Türkçülük Hareketinin İstanbul'da Ortaya Çıkmış Olduğu Görüşü Haklı mıdır?
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 12 Ağustos 2020, 07:05:01


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Türkçülük Hareketinin İstanbul'da Ortaya Çıkmış Olduğu Görüşü Haklı mıdır?  (Okunma Sayısı 672 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Çİ-Çİ
Deli Sarı
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bayan
ileti Sayısı: 1.343« : 16 Ekim 2017, 12:24:29 »

Rusların 1860 yılına doğru Asya'da yayılmaları İngilizleri ürkütecek kadar hızını arttırmıştı. Batı Türkleri aleyhine devam eden Rus siyaseti XIX. Yüzyılın ortalarında Batı Avrupa devletlerinin silahlı direnişiyle sekteye uğrayınca, Rus İmparatorluğu bu direnişin acısını almak için Doğu Türkleri, Orta Asya hanlıkları üzerinde şiddetle hızla yürüdü. 1860 yılından itibaren Ruslar, Türkistan'a saldırdılar. General Cernayef, 1865 yılında Orta Asya'nın en büyük şehri ve Aksak Timur'un başkenti olan 'Taşkent' i alır. 1867 yılında Orta Türkistan'ın büyük ismi 'Türkistan Eyaleti' adıyla anılır. 'Kulca' bölgesi 1865 yılında Çin tabiyetinden çıkarak, 1871 yılında Rus tabiyetine girer. Kısacası bütün Orta Asya Türklüğü 1860 - 1870 tarihlerinde Rus etki ve baskısıyla karşı karşıyadır. Rusların bütün Asya genişliğince Doğuya ve Güneye doğru yayılmaları, İngilizleri çok sinirlendirir. 1873 yılında Hindistan'ın Türkistan sınırında bir İngiliz elçilik heyeti katılır. Bu tarihten itibaren Kaşgar Hanlığı dâhilinde okunan hutbelerde Osmanlı Padişahı Abdülaziz Han'ın ismi belirtilmeye ve sikkelerde onun adına basılmaya başlar. Türklerin Türk milliyeti esasına değer vermelerinin önüne geçmek isteniyordu. Ancak muhalefetin itirazlarına, hükümetin engellemelerine rağmen, lisanî ve tarihi Türkçülük hareketine yeniden yeni kuvvetler gelip katılmakta idi.

Bu sıralarda İstanbul matbuatı, Kaşgar işleri ve Yakup Han'ın durumuyla hayli ilgilenir. 'Şecere-i Türkî' nin Çağataycadan Osmanlıcaya çevrilmesi, Ahmed Vefik Paşa'nın Orta Asya lehçelerine ilgi duyması da, bu tarihlerden az öncedir. Doğu Türklerinin başına gelen felaketli olaylarla Rusların genişlemesine karşı İngiliz siyasetinin bu olaylarda Batı Türkleri ile hareket etmek istemesi, sizce Türkçülük hareketinin 1820 yıllarına doğru İstanbul'da ortaya çıkmış olduğu görüşünü ileri sürenleri haklı çıkarır mı? Teşekkürler.

Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Tan Hu
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 611« Yanıtla #1 : 16 Ekim 2017, 17:53:54 »

Devlet idari merkezinin İstanbul olması, batı dünyasının siyasi, sosyal ve iktisadi kültürünün Osmanlı topluluğu başkenti olan İstanbul’da cereyan etmesi, birçok düşünce adamının ve cemiyetin İstanbul’da örgütlenmesi Türkçülük hareketinin en azından etkin örgütlenmenin İstanbul’da filizlenmesi adına uygun koşullar yarattığı söylenebilir. Tanzimat ve sonrasındaki süreçte Türk Modernleşmesi’nin genel karakteristik yönü ile kültürel açıdan güçlü bir Türkleşme sürecine evirilmesi, Türkçülüğün sade bir dil yaratma çabaları içinde gelişim sinyallerini İstanbul’dan vermesi gayet tabi bir süreçtir.

Türkçülüğün ilk evrelerini dil çalışmaları yönü ile irdeler isek doğru yeri ve tarihi yakalamış oluruz.

“Türk ulusçuluğunun ilk çarpıcı örneğini (….) Ahmed Vefik Paşa’nın, ilk Osmanlı parlamentosuna başkanlık ederken (1877-1878) Suriyeli Hıristiyan mebuslara dediği şu sözler oluşturmuştur: ‘Aklınız varsa en kısa zamanda Türkçe öğrenirsiniz’ ” (Ortaylı, 2004: 73; Kushner, 1979: 13).

Dil aracılığıyla Türklüğe ve Türkçülüğe ne denli katkıda bulunduğunu, Ahmed Vefik Paşa’nın başlattığı kültürel milliyetçiliği siyasi milliyetçilik ile takip eden Yusuf Akçura’nın, Ahmed Vefik için söylediği:“…lisan vasıtasıyla çok geniş Türk birliğini görmüş ve göstermiştir…” sözleriyle daha iyi anlamak mümkündür.

Akçura, ırksal bir zeminde, (ki buradaki ırksal zeminden kastı daha çok dil unsuru ile tanımlar,) Osmanlı milleti oluşturulmasını olanaksız olarak değerlendirir ve Osmanlıcılık ideolojisini gerçekçi görmez.

“Nitekim daha önce cemiyet içerisinde yer almış Türk olmayan unsurlar da büyük ölçüde Osmanlıcılık düşüncesini terk etmiş ve kendi milli kimliklerini ön plana çıkaran bir çizgiye kaymışlardır. Bundan sonra Osmanlıcılık düşüncesini savunanların büyük çoğunluğunu Türklerin oluşturması gibi bir sonuç ortaya çıkmıştır. Sadece Türk unsurunun savunduğu bir Osmanlıcılık fikrinin ise “Osmanlılaştırma” politikalarından öte bir şey üretemeyeceği önemli bir gerçektir. Osmanlıcılık düşüncesini savunan kesim arasındaki söz konusu değişim, İttihat ve Terakki taraftarlarını İslamcılık ve Türkçülük düşünceleri arasında bir politika üretmeye yöneltmiştir.”( Çolak, a.g.e. s. 277)

Osmanlıcı ve İslamcı fikirler karşısında olgunlaşarak gelişen Turancı akımın yolları, Abdülhamit istibdadına son vermek isteyen Jön Türklerin gittikçe sekülerleşen fikirleri ile kesişecektir. Genç Osmanlıların kökü olan ve elit yaratma fikrini benimsemiş olan Jön Türkler, Avrupa’da olup biten gelişmeleri yakından takip ederek sürekli olarak halka duyurma görevi edinmişlerdir. Fakat ahalide istenilen etki yaratılamayınca Osmanlı İmparatorluğu içinde etki yaratabileceğine inandıkları bir başka unsura yani subaylara yöneleceklerdir.

“Türkçülük, İttihat ve Terakki ile beraber kurumsallaşarak Türk ulusçuluğuna dönüşmüştür. Fakat İttihat ve Terakki, imparatorluğun tasfiyesini savunamayacağı için bu konuda son derece ihtiyatlı davranmak zorunluluğunu duymuş ve bu amacını uzun süre kendinden bile gizli tutmuştur. İttihat ve Terakki’nin Türklüğün siyasal örgütü olduğu bilincini geliştirdiği söylenebilir.” ( Sina Akşin, “Türkçülük”, Çağdaş Türkiye 1908-1980, Türkiye Tarihi, C.4, İstanbul: Cem Yayınları, 2005, s.47)

Devamı gelecek…

Tan Hu
16.10.2017
turkcuturanci.com

Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.195 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.007s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.