Ukrayna'ya Girdiğinizde Çıkmanıza Mani Olacak Şey Nedir?
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 28 Ekim 2020, 18:12:00


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Ukrayna'ya Girdiğinizde Çıkmanıza Mani Olacak Şey Nedir?  (Okunma Sayısı 1077 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Çİ-Çİ
Deli Sarı
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bayan
ileti Sayısı: 1.343« : 14 Mayıs 2014, 01:35:18 »

Rusya taleplerinden vazgeçmedi. Rusya bir taktik uyguluyor. Uzun vadeli hedeflerde bir değişiklik yok ama o uzun vadeli hedeflere giden yoldaki taktiklerde ufak tefek değişiklikler var. Bunun en önemli sebebi: ölü sayısı çok arttı. Ukrayna'nın 3 helikopteri düştü. Bir gün içinde 30 - 40 kişi öldü. Suriyeyi andıran bir tablo oluşmaya başladı. Rusya şöyle düşündü 'biz buraya giriyoruz ama Kırım'ı tek kurşun nerede ise atmadan aldık. Elimizi ateşe atmaya gerek yok.
Önümüzde bir Yugoslavya, Çeçenistan ve Afganistan örneği var.'

Ukrayna'ya girebilirsiniz ama çıkamazsanız Avrupayı ve Amerikayı karşınıza almışsınız bu Rusya'nın sonu olur. Önümüzdeki yüzyılda yeniden palazlanma, güçlenme dünya devi olma hedeflerini bitiren yer çok rahatlıkla Güneydoğu Ukrayna olabilir. Yani Ukrayna'ya girebilirsiniz ama çıkamazsanız karşı tarafa ne zarar verirseniz verin, ekonominizde çöker. Çeçenistan gibi bir mevzu geliştirmişsiniz ama çıkamıyorsunuz. Putin bir adım geri attı ve meseleyi silahlı çatışma yöntemleri ile çözmek yerine Ukrayna içindeki Rusya yanlılarının diplomatik siyasi sokak olayları şeklinde çözmesi için bir şeyler yapmaya çalışacak. Onu da nasıl yaparsınız? Ordunuzu bir adım geri çekmiş gösterirsiniz. Ukrayna içindeki Rusya yanlılarını maddi ve silahlı olarak desteklemeye devam edersiniz ve seçimleri istismar esersiniz, seçimlerden sonra dersiniz ki, 'bu adil olmadı, tanımayız' dersiniz devam eder gider. Putin iki şey istiyor. Lugansk ve Donetsk denen iki il diyelim eyalet diyelim ya da bölge diyelim, neyse Rusya'nın bu iki bölgede talebi var. 'Bu iki bölge daha özerk olacak siz karışmayacaksınız. Rusya yanlısı valiler gelecekler başlarına oturacaklar işlerine de karışmayacaksınız. Bu bölgeler dış politikalarında bağımsız olacaklar.' Oysa dış politikasında bağımsızlık değil özerklik fedaralizmde hatta konfederalizmde bile karşımıza çıkmayan bir durum. Eğer bir bölge dış politikasında bağımsızsa bağımsızdır. Yani onun ekonomide veyahut da iç milli eğitimde, para politikasında vs. özerklik olur ama dış politikada doğrudan Teksas eyaleti, California eyaleti Türkiye ile oturup da ayrı bir anlaşma imzalıyorsa o ayrı bir devlettir. Biz niye Irak ile sorun yaşıyoruz? Çünkü Irak'ın kuzeyindeki o etniklerin olduğu bölgeye petrol anlaşması imzalamaya kalkıyoruz ama bunu imzalamaya kalkarsak Irak'ın toprak bütünlüğü dağılmış oluyor, ayrı bir devlet çıkıyor ortaya. Rusya diyor ki, 'fiilen bu iki bölgeye bağımsızlığını ver, bunlar canları ne isterse onu yapsın buna karışma, bunlar haklarını elde etmiş olur, 25 Mayıs'da devlet başkanı seçilen kişi bunu yapmalıdır.'

Rusya buradaki konunun biraz hızlı gittiğini, biraz kontrolden çıkmaya başladığını gördü frene bastı, biraz yavaşladı. Ukrayna'nın bu bölgesindeki çatışmalar yaza yayılmış olacak, yazın da çözülmezse önümüzdeki bir yılı kapsayacak şekilde yayılmasını yararlı buluyorlar. Eğer orada yarın öbür gün Ukrayna silahlı kuvvetleri Rusya yanlılarını ezmiş, yıkmış, vurmuş olsalardı Rusya bir daha kendine yediremezdi ve 40 bin Rus askerini Ukrayna'ya sokar ama çıkamazdı.

Neticede Ukrayna ordusunu Kiev idare ediyor. Pazar günü Donetsk ve Lugansk ta referandum yapılacaktı. Ukrayna’dan ayrılıp Rusya’ya bağlanmak konusunda ama özellikle Donetsk bölgesinde yapılan anketler orada yaşayan kimselerin yüzde yirmisinin Rusya'yı desteklediği görünüyor. Bir önceki devlet başkanının tapeleri çıktı Putin için 'bunlara nükleer silah kullanmalı, bunların kökünü kazımalı, Ukrayna'daki Rusları yok etmek lâzım' diyor. Bir sokak savaşı ya da iç savaş yahut bir savaş yapılacaksa ilk ihtiyacınız olan şey silah değildir, ilk ihtiyacınız olan şey hasmınıza dönük nefrettir, kindir. Putin'i son yıllarda özellikle birkaç aydır korkutan şey budur.

Sizce Ukrayna'ya girdiğinizde çıkmanıza mani olacak şey nedir? Teşekkürler.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.286 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.01s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.