Savaş Sanatı Nerede Öğrenilir?
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 15 Ağustos 2020, 22:57:34


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Savaş Sanatı Nerede Öğrenilir?  (Okunma Sayısı 829 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Çİ-Çİ
Deli Sarı
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bayan
ileti Sayısı: 1.343« : 10 Eylül 2017, 11:45:21 »

Şayet doğru kimseleri general yapmazsanız bu mareşallik rütbesine kadar böyle gider. Her yerde bu böyledir. Burada ciddi olan şey, Albaylık rütbesinden geçiş evresidir. Bu geçişten itibaren kesinlikle savaşçılık nitelikleri gözetilmelidir. Savaşçılık niteliği elbette savaşta öğrenilir. Savaş sanatı harekât alanında öğrenilir. Pek çok muharebelere katılmak gereklidir. En son yaptığımız harekât 1974 yılında Kıbrıs'tır. Oraya da katılan birlikler bellidir.

Savaşçılık yeteneğini deneyimleyecek bir alanın olmaması buna mukabil terfilerin devam etmesi ne kadar anlamlıdır. Subaylık hususunun çok iyi irdelenmesi, Takım komutanı, Bölük komutanı, Tabur komutanı, Alay komutanı, Tugay komutanı kişilerin buralarda çok iyi testten geçirilmesi şarttır.

Çok General olması şart değildir. Meselâ, ne olursa olsun General yapılmalı, çok sayıda Ordu Komutanı yapılmalı diye bir şart olmamalıdır. Tümgeneral aktif yani Tümen komutanlığına eş değer bir görev olduğu için, o daha öndedir. Örneğin İran genel kurmay başkanı geliyor, Tümgeneral. Atatürk hangi rütbeden emekli oldu? Tümgeneral. Bir liderin en büyük özelliği öngörü ve sezgidir. İşin nereye doğru sürükleneceğini tespit eder. Hayat olaylar ve kararlar bağıdır. İkisi de birbiri ile sarmaldır. Burada kim sezgi ve öngörüsünü yeteneklerinin doğrultusunda değerlendirebilir, taşıdığı sorumluluğun hakkını verir. Buna önder denir.

Sizce 'Savaş Sanatı' nerede öğrenilir? Teşekkürler.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Bozkurt58
Ziyaretçi
« Yanıtla #1 : 10 Eylül 2017, 12:25:22 »

Öncelikle, savaş sanatı öğrenilir mi? Eğer bir kişinin genlerinde savaşa dair bir şey yatmıyorsa o kişi dünyanın en iyi eğitimini görsün yine de farketmez.

Bir kişi (eğer okuduğunu anlıyorsa) savaş sanatını savaşmadan da öğrenebilir. Ancak bu sadece kâğıttadır ve savaşlar hiçbir zaman kağıt üstünde kazanılmaz! "Ben bu işi anladım" demek için savaşın kendisini yaşamakta yetmez. Yoksa erlerden bir farkı mı kalıyor?

Savaş sanatı bir anda öğrenebilecek bir şey değil. Hatta bu konudaki öğrenmeler ölene kadar sürebilir. Çünkü savaşın belirli kuralları yoktur. Matematikte olduğu gibi formülle problemleri çözemezsiniz. Savaş bir bilinmezdir. Çoğu savaşta bilgi çok kısıtlıdır. Kuralı olmamasına bir sebepse arazidir. Kolay arazide yaptığınız bir manevrayı dağda yapamazsınız. Düşman topraklarında durum daha farklıdır. En önemlisi de askerin ruhudur. Eğer askerlerinizde savaşma ruhu yoksa, savaş sanatının en dahisi olsanız da kaybedersiniz. Kısacası, sorduğunuz sorunun cevabı felsefik bir yaklaşım olacaktır. Bu, epistemoloji (bilgi felsefesi)'nin konusudur. Askerî düşünürler, çoğu zaman felsefeyle yakından ilgilenmişlerdir.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.211 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.005s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.