Türk Dünyası'nın Lideri Öyle mi?
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 10 Ağustos 2020, 18:52:56


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Türk Dünyası'nın Lideri Öyle mi?  (Okunma Sayısı 2628 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Bozkurt Eren
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 1.305« : 08 Mayıs 2010, 11:51:36 »

   Geçtiğimiz yıl 5 Temmuz’da Doğu Türkistan’da meydana gelen olayları ne kadarımız hatırlıyor bilemiyorum ama orada hala bir özgürlük ve var olma mücadelesinin verildiğini ifade etmek gerekir. Aslında Çin’in meseleyi bir içişleri sorunu olarak değerlendirdiğini açıklaması, pek çok dünya ülkesini ürküttü. Çünkü Çin’in dünya ekonomisinde geldiği nokta ve istediği ülkenin piyasa yapısını etkileyebileceği yönünde yapılan değerlendirmeler, “ya bu Uygurların meselesine karışmak doğru olmaz” veya “Ya Çin ile karşı karşıya gelirsek?” şeklindeki bakış açılarını kuvvetlendirdi. Dünyadaki pek çok ülkenin böyle düşünmesini diplomasi tekniği açısından anlayışla karşılamak mümkün olabilir. Ama hiçbir Müslüman ve Türk devletinin bu asimilasyon ve yok etme süreci karşısında sesini çıkarmıyor olması, işin en acı verici tarafıdır. Gerçekten de Doğu Türkistan’da yaşananları gündemimize yansıyan spesifik olaylarla nitelendirmek doğru olmaz.  Orada bilinçli, sistemli ve hedefe odaklanmış bir yok etme süreciden söz edilebilir. Yani herkes gibi biz de aynı hataya düşüyoruz. “Aman olaylar kapandı sakın üstünü deşelemeyin” benzeri sözleri birbirine sarf eden diplomat ve siyasetçileri duyar gibi oluyorum. Bir süre önce TASAM tarafından düzenlenen bir organizasyonda Türk Dışişlerinin yetkili kişilerinden birisine Doğu Türkistan meselesini soru olarak yöneltmiştim. Haliyle demokrasi, terörden arındırma ve barış mavraları okuyanlar bir anda sus pus olup sorduğum soruyu ört bas ediverdiler. Belki de haklılar; hele de Çin Büyükelçisinin olduğu bir toplantıda bu konu hakkında konuşmak çılgınlık olabilir.

   TBMM’de var mı?

   Ama gelin görün ki yıllarca karşı geldiğimiz, istemediğimiz ve  “bizi asla içlerine almazlar” diyerek kafa salladığımız Avrupa’nın, önemli ülkelerinden birisinde Doğu Türkistan tartışmaları yaşanıyor. Muhalefetteki Hristiyan Demokrat Parti milletvekilleri bir araya gelerek parlamentoda İsveç-Uygur dostluk grubu kurdular. İsveç parlamentosunda yaşanan insanlık dramının tanıtımı yapılıyor. Bu konuda seminerler verilmeye başlanacak. Bakın o milletvekilleri ne diyor: Bundan sonra amacımız Doğu Türkistan’daki Uygur meselesini doğru ve tarafsız bir şekilde Mecliste bulunan diğer milletvekillerine ve İsveç Halkına duyurarak dikkatlerini o yöne çekmek; İsveç Parlamentosunda yapacağımız çalışmalarla Çin’le diplomatik olarak diyaloga geçip, insan hakları çerçevesinde Uygur Türklerinin tüm haklarının verilmesi  için uğraşacağız.

   Acı gerçek


   Bu olayı başlatan ve Avrupa’ya yayma girişimlerine öncülük eden İsveçli milletvekillerini kutlamak gerekir. Doğu Türkistan’daki kardeşlerim adına oldukça sevindirici ve umut verici bir gelişme. Ne sonuç verir bilinmez ancak sembolik ve diplomatik bir anlamı olduğu kesin. Ancak insanın bir yanı da buruk kalıyor. Hadi diğer Müslüman devletleri bir tarafa bırakalım. Peki koskoca Türk dünyası diyoruz. İçlerinden hangisi 5 Temmuz’dan bu yana ne yapmıştır? Hangi girişimde bulunmuştur? Uzağa da gitmeye gerek yok. Türk dünyasının lideri dediğimiz Türkiye’nin, Filistin meselesinde gösterdiği duyarlılığın ne kadarını Doğu Türkistan için ayırdığını, ne kadar süre siyasetin gündemini meşgul ettiğini gelin birlikte düşünelim. Peki Türkiye’deki büyük bütçelere hitap eden sivil toplum kuruluşlarının ve düşünce merkezlerinin hangisi Doğu Türkistan başlığını uluslar arası kongre ya da bir sempozyuma dönüştürmüştür? Demek ki bir gerçeği artık vurgulamamız gerekiyor. Türkiye’de büyük ölçüde siyaset mekanizmasının ve etkili olan kamuoylarının Doğu Türkistan diye bir sorunu ve gündemi yoktur. Eğer varsa lütfen birileri çıksın, bizi yanıltsın ve gereğini yapsın.

   Kürşad Zorlu

   

   Filistin'e yapılan yardımlar ve sağlanan destek ile Doğu Türkistan'a yapılmayanların arasındaki farkı, Türkçüler'den başka gören birisi daha oldu. Üzerinden 1 yıl geçmiş olsa da gördüler. Tanrı daha hızlı düşünmelerine yardımcı olsun.

   Türk Dünya'sına olan soğuk duruşumuzun, onlara sırt çevirişimizin sebeplerini ve sorumlularını hepimiz çok iyi biliyoruz. Fakat bu ülkede sözde Türk Dünyası'na hizmet için kurulmuş onlarca kuruluş var. Bu kuruluşlar Türkiye Cumhuriyeti'nin en büyük kuruluşlarından olmasına rağmen ne yapıyorlar ben hâla çözemedim. Büyükelçiliklerimiz haricinde Dünya üzerinde en çok şubesi bulunan bir kuruluş TİKA. Nerede bu "Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı"? Devletten "Türkler" için aldıkları paralar nerelere gidiyor? İşte TİKA'nın adına koordinatörlük dediği büyük temsilciliklerinin yerleri;

#  Afganistan (0)
#  Arnavutluk (0)
#  Azerbaycan (0)
#  Bosna Hersek (0)
#  Etiyopya (0)
#  Filistin (0)
#  Gürcistan (0)
#  Karadağ (0)
#  Kazakistan (0)
#  Kırgızistan (0)
#  Kosova (0)
#  Makedonya (0)
#  Moğolistan (0)
#  Moldova (0)
#  Özbekistan (0)
#  Senegal (0)
#  Sudan (0)
#  Ukrayna (0)
#  Tacikistan (0)
#  Türkmenistan (0)

   Buyrun bu da "Görev Alanı";

   TİKA, Avrupa, Asya ve Afrika olmak üzere, 3 kıta ve 37 ülkede görev yapan, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin yegane "Teknik Yardım Kuruluşu"dur.

   TİKA görev alanı, gerek coğrafi açıdan, gerekse sosyolojik zemin açısından, birbirine kıyasla büyük farklılıklar göstermektedir. Bu durum güçlü, esnek bir teşkilat yapısı ile her tür opsiyonu karşılayabilecek çalışma anlayışını gerekli kılmaktadır.

   TİKA Merkez Teşkilatına ilave olarak, 20 ülkede bulunan 22 Program Koordinasyon Ofisi ile çok geniş bir coğrafyada ve bütün sektörlerde çalışmalarını sürdürmektedir.

   TİKA, 3 Kıta 37 Ülkede Teknik Yardım Faaliyetlerini Sürdürmektedir.

   Ne işleri var Sudan'da, Etiyopya'da?... Ulan Türk mü kalmadı acunda da gittiniz Afrika'ya?... Çok saygı değer Fethullah Gülen Hazretleri'nin okullarını koruyorlarmış yamyamlardan. İsmindeki kutlu Türk adını kaldırın ve "Osmanlı ve Hilafet" olarak değiştirin. Belki susarız o zaman.

   Türk Dünyası'nın "sözde" lideri Türkiye!
   "Özde" ise lidersiz kalmış bir Türk Dünyası...
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Milli Türk Devleti, Laik Cumhuriyet ve kutlu Türk Silahlı Kuvvetleri Atamın mirasıdır. Korumak ve yüceltmek her Türk bireyin görevidir.
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.214 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.009s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.