Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini

TÜRKÇÜ DURUŞ, TÜRKÇÜLÜK, ATSIZCI GÜÇ => Türkçülerden Sorular => Konuyu başlatan: Çİ-Çİ üzerinde 14 Mayıs 2014, 00:51:36Konu Başlığı: Rusya Niye Bu Kadar Genişlemeye Dönük Bir Adım Atıyor?
Gönderen: Çİ-Çİ üzerinde 14 Mayıs 2014, 00:51:36
Hem Nato’nun hem de AB’nin attığı adımların Rusya’nın birtakım politikalarını tetikleyeceğini önceden plânlayacağını belki de öngörmek gerekiyordu. Bunların biraz göz ardı edildiğini söyleyebiliriz. Rusya doğuya doğru ya da batıya doğru iki taraftan da kendisini sıkışmış hissediyor. Mümkün olduğunca sınırları etrafından AB ile Nato ile komşu olmak istemiyor. Bu bir güvenlik meselesi, kendini güvende hissetmiyor. Kendi sınırlarını ta Polonya’dan itibaren ilk sınırları Polonya’yı görmek istiyor. Hamleyi Rusya kendisi yapıyor belirleyici olan da kendisi oluyor.

Niçin bu dönemlerde yapıyor? Sovyetler Birliği dağıldıktan sonra Rusya’nın ilk dönemlerinde bu kadar aktif pek dış politika yapması mümkün değildi zaten, neden? Çünkü ekonomik olarak böyle güçlü değildi. Öncekiler Putin gibi Rus milliyetçiliği konusunda bu kadar hassas değildi. Sovyetler Birliği dağıldıktan sonra iddia edilen mevcut Rusya federasyonu dışında 20 – 25 milyon Rusça konuşan insan vardı. Bu Rusya’nın doğal etki alanının ne kadar geniş olduğunu gösteren unsurlardan biri. Rusya’nın attığı adımlara bugün bakıldığında ilk adımları hep kendi atıyor. İki adım ileri bir adım geri. Öyle görünüyor ki, bunun da sonuçlarını alıyor. Kırım onlardan biri. İlk Rusya’nın Kırım’a giriş nedenlerinden bir tanesi insani müdahale Rusların, Rus kökenlilerin haklarını korumak için oraya gittiğini söyledi.

Ama şimdi öyle bir vaziyet var ki, savaş durumumu var, barış durumumu var, ikisi de yok. AB, Nato ve Amerika bu durumda pozisyon almakta oldukça zorlanıyor. Bir noktaya geldi ve orada hemen durdu geri adım atıyor görüntüsü veriyor şimdi, biraz daha ilerlese sıcak savaşa gitmeye başlayacak ve bu dış müdahaleleri ya da dünyanın hassasiyetlerini arttıracak, bunu okuduğu için biraz geri adım atmaya başladı.

Kimsenin aklına Kırım’ın alınıp Rusya’ya katılabileceği gelmiyordu. Rusya niye bu kadar genişlemeye dönük bir adım atıyor? Teşekkürler.


Konu Başlığı: Ynt: Rusya Niye Bu Kadar Genişlemeye Dönük Bir Adım Atıyor?
Gönderen: Hun Türk üzerinde 14 Mayıs 2014, 02:18:38
Rusya bir daha çökerse(sscb gibi) şu an ki topraklarından daha az bir toprakla yeniden kurulacağını(rusya federasyonu ile sscb toprak büyüklüğü farkı) biliyor. Bunun için çizgiyi ne kadar çok ileriden çekerse çöküş yaşandığında o kadar az toprak kaybeder. Bence sscb nin dağıtılması kendileri açısından stratejik bir geri çekilmeydi. Ekonomisi ayrılan devletleri karşılayamıyordu. Önce dağıtıp sonra ekonomiyi tekrar güçlendirip eski toprakları veya sömürgelerini tekrar ilhak edip veya sömürge yapmak(direk kendi toprağın yapmaya gerek yok ab nato gibi ekonomik ve askeri yapılanma ile sömürge yapabilirsin ki zaten var(şangay işbirliği gibi).


Konu Başlığı: Ynt: Rusya Niye Bu Kadar Genişlemeye Dönük Bir Adım Atıyor?
Gönderen: Mergen Kurt üzerinde 14 Mayıs 2014, 08:30:47
Genişleme çalışmaları bir savunma mekanizması bence. Ama kendilerinin yönlendirmesi değil. Kazakistan' da ruslara karşı millileşme başladı. Özbekistan-Kazakistan yakınlaştı. Kırım' da zaten bir çatışma ortamı oluşacaktı. Ekonomik sebeplerle olaylar başladı, hükümete öfke bir anda Rusya' ya yakınlaştırdı. Rusya da iyi yönetti ve Kırım' ı ele geçirdi. Şimdi bu adamlar kendilerini korumak için genişleme oyununa başvuracaklar ama aslında genişlemiyorlar, kaybediyorlar.