Part Devleti hakkında bilgisi olan...
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 10 Nisan 2020, 22:21:23


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Part Devleti hakkında bilgisi olan...  (Okunma Sayısı 4304 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Hun53
Normal Üye
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 606


Gökyüzü bayrağımız olsun, yeryüzü otağımız!


« : 06 Ocak 2011, 15:49:52 »

Partlar Devleti hakkında bilgisi olan kandaşlar yazın...
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

oguz sad
Ziyaretçi
« Yanıtla #1 : 06 Ocak 2011, 16:25:14 »

İran ve Doğu Anadolu'da M.Ö 200'lü yıllarda kısa süreli hüküm sürmüş Türk devletidir. Döneminde en büyük mücadeleleri Ermeniler ve Romalılar ile olmuş Sasaniler tarafından yıkılmıştır.

Kadri Perk'in ''Doğu Anadolu'nun eski zamanları'' eserinde detaylı bilgi edinmek mümkündür. Ve yine şimdi yazarını anımsayamadığım Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı'nın Part Devletini tanıtmak amaçlı kitabı olması lazım...
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Köptü Körgen
Köptü Körgen
Türkçü - Turancı BOZKURT

ileti Sayısı: 1.416« Yanıtla #2 : 06 Ocak 2011, 23:33:22 »

Hun kandaş normalde seni kolaya alıştırmamak için yazmayacaktım ama yürek dayanmıyo. İnternetin varsa (ki buraya yazdığına göre mutlaka vardır) arama motorlarına yazsan sana aşağıda ki sonuç ilk sırada görüntülenirdi. Ne olur biraz araştırmacı olun.

Partlar

Parthiya, sonradan horasan diye bilinen Türk Diyarı'dır. Güney Türkmenistan - kuzeydoğu İran-kuzeybatı Afganistan'ı kapsar. Partlar, Türkistan'dan büyük bir süvari çoğunluğu halinde İskenderin Doğuya akınına müteakip Hazer denizi kıyılarına Arsak namında bir reisin kumandasında olarak inmişler ve EsterAbat (Zardakartaf) şehrini merkez yapmışlardı.

Mani dininin kurucusu olan kişi, m.s.216-276 yılları arasında yaşamış olan bir Part prensi idi. Türkler bu dine de bir süre bağlanmışlardır.

İskender'le birlikte 8l yıl Makedon idaresinde kalan İran, Partlar'ın ortaya çıkışı ile yeni bir döneme girdi. Partlar m.ö.249-m.s.228 yılları arasında hüküm sürdüler.

İlk Part hükümdarı Arşak (Yunancası Arsakes), bir Türk beyi olan (Yunancası) Friapites'in oğludur.

8. Hükümdar 2.Fırat ise (Farsçası Ferhat, Yunancası phreates) Irak'ı aldı.

3. Fırat ise iki kızını Ermenistan kralı Tigran ile oğluna verdi.

5. Fırat'ın veliahdı vorones'in tahta çıkamamış olan kardeşinin oğlu Tirinates, m.s.51-63 yılları arasında Ermenistan kralı oldu.

Yine Part kralı 2. Vonones'in oğlu tradotes m.s. 66 yılında Ermenistan tahtına oturdu.

Böylece Türklerin ta o dönemden doğu Anadolu'nun sahibi olmasının yanı sıra, bir beylikten büyük olmayan ermeni krallığında da söz hakkı doğdu.

Bunlardan Mihirdat ismindeki hükümdardan önce (M.Ö. 164) Partlar memleketi Fırat'tan Sünt vAdisine kadar tevsi, Elcezire, Malatya, Harput ve havalisini Selefküslerden zaptetmişler ve bölgeyi sınır beyleriyle idareye başladıktan sonra Harput illerine hakim olan Ermenileri de kendüerine tabi tutmuşlardı. Fakat bu hal çok devam etmedi. tranda taht kavgaları yüzünden isyanlar başlayınca çok zayıf düştüler. Bunu fırsat bilen Ermeniler, tekrar başkaldırdılar (M.ö. 100) de harekete geçerek Harput ve havalisini işgalleri altına aldılar. O zaman Ermeniler bir az kuvvetlenmişlerdi, bu kuvvetlerini Batıda Romalılara karşı kullanmaya yeltendiler. (M.ö. 70) Romalılar, bu saldırışı büyük kuvvetlerle karşıladılar. Çetin savaşlardan sonra Ermeniler maglüp oldu ve beyleri Tikran (Dikran) kuzeye doğru kaçtı.

Bunlardan III üncü Kral Abrakat (M.ö. 37) pek hunhar olduğundan milleti kendisini sevmiyordu, Ermeniler bundan istifade ederek Part topraklarına yine hücuma başladılar, bu hücumlarda Harput ve havalisi elden ele geçerken (M.Ö. 28) Part ülkesinde büyük isyanlar çıktı, Kral Abrakat kaçarak İskitlere sığındı. Fakat Romalılar, böyle cesur ve kuvvetli olan bir milletin kralını Doğuda elde tutmak için kendisine yardım ettiler ve aynı zamanda Kral Ogüst Abrakata güzel bir kız gönderdi ve bu kızla evlendi ise de ömrü vefa etmedi, (M.ö. 2) de öldü.

MilAdın XI inci yılında Part krallığına Erdoğan gelince, bu asker ruhlu kral, yine bir ordu kurdu ve eski topraklarınA sahip olmaya başladı. Ermeniler, tekrar bu kralın tabiiyetini kabule mecbur kalmışlardı

51 inci yılda hükümdar olan Olgaş 1 (M.S. 54 - 61) yıllarmda ecdadının intikamlarını almak için Ermenilerin üzerine büyük baskınlar yaparak bunlrı tedip etti.

Bu sıralarda Roma İmparatoru Trayan Doğuda vukua gelen ve yerlerinde bir türlü durarnıyan Part — Ermeni kavgalarma son vermek maksadiyle büyük bir ordu ile Antakya'ya kadar geldi. İki tarafh rol oynamakta olan ve daima zayıf tarafa durmayıp saldİran Ermeni kralını nezdine celp ile öldürttü.

Bundan sonra Part ülkesine yürüdü. O zaman Kral bulunan Husrev (M.S. 111-121) altın tahtını bırakarak kaçtı (1). Bunun üzerine Doğu illeri tamamen Romalıların eline geçmiştir (116).

Trayana Romaya döndükten sonra Part Kralı Husrev, tekrar kuvvetlerini topladı, ülkesine döndü. Bunun üzerine Trayana nın yerine geçen İmparator Hadriyan Husrevle sulha razı oldu (138 - 150).

Part larla Romalılar bu suretle anlaştıktan sonra, bu iki önemli kuvvet karşısında Doğuda kimse artık kımıldanamadı, bu sebeple bölge de uzun zaman sükün içerisinde yaşadı.

Kral Erdoğan IV (208 - 226) zamanında bölgenin önemli yerlerini ellerinde tutan Romalıları bölgeden çıkartmak için çok uğraştı ise de muvaffak olamadı. Romalıların yanlarında yer alan Ermenilerin tahrik ve teşvikiyle Part ülkesinde isyanlar ve ayaklanmalar çoğalmaya başladı.

Bu sırada Pers asıllı Ardişir namındaki bir kumandan hükümdarlığını ilan ederek (Nisan 226) tarihinde Erdo|an IV ü maglüp ederek Part topraklarm da (Sasani) Krallığını kurdu (2).

Böylece İran'da 2. Kez Ari bir İmparatorluk kurulmuş ve erdeşir'in atalarından ilk Fars kralı Bebek'in babası sasan'ın adını almıştır.

Sasaniler'den sonra bölgeye İslamiyet ve yine Türkler hakim olacaktır

(1) Bu altın tahtın, Urartu krallarından intikal ettiği ve Kral Trayana tarafından mal-i ganaim olarak Romaya gönderildigi söylenir.

(2) Kadri Perk, Cenup Do&u Anadolu'nun eski zamanları, s. 137 ve dv.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Her 3 mayısta bozkurtlar. Kol kol inerler düze... Bu ruh yaşadıkça, elbet bir gün gelecek, bozkurtlar hükmedecek, gece ile gündüze...
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.093 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.014s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.