Türkiye'nin izlediği dış politika, ASKERİ GÜCÜNÜ aşıyor mu sizce ?
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 29 Ocak 2020, 05:27:10


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Türkiye'nin izlediği dış politika, ASKERİ GÜCÜNÜ aşıyor mu sizce ?  (Okunma Sayısı 4498 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
T A R K A N
Normal Üye
*
ileti Sayısı: 181Site
« : 29 Eylül 2011, 20:09:28 »

Değerli soydaşlarım;

Aşağıda ''Star Gazetesi yazarı İbrahim Kiras'dan alıntılanmış bir makale var..Sizce ''Türkiye'nin izlediği dış politika'' askeri gücüyle orantılı mı yoksa askeri gücünü aşıyor mu ?

Bu konuda fikriniz nedir tam olarak ?

Alıntı
Şöyle bir soru soruluyor: Türkiye’nin son dönemde yürüttüğü dış politika boyumuzu aşıyor mu? Gücümüz bu politikayı yürütmeye yeter mi?

Bir taraftan Türkiye’nin uluslararası sahneye aktif bir oyuncu olarak çıkışı var. Gerektiğinde Amerika’ya, gerektiğinde Avrupa’ya kafa tutabiliyoruz. İsrail’le köprüleri attık, Ortadoğu’daki diktatörlere “çekil” çağrısı yapıyoruz.

Ama öbür taraftan Türkiye’nin gücünün sınırları var: Hızla büyüyen ve yapısal sorunlarını çözerek istikrar kazanmış, enerjik bir ekonomimiz olduğu doğru. Hacim olarak dünyanın 20 büyük ekonomisi arasındayız. Ne var ki Türkiye’nin ekonomik gücü bırakın bütün olarak AB’yi, tek tek Almanya, Fransa ve hatta İtalya gibi AB ülkelerinin ekonomik kapasiteleriyle mukayese edilemeyecek ölçekte hâlâ.

Askeri gücü de bundan farklı değil. TSK dünyanın en güçlü orduları arasında yer alamıyor henüz. ABD zaten hiçbir ülkeyle mukayese edilmesi düşünülemeyecek büyüklükte bir askeri dev. Ama mesela Fransızların askeri bütçesi bizimkinin üç katından fazla. İngiltereninki tam dört katı. Hatta İsrail’le mukayese edildiğinde bile çok güçlü, caydırıcı bir askeri güce sahip olduğumuzu söyleyemeyiz

Silah altındaki asker sayısı kalabalık, o kadar. Kara ordumuz piyade ağırlıklı. Hava kuvvetlerimiz nispeten modern ama sayıca yetersiz. Denizlerde nerdeyse hiç yokuz. Ne bir uçak gemimiz var ne de nükleer denizaltımız.

Bu tabloya baktığınızda yürütülen dış politikanın boyumuzu aştığını, gücümüzle orantısız bir politikaya soyunduğumuzu söyleyebilirsiniz. Bu eleştiriler haklı gibi görünüyor dışarıdan bakıldığında.

İbrahim KİRAS

STAR GAZETESİ


Facebook'a Ekle
Kayıtlı
açina
Ziyaretçi
« Yanıtla #1 : 29 Eylül 2011, 20:20:07 »

 Bu soruya yanıt vermek, içinde bulunduğumuz şartlarda saçma olacak maalesef.  Bu şahsın (zaten star gaetesinde yazmasından belli), Tayyibin dış politikasını yere göğe sığdıramadığına aldanarak, bu aşamada Türkiyenin kendi çıkarlarına uydun bir dış politikasının olduğundan söz edemeyiz.  Tayyip Erdoğan denen görevli memur, tamamen ABD nin menfaatlerine uygun, ABD nin emirlerini yerine getirmekle mesgul. Bu yazıyı yazan şahsa şunu soralım, bakalım ne cevap verecek? Türk ordusunun tüm teknolojik silahlarının var olduğunu, ABD ve benzeri ülkelerle boy ölçüşecek durumda olduğunu varsayalım. Sizin yere göğe sığdıramadığınız Tayyip'in emri ile hapislere atılan subaylarlamı idare edeceksiniz bu orduyu? Önce bunu  yanıtını versinler de sonra diğerlerine geçeriz.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Karagerey
Türkçü - Turancı BOZKURT

ileti Sayısı: 1.865« Yanıtla #2 : 29 Eylül 2011, 20:34:45 »

  Bu yazıyı okuyunca ,aklıma bir kaç yıl önce yazılan Metal Fırtına adlı kitap geldi. O kitapta da bir amerikan  hayranlığı ve Türkü küçük görme küstahlığı yatıyordu.Bu yazar denen kırıntı içine Tayyip hayranlığını da eklemiş. Demek istiyorki; ey tayyip iyi ediyorsun, hoşsun ama ordun zayıf. Her gün yeni yeni komedyenler türüyor.TTK
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Karagerey Altemur
açina
Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : 29 Eylül 2011, 20:46:07 »

                 STAR GAZETESİNİN YAZARINA YANITIM dır.


  TÜRK DIŞ POLİTİKASI

      Güçlü bir devlet olabilmenin temel taşlarından biri de, iktidarlar değişse de, dış politikalırının değişmemesi gerçeğidir.Abd ,Avrupa Birliğinin kurucu üyeleri,Çin, Rusya, Japonya gibi ülkeler bu guruba dahildir. Çünki kuruldukları günden bugüne dek, dış politikalarında köklü bir sapma görülmemiştir. İktidara gelenler, kendi kafalarına göre, "ben bu dış politikayı beğenmiyorum ve değiştiriyorum" diyemez.
       
       Ülkemiz acaba yukarıda saydığım gruba dahil mi? Sanırım bu makaleyi okumaya başlayan herkes hayır yanıtını vermiştir.Ülkelerin arasında asla bir dostluk anlayışı olamaz.(aynı milletden değillerse). Ülkeler kendi çıkarlarına göre başka bir ülkeyle anlaşma yapar veya o ülkeye düşmanlık besler.Son 10 yılda ne yazık ki Türk dış politikası garip ve anlaşılmaz bir çizgi izlemeye başladı.İktidarın başında bulunan zihniyet, önce sıfır sorun politikası ile yola çıktı. Bu söylemle, Türk Milleti üzerinde ne kadar kötü emeli olan ülke varsa onlara kucak açtı. Bunlardan ilki, Yunanistan. Önce Kıbrıs konusunda, Yunanistan'ın bile söylemeye cesaret edemediği bir pervasızlıkla Kıbrıs'ı ver kurtul politikası izledi ve Kıbrısın elimizden çıkması demek olan Annan planına evet dedi. Ulu Tanrı'nın Türk'e olan inancı mı desem,yoksa Rumların basiretsizliğimi bilmiyorum ama Allahtan Rumlar kabul etmedi de Kıbrıs hala bugün bizim olmak ve bizim kalmak için direniyor.

       İkinci skandal Ermenistan ile olan yakınlaşma. Sıfır sorun politikası ile yola çıkıp, ülkemiz üzerindeki emellerini gizlemeyen ve atalarımızı soykırım yapmakla suçlayan tarihi düşmanımız Ermenistan'a kucak açarak kendi kanımızdan soydaşımız Azerbaycan'ı yanlız bıraktık.BU politikayı da şöyle açıkladık. Ermenistanla sorunlar halledilecek, sınırlar açılacak, Türk Ekonomisi bilmem kaç kat büyütülecek. Dünya Enerji kaynaklarının %10 una yakın bir bölümünü karşılayan Azerbaycanla yapacağımız anlaşmalar Türk Ekonomisine bir katkı sağlamayacakmış gibi, kendine hayrı olmayan Ermenistanı tercih ettik.


        Ermenistan fiyaskosunun da üstü örtüldükten sonra sıra İsraile geldi. Cevval başbakanımız bir gün durup duruken Davos Fatihi olarak geçmek istedi tarihe. Esti gürledi. Ülkemiz birden bayram etti. İşte Osmanlının gücü, İşte Müslümanların tek fatihi pankartları havada uçuştu.Oysa yahudi örgütünden bugüne dek madalya alan tek yahudi olmayan başbakanın Tayyip olduğu gerçeğini göz ardı ettiler.Ardından İsrail'in," gelmeyin vururum" demesine rağmen Mavi Marmara gemisini gönderip, vatandaşlarımızın ölümüne yol açtılar. İsrailin asla özür dilemeyeceğini bildikleri halde iç politikada bunu malzemeye yapmaya devam ediyorlar.

   
       Arap dünyasi ile ilişkilerimizde bu garip ve anlaşılmaz politika çerçevesinde ilerlemeye devam ediyor.Hiç bizi ilgilendirmemesine karşın, düne kadar can ciğer oldukları Arap liderler birden Tayyip ve elemanları tarafından düşman ilan edildi.Kıbrı Barış Harekatında bize ambargo ugulamayan tek lider olan Kaddafi, neredyse durupduruken Türkiyenin baş düşmanı oldu. Ki cevval başbakanımız geçtiğimiz yıl Kaddafiden de ödül almıştı. Libyayı bölmeye çalışan gruplara para yardımı bile yapıldı.Çünkü böylelikle Araplara demokrasi gelecekti bizim sayemizde.İlkbaşlarda biraz çuvalladık ama olsun. Natonun ne işi var Libyada demeye kalmadı, NATO giriverdi Libyaya. Rusların, Fransanın bile haçlı seferi dediği bu işgale bizim başbakanımız, şöyle dedi. "Haçlı saeferleri, tarihte anlatıldığı gibi savaş değildir sadece. Bir medeniyetler buluşmasıdır." Hristiyanların müslümanları yok etmek için birleşip saldırdıkları herkesce bilinen bu olaya Tayyibin bu bakış açısını bile bizim müslümanlar avuçları patlayıncaya dek alkışladı.


       Beşar Esad, daha bir kaç ay önce kardeş ilan edilmişti başbakanımız tarafından. Hatta şöyle demişti  canciğer olduğu zamanlarda." suriye ile neredeyse, incir çekirdeğini doldurmayacak nedenlerle savaşın eşiğine gelmiştik. Bugün Suriye ile veizeleri kaldırdık çok şükür" Hatırlayalım Suriye ile ne zaman savaşın eşiğine glmiştik? Binlerce Mehmetçiğimizin katili Apo denen teröristi topraklarında gizledikleri zaman. Bu olay bizim başbakanımıza göre incir çekirdeğini doldurmayacak bir olay. Aradan daha bir kaç ay geçmediki, Esad birden tıpkı Kaddafi gibi düşmanımız oluverdi. Ordumuz Suriyeye ne zaman girecek diye bekliyoruz. Abdullah Gül demeç üstüne demeç veriyor. "Beşar Esad hemen çekilmeli. Demokrasi Suriyeyede gelmeli. Halkının üstüne ateş açan bir diktatör yıkılmaya mahkumdur" gibi. Bizi hiç ilgilendirmeyen konularda ülkelerle didişmeye başladık. Sıfır sorun oldu sana maksimum sorun. Birgün kürtlerde ayaklandığında , üzerlerine ateş açma hakkı olan devletimize de diğer ülkelerden bu gibi demeçler gelecek. " Tayyip hemen çekilmelİ. Türkiyeye demokrasi ve insan hakları gelmeli." ozaman ne diyecekler merak ediyorum doğrusu.


     BİR DIŞ POLİTİKA BU KADAR DEĞİŞKEN VE KAYPAK NE ZAMAN OLUR? BAĞIMSIZ VE GÜÇLÜ OLMADIĞIN ZAMAN. iPLERİNİN BAŞKALARININ ELİNDE OLDUĞU ZAMAN. sÖMÜRGE BİR DEVLET OLDUĞUN ZAMAN.

     
     Türkiye Cumhuriyeti, ne yazık ki 11 Kasım 1938 den beri ağır ve sinsi adımlarla yapılan planlarla bugün artık bağımsız bir devlet değildir. Türkiye Cumhuriyeti bugün ABD NİN Orta doğudaki ileri karakolu ve sömürgesidir.


     Türk ırkı kendine dönmez ise, son Devleti Türkiye Cumhuriyeti yıkılmanın eşiğindedir.


     AÇİNA TAYEÇE
     10.09.2011
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
YABGU
Türkçü - Turancı BOZKURT

Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 829


Mustafa Kemalin Askeri , Atsız Atanın Kalemi.


« Yanıtla #4 : 29 Eylül 2011, 21:11:49 »

Türk ordusu natonun icinde en cok sicak savas deneyimi olan bir ordudur amerikanin savasa girdigi tum bolgelere Türk ordusuda askeri guc olarak gidiyor pkk Türk ordusunu surekli sicak savas icinde tutarak ilerde amerikanin saldiricagi ulkelerde sicak catisma tecrubesinden dolayi Türk ordusu on saflarda buluncaktir. Türk ordusu asker bakimindan gucludur ama teknoliji bakimindan hala geri kalmistir evet bizim ulkemiz amerikanin fuze kalkani icin rampalar kurucagina  yerden havaya gudumlu uzun menzilli fuzeler uretmedigi surece Türk ordusu kendi silahinida ucaginida tankinida uretse fayda etmiyor cunku savaslar artik daha basit fuzelerle kazaniliyor.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.212 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.016s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.