Tek Adam Yönetimi Nasıl Olur da Türkiye'yi İleriye Taşıyabilir?
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 01 Ekim 2020, 01:41:56


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Tek Adam Yönetimi Nasıl Olur da Türkiye'yi İleriye Taşıyabilir?  (Okunma Sayısı 2746 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Çİ-Çİ
Deli Sarı
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bayan
ileti Sayısı: 1.343« : 17 Ağustos 2014, 13:02:17 »

Bazıları Türkiye’de bugüne kadar parlamenter sistemin yarım yamalak uygulandığını, halkın yüzde 52’sinin oyu ile gelmiş bir Cumhurbaşkanı adeta yarı başkanlık sistemine doğrudan geçmiş gibi olduğunu, hükümetin 2015 seçimlerinden sonra anayasayı değiştirerek, başkanlık sistemine geçeceğini, bu anayasada başkanlık sistemlerinden herhangi birisini, Türkiye için daha iyi yönetilebilir bir sistem olarak düşündükleri için uygulayacaklarını söylemekteler.

Gelinen nokta tek adam yönetimi, her şeyin göstermelik olduğu, bütün siyasi yetkileri tek başına elinde bulunduran, bulundurmak isteyen bir kimse, nasıl olur da Türkiye'yi ileriye taşıyabilir? Teşekkürler.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Kara Han
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 31« Yanıtla #1 : 17 Ağustos 2014, 15:15:52 »

İleriye taşımayacak zaten, bir değişiklik olmazsa afedersiniz Türkiye'nin ağzına s*çacak.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Mergen Kurt
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 1.014


« Yanıtla #2 : 17 Ağustos 2014, 15:59:57 »

Bugüne kadar demokrasiyi çok tartıştık. Yazılar yazdık. Tek adamlık da çoğulculuk da, kimsenin başta olmadığı ama halkın bir şekilde kendini yönettiği sistemi de tartıştık. Bir kere demokrasi çoğulcudur. Çoğulcu sistemden tek adam çıkabilmesi için öncelikle büyük çoğunluğun bunu kabul etmesi gerekir. Seçenekler içinde tek adamlık yoktu ama tek adam seçildi.

İkincisi de, yüzde 70' in oy verdiği  bir seçimde, yüzde 50 oy almak, ülkenin yüzde 35' ini temsil etmek demektir. Bu da çoğulcu zihniyetin kendi içinde çelişmesidir.


Sorunuza geçelim, tek adamlık ülkeyi ileri götürür mü?

Kişisine bağlıdır. Kimi ileri götürür, kimi yerin dibine batırır. Bu ise, ülkeyi bölünmeye götürür.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Çİ-Çİ
Deli Sarı
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bayan
ileti Sayısı: 1.343« Yanıtla #3 : 18 Ağustos 2014, 16:49:43 »

Recep Tayyip Erdoğan’ın, Cumhurbaşkanı seçilmesinin adından halen Başbakan sıfatıyla atama yapmaya devam etmesi ve bunun Resmi Gazete’de yayımlanması üzerine CHP konuyu TBMM’ye taşıdı.

CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, Hükümet Sözcüsü ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ile atama kararnamelerini hazırlayan üç ayrı bakana, “10.8.2014 tarihinde Cumhurbaşkanı seçilmiş olan Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Başbakan’ sıfatıyla imzasının bulunmasının gerekçesi nedir? Bu durum Anayasa aykırı değil midir?

Resmi Gazete’nin dünkü sayısında Dışişleri Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar bakanlıklarının hazırladıkları bazı atama kararnameleri, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün onayıyla birlikte yayınlandı. Gül ve ilgili bakanın yanı sıra, Cumhurbaşkanı seçildiğine dair kesin sonuçların 15 Ağustos 2014’te açıklanan Recep Tayyip Erdoğan’ın 'Başbakan' sıfatıyla imza atması hukuki bir tartışma başlattı.

Bu imzalar Anayasaya aykırı değil mi?

Resmi Gazete’de 17 Ağustos 2014’te yayımlanan 2014/6713, 2014/1017 ve 2014/1019 sayılı üçlü atama kararnamelerinde Erdoğan’ın “başbakan” sıfatıyla nasıl imza atabildiğini TBMM gündemine taşıyan Umut Oran, ilgili bakanların yanı sıra Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç’a da şu soruları yöneltti:

- Bu atama kararnamelerinde 10.8.2014 tarihinde Cumhurbaşkanı seçilmiş olan Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Başbakan’ sıfatıyla imzasının bulunmasının gerekçesi nedir? Bu durum Anayasa aykırı değil midir?

Hukuken sakat değil mi?

- Söz konusu atamalar ‘Başbakan’ sıfatıyla atılan imza nedeniyle hukuken sakat hale gelmiş değil midir?

- Yeni Başbakan belirlenene kadar beklenmeden bu atamaların gerçekleştirilmesini zorunlu kılan ivedi gerekçeler nelerdir?

Üç ayrı bakanlığa ait söz konusu atama kararnamelerinde; 4 büyükelçi, 2 Askeri Yargıtay Üyesi, 3 askeri hâkim ile Aile Bakanlığı’nda boş bulunan bir daire başkanlığına çeşitli atamalar yapıldı.

-alıntı-
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Çİ-Çİ
Deli Sarı
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bayan
ileti Sayısı: 1.343« Yanıtla #4 : 18 Ağustos 2014, 16:57:46 »

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Meclis'te yaptığı toplantıda;

'Anayasa gereğince Meclis üyeliği sona ermiş, Başbakanlık sıfatı sona ermiş bir kişi halen Başbakan ise Cumhurbaşkanı; halen Meclis üyesiyse Meclis Başkanı görevini yapmıyor demektir.

Anayasanın 101. maddesine göre Cumhurbaşkanlığına seçilen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın artık TBMM üyeliği sıfatı kalmadığını, şu anda hukuken milletvekili olmayan birisi, Başbakan sıfatıyla nasıl kalabiliyor? Bu Cumhurbaşkanı, Meclis Başkanı ne iş yapar? Siz Erdoğan'ın vesayeti altındasınız.

Cumhurbaşkanı, Meclis Başkanı görev yapmıyorsa, anayasa gereğince fiilen ve hukuken sıfatı bitmiş bir kişinin, başbakanlığı söz konusu değilken, bunu uygulamıyorsa anayasa fiilen askıya alınmış demektir.

Maalesef şu anda darbe hukuku çalışıyor. Bürokratik, oligarşik bir yapı şu anda Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin makamını işgal ediyor. 10-15 gün birisi vekaleten yönetse ne olacak? Anayasa gereğince Meclis üyeliği sona ermiş, Başbakanlık sıfatı sona ermiş bir kişi halen Başbakan ise Cumhurbaşkanı görevini yapmıyor, halen Meclis üyesiyse Meclis Başkanı görevini yapmıyor demektir. Milletin hukukunu ayaklar altına alıyorlar. Vahim olan en önemli konu, makam ve mevkilerin fiili olarak işgal edilmesidir. Bir kimsenin başbakanlık makamında oturması onu başbakan, Meclis Başkanlığı koltuğunda oturması Meclis Başkanı yapmaz, hukuk yapar. Hukukun olmadığı yerde işgal vardır, millet iradesi ve hukuk işgal edilmekte, yok sayılmaktadır.

Fiili olarak cumhurbaşkanlığı makamını, siyasi parti genel başkanlığını ve başbakanlığı uhdesinde toplayarak tek adamlık bir rejim oluşturulmak isteniyor. Bu, yanında giderken parti koltuğunda başbakanı da götüreyim diyor. Başbakanlığı çok istiyorsan o zaman cumhurbaşkanlığına talip olmayacaksın.

'Cumhurbaşkanı seçildin' diye kendini Meclis'in üzerinde mi görüyorsun? Hiç kimse TBMM'yi sinek ikili konumuna düşüremez. Milletin egemenliğini şahıslara devredemeyiz, bu devri bitirdik. Erdoğan'ın son dönemdeki bu açıklamaları ve tavrını dikkate aldığımızda, cumhurbaşkanlığı makamını Erdoğan'a karşı korumak ve kollamak gerektiğine inanıyoruz.' dedi.

-alıntı-


Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.224 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.011s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.