SarıKeçililer Kimdir, nerde yaşarlar?
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 20 Ekim 2020, 23:52:45


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: SarıKeçililer Kimdir, nerde yaşarlar?  (Okunma Sayısı 21794 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Yürekli-kam
Ziyaretçi
« : 13 Kasım 2010, 03:16:06 »

SarıKeçililer Kimdir, nerde yaşarlar?
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
BugaY
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 396« Yanıtla #1 : 13 Kasım 2010, 03:33:30 »

Ağabeyimin silifkede askerlik yaptığından dolayı şans eseri görebildiğim yörükler.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
SARUKAN
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 184« Yanıtla #2 : 13 Kasım 2010, 04:42:14 »

Turkiye’nin son konar gocer Yorukleri Sarı Kecililerdir.

Yaşadıkları bölgenin coğrafi şartlarından etkilenerek yılların birikimiyle oluşan fiziki görünümleri veya toplumdaki sosyal statülerine göre doğadaki renkleri ad olarak alanlar:

1- Ak: Bazı dönemlerde yönetici sınıf için kullanılmış, Akhun, Akkoyunlu Devleti, Aklar, Aktekinli, Aksular, Akyazılı, Akyörük Oymak ve obaları, Aksaray, Akçakoca, Aksu, Akyayla, Akçaköy, Akyaka, Akçapınar gibi yerleşim yerlerine ad olmuş.

2- Boz: Bozulus deyimi Osmanlı döneminde Avşarlar için kullanılmış. Bozlak bir türkü çeşidi, Bozova, Bozburun, Bozlar, Bozçay yerleşim birimleri, Bozok Oğuz Kolu, Bozdoğanlı Obası.

3- Gök: Mavi anlamında, Göktürk Devleti, Gökler, Göğebakan Obası, Göksu, Gökçekaya, Gökalan yerleşim birimleri.

4- Kara: orta sınıf halk tabakasını tanımlamada kullanılmış. Karahanlılar devleti, Karakeçili, Karatekeli, Karapapak, Karakalpak, Karakeşli gibi TÜRK grupları. Karamürsel, Karacakaya, Karaatlı, Karaot, Karaoğlak, Karaçal, Karaman, Karagöl, Karapınar, Karaköy gibi yerleşim birimleri.

5- Kızıl. Bir Alevi grup için kızılbaş deyimi kullanılmış. Kızıl keçili oymağı ve kızılseki gibi yerleşim birimleri. Orta Asya’daki Tuva Özerk Cumhuriyeti Başkenti Kızıl’dır.

6-Sarı: Sarı Uygur, Sarı Türkeşler, Sarıkeçili, Sarı Tekeli, Sarı Veliler gibi TÜRK grupları ve yine Sarıveliler, Sarıova, Sarıotlu gibi yerleşim birimleri vardır.


Devlet karışıklık olmasın, her grup bir özelliğine göre bilinsin diye TÜRK göçebelerini; şive, görünüş, yaşantı, gelenek hatta koyunu, keçisi, kilimi ve çadırındaki farklılığa göre Avşar, Türkmen diye ayırmış, bu ikisine tam benzemeyen obalara da yörük adını vermiştir.

Yeni bir ad verme nedeni; tarihle bağını keserek, onlara devlet kurma, başkaldırma çağrışımı yaptıracak geçmişten bir iz taşımaması amaçlanmıştır.TÜRK tarihi incelenirse TÜRK DEVLETLERİNİN zayıflama ve yıkılma nedenlerinin başında, TÜRK BOYLARININ iktidarı ele geçirme mücadeleleri gelir. TÜRK DEVLETLERİNİN çoğunluğunu yine TÜRK DEVLET VE BOYLARI yıkmıştır.

Yörükler Anadoluda resmi kayıtlara kendi öz adlarıyla; Göktürk, Kutluk, Karaevli, Yabır, Yazır veya Karluk, Onok, Türkeş, Honamlı, Horzum, Tekeli olarak geçselerdi ve topluca aynı bölgeye yerleştirilmiş olsalardı TÜRK DEVLET geleneğine göre; yönetimi ele geçirme mücadelesinde adlarını duyururlardı.

Bölünüp parçalanmaları veya Osmanlılık, İslamlık kavramları doğrultusunda Asimileleri neticesi 1071 den günümüze TÜRK siyasi hayatına damgalarını vuramadıkları, ağırlıklarını koyamadıkları, etkili olamadıkları gibi, dikkate dahi alınmamışlardır.

Yönetimden uzak tutulmaları ve uygulanan politika sonucu cahil ve fakir bırakılmış ve TÜRKİYE tarihinde hiçbir iz bırakamamışlardır.


Balkanlardaki soydaşlarımızın sarışın-kumral olmalarındaki ana neden,bu bölgeye yerleştirilen ana kol olan Sarı Keçili Yörükleri ve diğer ana kollarda da bolca olan sarışın(kumrallık)/turkuaz gözdür.
Sarı Keçili Yörükleri,isimlerine hakedercesine genel tip olarak sarışın turkuaz gözlüdürlerKi sanılanın aksine Yörükler arasında turkuaz göz,sarışınlık çokca yaygındır.

Alintidir.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

isenbike
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bayan
ileti Sayısı: 433


TÜRK'SEN ÖĞÜN,DEĞİLSEN İTAAT ET!!!


« Yanıtla #3 : 13 Kasım 2010, 05:14:43 »

Bende yörüğüm ama nerden gelmişiz onu tam bilmiyorum.Yıllardır araştırdım,araştırmayada devam ediyorum.Çok merak ediyorum...
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Koştur Türk kızı ak yeleli deli tayları, Asenasız aşılmaz ulu Tanrı dağları!!!
Kagan_Bahadir
Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : 20 Kasım 2010, 23:03:43 »

Sarıkeçililer bugün yörük diye adlandırılan Akdeniz Bölgesi Türkmenlerindendir diye bilmekteyim. Antalya'da da Karakeçililer vardır.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.246 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.014s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.