Rusya Ukrayna'dan Vaz mı Geçti, O Kadar Yeter mi Dedi?
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 23 Ocak 2021, 08:36:32


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Rusya Ukrayna'dan Vaz mı Geçti, O Kadar Yeter mi Dedi?  (Okunma Sayısı 1515 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Çİ-Çİ
Deli Sarı
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bayan
ileti Sayısı: 1.343« : 14 Mayıs 2014, 01:11:00 »

Karadeniz'in hemen karşı kıyısı Ukrayna ve Karadeniz'e baktığınız zaman 3 büyük devlet var. Biri Türkiye, bütün Karadeniz'in güneyini kaplayan dev  bir devlet, yukarıda Rusya var bir de onun yanında Ukrayna var. Ukrayna ve Rusya'nın ortasında Kırım var, Ukrayna'ya bağlanmış sonradan Rusya orayı yuttu. Rusya, Karadeniz'deki bütün dengeleri değiştirmeye başladı.

Eğer Türkiye ile Ukrayna işbirliği yapabilmiş olsa idi, Rusya'yı dengeleyebilirdi. Karadeniz'de bir işbirliği ortamı oluşabilirdi. Şu anda Rusya bütün o terazideki dengelerin hepsi ile oynuyor. Kırım'ı kendisine çekti. Hemen akabinde de biliyorsunuz 28 Şubat'ta Yanukoviç görevden ayrıldı, kaçtı adeta sokak gösterilerinin geldiği boyut nedeni ile seçilmiş devlet başkanı, Rusya yanlısı idi. Ondan sonra da Rusya bunu bir fırsat bildi, Kırım'ı aldı. Şu anda da üzerinde durduğu 2 bölge var. Bunlardan bir tanesi Donetsk dediğimiz bölge. Diğeri de lugansk bölgesi. Donetsk bölgesi Ukrayna'nın en önemli bölgelerinden bir tanesi hem sanayileşmesi itibari ile hem de nüfus büyüklüğü itibari ile. Bunun bir diğer önemli özelliği ise, Kırım ile Rusya'ya yakın bölge olması. Yani yutulacak bir sonraki bölge. Nüfusun büyük bir çoğunluğu da Rus etnik kökenin ötesinde büyük çoğunluğu Rusça konuşuyor. Kendisini kalben Rusya'ya yakın hissediyor, bunların içinde Ukraynalılar da var; çünkü o dönemde bir Sovyet dönemi olduğu için o dönemde kimlikler arasında bir geçişgenlik de ortaya çıktı. Lugansk bölgesi de tam Rusya sınırında. Şimdi Lugansk ile Donetsk dediğimiz bu 2 bölge Ukrayna'nın Güneydoğusunu oluşturuyor. Yani burada Ukrayna'nın Güneydoğusu sorunu var. Güneydoğunun bölünmesi meselesi var, ayrılması sorunu var. Lugansk'dakilerde Donetsk'dekilerde Rusya sınırına yakın oldukları için hemen sınırın yanı başında da en az 40 bin Rus askeri bulunduğu için kendilerini güvencede hissediyorlar, sırtlarını Rusya'ya dayıyorlar ve büyük ihtimalle de Rusya'nın desteği ile silahlı eylemlere başladılar. Kırım'ın da gitmesinden Rusya'ya katılmasından sonra. Tahminlere göre 800 ila 1000 arası Rusya yanlısı militanın olduğu düşünülüyor bu bölgede. Rusya'nın kapalı gizli bir operasyonu. Rusya bu 2 bölgeyi kendisine katma hususunda son derece kararlı idi. Amerika'nın, AB'nin çeşitli tehditleri oldu ama sarsamadılar ama ne oldu, İsviçre Cumhurbaşkanı ile görüşürken Putin, 'biz askerlerimizi sınırdan çekiyoruz, sonra 25 Mayıs'ta da Ukrayna'nın devlet başkanlığı seçimi var, bu seçimi de tanıyoruz, destekliyoruz [daha önce desteklemiyordu, meşru saymıyorlardı] ayrıca bu 2 bölgedeki ayrılmasına yönelik yapılması düşünülen referandumu da desteklemiyoruz, istemiyoruz' dedi. Herkes şok oldu, bütün dünya şaşırdı. Kimse bu kadar 180 derecelik bir dönüş beklemiyordu. Hatta silahlı militanlara mikrofon uzatanlar dediler ki, 'Putin Pazar günü yapılması düşünülen referandumu desteklemediğini söylüyor', önce anlamadılar kim söylüyor, söyledi diye 'kim söyledi ise önemsemiyoruz' dediler sonra 'Putin' dendikten sonra kendilerini toparlamaya başladılar. Yani herkes için şaşırtıcı bir durumdu.

Ukrayna'da iç savaşın eşiğine gelindiği tartışmaları yapılıyordu ve Pazar günü de 2 yeni bölgenin daha Ukrayna'dan ayrılarak bağımsızlıklarını ilan etmelerini ve belki de Kırım'ı takip ederek, Rusya'ya bağlanmaları yönünde bir referandum yapılacaktı. Bu oldu, olacak diye beklerken bugün Putin, AGİT dönem başkanı İsviçre Cumhurbaşkanı ile yaptığı görüşmeden sonra bu referandumun yapılmaması gerektiği yönünde bir açıklama yaptı. Ardından da Ukrayna'daki Rus askerlerinin çekileceğini ifade etti. Acaba bu Rusya'nın Ukrayna'da bir sonraki adımı gerçekleştirmekten vazgeçtiği anlamına mı geliyor? Yoksa bir taktik icabı mı Putin bu şekilde davranıyor?

Rusya Ukrayna'dan vaz mı geçti, o kadar yeter mi dedi? Teşekkürler.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Hun Türk
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 468« Yanıtla #1 : 14 Mayıs 2014, 02:02:27 »

Ukrayna 91 de elindeki nükleer silahları anlaşmalar ile rusyaya geri vermese şu an böyle bir işgal gündemde yoktu. Ukrayna nükleer silahları geri verirken bazı garantör devletler ortaya çıktı. Şimdi ise o garantörler piyasada yok eğer ukrayna çok güvendiği batılı garantörlerin kendisini böyle satıp yüz üstü ortada bırakacağını bilseydi o anlaşma olmazdı ukraynanın en büyük hatası nükleerleri geri vermek.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.155 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.013s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.