminde tanımlanmışken, Fransız ve İtalyan anayasaları bizim anayasalarımızda olduğu gibi bir tanımlama yapmayarak bu kavramın içeriğini doldurmayı Parlamentoya bırakmışlardır.

Söz gelimi, Cumhurbaşkanının yapmış olduğu bir davranışın vatana ihanet olduğuna kim karar verecektir ve sizce 'vatana ihanetin' kapsamı nedir?
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.219 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.007s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.