Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini

TÜRKÇÜ DURUŞ, TÜRKÇÜLÜK, ATSIZCI GÜÇ => Türkçülerden Sorular => Konuyu başlatan: Çİ-Çİ üzerinde 01 Nisan 2015, 23:11:22Konu Başlığı: Türkiye'nin Bölge Siyasetine Nasıl Yansıyacaktır?
Gönderen: Çİ-Çİ üzerinde 01 Nisan 2015, 23:11:22
İran açısından en mühim şey Akdeniz'e açılacak bir jeopolitik bağlantıyı kurmak, bir koridor oluşturmak istemektedir. Burada bir Işid mevzusu ortaya çıkmasa idi, Sünniler ve Şiiler arasında fay hattı bu kadar derin bir biçimde kırılmasa idi, muhtemelen Araplardan söz edilmekte olacaktı. Arapların kürtlere saldırısından söz edilmekte olacak idi. Bu da Amerika'nın kendi siyaseti açısından hiçbir zaman istemediği, istemeyeceği bir durumdur. Özellikle petrol bölgelerine doğru kürtlere yoğun bir saldırıdan söz edilebilecekti. İran milislerinin ciddi bir şekilde kürtlerle çatışmaya girmesi söz konusu olabilirdi. Tikrit meselesi Musul öncesi bir hazırlık gibi durmaktadır. Musul'a giden yolu kesmek maksadı ve Işid'in yoğunlaşmasını da dağıtmak bakımından. Hep sınır hatlarında çatışmalar olmaktadır. İran'ın Suriye bağlantısını kesmek için başlatıldı pek çok şey, İran, Maliki rejimi döneminde Irak ve Suriye üzerinden Akdeniz çıkışı bulabilmekte idi. Şu an o çıkış kapatılmış durumdadır. İran dışındaki Şiiliği tamamen siyasallaştırmak istemektedir. Onları kendi tarihsel karakteristik özelliklerinden arındırıp daha İrani bir noktaya taşımaya gayret etmektedir. Husiler bu konuya örnek verilebilir. Yani geleneksel olarak belli noktlarda İran Şiiliği ile örtüşen fakat belli noktalarda örtüşmeyen bir bakış açısına sahip idi. Fakat İran İslâm inkılabından bu yana orada ciddi bir şekilde Husiler arasındaki Şiilik daha çok İranlaşmaya başladı. İran gerçekten burada kalıcı mı olmak istemekte yoksa Işid'i çıkartıp, geri mi döneceklerdir?

Bu Türkiye'nin bölge siyasetine nasıl yansıyacaktır? Teşekkürler.


Konu Başlığı: Ynt: Türkiye'nin Bölge Siyasetine Nasıl Yansıyacaktır?
Gönderen: ATSIZALP üzerinde 01 Nisan 2015, 23:13:42
Şu an Türkiye'nin bölge siyaseti mi var?


Konu Başlığı: Ynt: Türkiye'nin Bölge Siyasetine Nasıl Yansıyacaktır?
Gönderen: Çİ-Çİ üzerinde 01 Nisan 2015, 23:16:16
Şu an bulunduğu durum içinde nasıl yansıyacaktır?


Konu Başlığı: Ynt: Türkiye'nin Bölge Siyasetine Nasıl Yansıyacaktır?
Gönderen: ATSIZALP üzerinde 01 Nisan 2015, 23:20:32
Siyasi anlamda Türkiyenin hiç bir fonksiyonu olamaz, olmayacaktır, karşıdakilerin tek korkusu karşılarında Türklerin olduğundan dolayı çekinmeleridir yoksa Türkiye bu coğrafyada asla barınamaz, barındırmazlar!