Türk Yurdu'nun İnşasını Devam Ettirmeye Var mısınız?
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 12 Ağustos 2020, 01:19:50


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Türk Yurdu'nun İnşasını Devam Ettirmeye Var mısınız?  (Okunma Sayısı 1056 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Çİ-Çİ
Deli Sarı
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bayan
ileti Sayısı: 1.343« : 14 Ekim 2017, 16:24:52 »

Türk Yurdu mecmuasını yayınlayan Türk Yurdu Cemiyeti idi. Hükümet, Türk Yurdu Cemiyeti'nin kuruluşundan 18 Ağustos 1911 tarihli ilmühaberle haberdar olduğunu tasdik etmiştir. 1911 yılı sonlarında Türk Yurdu mecmuasının ilk nüshası yayınlanmıştır.

Türk Yurdu Nizamnamesi'ne göre Cemiyet, Türk çocuklarına mahsus bir pansiyon açacak ve Türklerin zekâ ve irfanca seviyelerinin yükselmesine, gelir ve teşebbüs sahibi olmalarına hizmet etmek üzere bir gazete çıkaracaktır.

- Madde: 4-, Türk Yurdu Cemiyeti'nin kurucuları şu kişilerdir:

Mehmet Emin Bey - Türk Şairi -, Ağaoğlu Ahmet Bey, Akçuraoğlu Yusuf.

Türk Yurdu fikrini şair Mehmet Emin Bey ortaya attı. İttihat ve Terakki Cemiyeti murahhaslığına Akçuraoğlu Yusuf Bey seçildi. 1912 yılı Eylül ayında Ahmet Hikmet Bey Peşte Başşehbenderliğine tayin edilmiş olduğundan yerine Gökalp Ziya Bey seçildi. Türk Yurdu'nun kurulması sıralarında Ziya Bey henüz Selanik'te idi. Türk Yurdu mecmuasının imtiyazı şair Mehmet Emin Bey adına alınmıştı. Mehmet Emin, 1911 yılı Ağustos ayında Erzurum valisi olduğundan, mecmuanın imtiyazı ve müdürlüğü Akçuraoğlu Yusuf'a nakledildi, ilk nüshasından itibaren Türk Yurdu'nu Akçuraoğlu Yusuf çıkardı.

1911 yılında Türk Yurdu yarı ve tertip tarzına dair Müdürü Akçuraoğlu tarafından ileri sürülüp, yazı ve idare heyeti tarafından bazı değişiklikler ile kabul olunan programın muhteviyatından önemli hususlar şunlardır:

1 - Risale Türk ırkının mümkün olduğu kadar çoğunluğu tarafından okunup anlanarak istifade olunacak bir tarzda yazılacaktır. Bundan dolayı dili sade olacaktır. Kavmin çoğunluğuna faydalı konular seçilecektir. Çetin konular bile kolay ifade olunmaya çalışılacaktır. Bununla beraber aydın düşünce sahiplerinin zevki, çıkarı gözden kaçırılmayacaktır.

2 - Risale, bütün Türklerce makbul olabilecek bir ideal icadına çalışacaktır.

3 - Risalede Türklerin tanışmalarına, iktisat ve ahlâkça yükselmelerine ve fennî bilgilerce zenginleşmelerine hizmet eden konular en ziyade yer alacak, siyaset bunlardan sonra gelecektir.

4 - Türklerin birbirleriyle tanışmaları için Türk dünyasının her tarafında olup geçen ve özellikle kardeşler arasında sevinç veya kederi gerektirecek olaylar ile Türk dünyasının ötesinde berisinde ortaya çıkan fikir akımları kaydolunacak ve Türk ırkının çeşitli kavmiyetlerinde doğan edebiyatı ırkın bütün fertlerine bildirmek için çalışacaktır.

5 - Risale, Osmanlı Devleti'nin iç politikasından bahsederken, hiçbir siyasi fırkaya taraftarlık etmeyecek, ancak Türklüğün, Türk unsurunun siyasî ve iktisadî menfaatlerini savunacaktır. Türk unsurunun menfaatlerini savunurken, muhtelif unsurlar arasında anlaşmazlıklar doğmasından kaçınılacaktır.
6 - Risale, Osmanlı Türkleri arasında Türk millî ruhunun gelişmesi ve takviyesine, idealsizlikten doğan tenbellik ve kötümserliğin kaldırılmasına çok çalışılacak ve çoğunlukla hiçbir şeye dayanmaksızın ortaya çıkan mübalağalı Batı korkusundan da bu milleti kurtarmaya elinden geldiği kadar uğraşacaktır.

7 - Risalenin devletlerarası siyasette esas fikri, Türk âleminin menfaatlerini savunmaktır.

Türk Yurdu Mecmuası, Akçuraoğlu'nun bazı ufak aralarla idare ettiği 6 yıl zarfında, bu programa sadık kalarak, programdaki hususları mümkün olduğu kadar uygulamaya çalışmıştır.

Türk Yurdu'nun Türk çocuklarına mahsus pansiyonunun inşasına Evkaf Nâzırı Hayri Bey zamanında başlanmış ve inşaat çatıyı alacak kadar ilerlemiş olduğu hâlde, adı geçenin ölümü üzerine bu güzel teşebbüs yüzüstü kalmıştır.

Türk Yurdu'nun inşasını devam ettirmeye var mısınız? Teşekkürler.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Tan Hu
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 611« Yanıtla #1 : 14 Ekim 2017, 16:35:46 »

Bu konu hususunda bir yazı kaleme almak isterim.

Zira Türkiye'de son 15 yılda üyeleri ağırlıklı kürt ve laz gruplarından teşekkül ve bunlarca ateşli şekilde finanse edilen, din kisvesi altında örgütlenen, her 5 kilometre karelik alan içerisinde yaygınlaşan, cami ve kuran kursu yardımlaşma dernekleri düşünüldüğünde Türk Yurdu'nun Türk çocuklarına mahsus pansiyonu benzeri inşalar neden yapılmasın.

Geriye getirdiğiniz hafıza için var olun Çi-Çi...
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Tan Hu
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 611« Yanıtla #2 : 16 Ekim 2017, 23:40:32 »


“Türklüğe hizmet etmek, Türklere fâide dokundurmak istiyoruz. Maksadımız işte budur. Maksada erişmek için hangi yollardan yürüyeceğimizi, mecmuamızın mündericâtı (içerik, içindekiler) göstereceğinden, mesleğimizin teşhirini fazla buluyoruz. Tanrı yardımcımız olsun”
(Türk Yurdu Dergisi İlk Sayı Giriş)

..........
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Tan Hu
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 611« Yanıtla #3 : 26 Ekim 2017, 17:59:08 »

Türk Yurdu Cemiyeti

1911 yılında kurulan Türk Yurdu Cemiyeti, Mehmet Emin Yurdakul, Ahmet Ağaoğlu, Hüseyinzade Ali, Ahmet Hikmet Müftüoğlu, Yusuf Akçura gibi Türkçülük hareketinde önde gelen kişiler tarafından kurulmuştur. (Yusuf Sarınay, Türk Milliyetçiliğinin Tarihi Gelişimi ve Türk Ocakları, İstanbul: Ötüken Yayınları, 1994, s.102)

Selanik’in yitirilmesi üzerine yazarları arasına sonradan Ali Canip, Ömer Seyfettin ve Ziya Gökalp de katılacaktır.

Cemiyetin yayın organı olan Türk Yurdu Dergisi’nde Türkçülük fikrinin yanı sıra milli bir ekonomi modelinin oluşturulması düşüncesi vurgulanmıştır. Yusuf Akçura derginin yayın ilkelerini şöyle açıklamıştır:

-Dergideki yazılar herkesçe anlaşılabilecek sade bir dille yazılacaktır. Türk kavminin çoğunluğu için yararlı olacak konular seçilecektir.
-Dergi bütün Türklerce kabul görecek bir ideal kuracaktır.
-Türklerin iktisat ve ahlakça yükselmelerini, fen bilgilerinin geliştirilmesini sağlayan yazılara öncelik verilecek, siyaset daha sonra gelecektir.
-Cemiyet, hiçbir siyasi partinin taraftarlığını yapmayacaktır. Önemli olan Türk unsurunun çıkarlarını savunmaktır.
-Amaç tüm devletler önünde Türk çıkarlarını korumaktır.

Dergide “Türk birliği” teması sürekli olarak vurgulanmıştır. Buna ek olarak sadeleştirilmiş bir dil, çağdaş bir eğitimin gerekliliği ve Türk kadınının özgürleştirilmesi gibi hususlara da değinilmiştir. Tüm bunlar, Türk Yurdu’nun Pantürkizm ve İlerlemecilik çizgisini ortaya koymaktadır.

Türk Yurdu Cemiyeti, ilkelerinde hiçbir siyasi partinin taraftarlığını yapmayacağını açıklamış olmasına rağmen İttihat ve Terakki’nin iktidarını sağlamlaştırma çalışmaları sırasında varlığını sürdürebilmiş birkaç oluşumdan bir tanesi olarak bilinmektedir.


…………………………….


Tan Hu
26.10.2017
turkcuturanci.com

Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.26 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.01s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.