Yapay zeka sizce bir fırsat mı yoksa tehlike mi?
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 30 Eylül 2020, 01:55:57


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Yapay zeka sizce bir fırsat mı yoksa tehlike mi?  (Okunma Sayısı 758 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Bozkurt58
Ziyaretçi
« : 09 Eylül 2017, 14:29:53 »

Yapay zeka sizce bir fırsat mı yoksa tehlike mi?
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Tengri Yolcusu
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 146


Tengri Biz Menen


« Yanıtla #1 : 09 Eylül 2017, 21:16:19 »

Güzel bir konu başlığı ve soru olmuş öncelikle teşekkürler Baturgan.

Öncelikle yapay zeka ne demek bununla başlayalım. Yapay zeka, robotların ve bilgisayarların insan düşünce sistemiyle sorunlara çözümler üretmesini, insana özgü duygular şeklinde davranışlar sergilemesini sağlayan teknolojinin genel adıdır.

Soruya gelirsek eğer yapay zeka benim fikrime göre tehlikelidir. Günümüz şartlarında bile yazılımsal ve donanımsal anlamda bir çok yenilik elimize çok kısa ve çok hızlı bir sürede ulaşmıştır. Bundan 100 yıl önce bile teknolojik açıdan uçakların otomatik pilot sistemlerini gerçekleştirebileceklerine ihtimal verilmezken bugün sürücüsüz arabalar yapımında insanlık bir hayli mesafe katetmiştir. Bu kontrolsüz ve hızlı gelişimde aslında tehlikenin kendisidir.

Nasıl bir tehlikedir peki bu? İnsana özgü şekilde tasarlanan yapay zeka sistemleri yine insana özgü bir özellik olan hayatta kalma dürtüsünü kendine kodlarsa olabilecekler korkunç gözüküyor. İşin özü bu sistemin kendi bağımsız düşünce yapısı olması tehlikelidir. Her türlü gelişime açık, bağımsız düşünüp, kodlayabilen bir yapay zeka düşünelim. Bu tür bir yapay zeka kısa bir süre içerisinde insan düşünce sistemini katlar. Ön görülemez bir gelişimin içine doğru gider. Bilim kurgu filmlerinde bahsi geçen yapay zeka, robot tarzı kötü karakterleri objektif ve bilimsel bir gözle izlersek ve yapay zekanın gerçekliğini bilirsek ona göre de hareket etmemiz gerekir.

Yapay zeka belirli bir skala arasında insanlık adına gayet faydalıyken her geçen gün geliştirilip daha iyisini yaratma çabasına girmek yanlıştır. Elbet bir gün çok güçlü bir konuma gelme riski olup, gezegenin tüm bilgilerini kendine kodlayabilir.  
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Saygı olsun bu çelik atlıların demir tuğuna,
Tuğu kaldırmış olan orduların başbuğuna.
Çİ-Çİ
Deli Sarı
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bayan
ileti Sayısı: 1.343« Yanıtla #2 : 09 Eylül 2017, 21:29:34 »

Bu hususta eski bir yazım var. Yine konu ile ilgili olduğundan burada paylaşmak isterim.

Parlak ve yaratıcı insan zekâsı, uzun yıllar düşünen makineler üzerinde çalışmaktadır. Şu ana kadar gelişiminin başında bulunan yapay zekâ türleri yararlı görünmekle birlikte, ancak insan zekâsına yetişebilecek, onu geçebilecek yahut kendini yeniden biçimlendirebilecek bir niteliğe ulaştığında, gerçekten de insanlar için geri dönüşü olmayan çok tehlikeli durumlara sebebiyet verebilir.

Nitekim herhangi insanın kişiliğini taşıyan bir yazılım karşısındakileri pekâlâ insan olduğuna inandırabilir. Bir bilgisayar insan gibi düşünebilir, hatta onu geçebilir. İş verimliliğini yükseltmek amaçlı değerlendirilen yapay zekâ, askerî alanda da etkilidir. İnsansız hava araçları, zeki füzeler gibi asker robotlar da mikro casus, sınırları koruma, cephaneye silah ve malzeme taşıma, mayın temizleme işlerini yaparken insanlarla yakın çalışacaktır; ama hangi işi ötekine göre daha üstün tutacağını nereden bilecektir? Bir sorunu karara bağlayacak düzenek nasıl yerleştirilecektir? Robota uygun bir ahlâk nasıl oluşturulacaktır?

Robot etiğinin toplumsal sorunları neler olacaktır? Neyin doğru neyin yanlış olduğu üzerindeki muhakemeyi nasıl kuracaktır? İnsan davranışları ve tasarımı robota nasıl işlenecektir? İnsan ve robot arasındaki kurallar nasıl tanımlanacaktır? Bütün bu ve benzeri sorular üzerinde özellikle yazılım, donanım, felsefe alanlarındaki bilim adamları birlikte çalışmaktadır. Başkaca askerî alandaki çalışmalar en fazla savaş endüstrisinin işine yarayacak gibi görünmektedir. Yalnız savaş endüstrisi için amaç hep daha fazla silah satmaktır. Silah sanayisini canlandırmak için test edilmek üzere kullanılan zehirler, uranyum ve mikrop bombaları ile biyolojik savaş denemeleri, yeni imal edilen silahların değerlendirilmesi bilinen uygulamalardır. Bugün askerlerin yaptıkları işleri akıllı makinelere devrederek savaşan robotlar üretir, üstün yapay zekâ türlerini geliştirip, yine yıllarca sürecek kargaşa çıkartarak hedefledikleri ülke ekonomilerini yeniden kendilerine çalışır kılmaları olağandır. Ayrıca bu alanda internetin sakıncalarına da değinilmelidir. Her ne kadar internet şirketleri, ifade özgürlüğü, özel hayatın korunması gibi temel düşünceleri mühimsediklerini ifade etseler de daha ciddi tedbirler alınamadığı açıktır. Bazı sosyal ağlar kullanıcı davranışlarını inceleyerek yapay zekânın nasıl insan psikolojisi üzerinde etkili olduğunu, onu kontrol edebildiğini, yönlendirebildiğini gözlemlemektedir. Böylelikle pek çok insanın düşünme yöntemleri incelenerek, benzeri yapay talimatlar verilmek sureti ile yapay zekâ teknikleri geliştirilir. Gaye anlaşılır, akılcı ve insana benzer yapay varlıklar, bilgisayar programları ya da robotlar yapmaktır.

Yapay zekâ, akıllı programları amaçlayan bir bilimdir. İnsanın düşünme yetisine öykünülerek daha karmaşık problemler çözülmeye, yorum yaparak, yeni bir durum karşısında nasıl yanıt verileceğine, bilgi tabanını genişleterek, öğrendiklerini yenileri ile uyumlu şekilde kullanmaya çalışır. Yapay zekâ teknolojileri kullanım alanları yaklaşık olarak değerlendirme, askerî, sağlık, imalat – hata teşhisi gibi ve finansmandır. Borsada değişen sistemler, bankalardaki kredi değerlendirmeleri de ilave edilebilir. Dünyanın her tarafında ve her zamanında artık sadece maliyetler düşünülür. Hizmet karşılığında daha az ücret ve komisyon ödenmesi mühimdir. Müşterilerin ancak üçte birini gördüklerine sevinen kimi banka yöneticileri, mobil bankacılık işlemlerinin gelişmesini olumlu bularak destek verir. Görmedikleri ise, pek yakında kendi lüzumlarının da insansız bankacılık ya da dijital bankacılık kapsamında değerlendirileceğidir. Sanallaşmış bir müşteri temsilciliği ya da bankadaki sanallaştırılmış diğer işlevsel çalışmalar, sektör çalışanının yerini aldığında elbette gereksiz bulunan iş alanları daraltılacak yahut kapatılacaktır. Böylece otomatik olan her işlem makinelerce yapıldığında şube maliyetleri düşer, personel giderleri ve bürokrasi azaltılır. Ne var ki, gelişen teknoloji hızla her geçen gün sınırları daha da zorladığından insanlar iş yaşamında yetersiz kalmaktadır. Belki bir müddet, daha yeterli kimse, daha yetersiz kimseye göre çalışmaya devam edecek fakat bu durum da pek uzun sürmeyecektir. İçinde bulunduğumuz yalnızca menfaat kaygısı ile yaşanan hırslı bir devirdir.

Bütün bunlardan esaslı düşünülmesi gereken başkadır. İnsan kendine sahip onurlu bir varlık olmayı başarabilmiş midir ki, yapay zekâya da uygulayabilsin? Yapay zekâ mı, insan zekâsı mı, acaba hangisi gelişmeye, geliştirilmeye muhtaçtır? Tek tip model için yüksek bir ahlâk seviyesi, aile düzeni, topluluk içinde sevgi ve saygı yaratmak, hak ve erdem düşüncelerini kafalara sokmak herhangi bir nesnedir. Yapay zekâ hangi millet için savaşacaktır? Bunun tek bir cevabı vardır: İnsanın yanlış sonuçlara ulaşması belirlenmiştir.

01.01.2015

Çi-Çi
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.236 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.011s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.