Not Tutmak Zamanı Gelecek İçin Saklamak mıdır?
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 21 Ekim 2020, 07:27:25


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Not Tutmak Zamanı Gelecek İçin Saklamak mıdır?  (Okunma Sayısı 654 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Çİ-Çİ
Deli Sarı
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bayan
ileti Sayısı: 1.343« : 08 Kasım 2017, 13:06:59 »

Hatırlanması için kısaca yazılan yazıya NOT, bunun için yapılan çalışmaya da NOT ALMAK denir. 'Not Tutmak' da aynı anlamdadır.

Not almakla daha dikkatli, daha uyanık, bilerek dinleme işi yapılır. Aldığınız notlar, öğrendiklerinizi zaman içinde unutulmaktan kurtarır, geleceğe saklar. Sonradan yapacağınız çalışmaları kolaylaştırır. Öğrenmede, kendinizi derse hazırlamada zaman kaybetmeyi önler, öğrenmeye süreklilik kazandırır. İşte bu çok önemli nedenlerle DİNLEMEK ancak ve ancak NOT ALMAK ile tamamlanır. Not almadan dinlemek, dinlemenin en önemli ilkelerinden ilkine uymamak, anlatılanları, dinlediklerinizi bir süre sonra unutmak anlamına gelir.

Dinlemek, not almakla tamamlanır. Fakat nasıl not almalıdır?

Not almak, duyduklarınızı, okuduklarınızı AYNEN YAZMAK değildir. Üç türlü not alınır:

Duyduklarınızdan Not Almak

Duyduklarınızdan not alabilmeniz için zaman çok kısadır. Bu çok kısa zaman içinde duyduğunuzu, aynen duyduğunuz gibi yazmaya kalkarsanız siz bir cümleyi yazıncaya dek, konuşan çok şeyler söylemiş olacaktır. Duyduklarınızın yinelenmesi olanağı da olmadığına göre notu, 'aynen yazarak' değil, konunun özünü, temel öğelerini, hatırlatıcı noktalarını kısaltarak, anlamı sizce bilinen işaretlerden, simgelerden yararlanarak almalısınız.
Ayrıca dinlediklerinizden not alırken, dikkatinizi uyanık tutmalı, zihninizi dağıtmamalı, konudan başka şeylerle uğraşmamalı, elinizi çabuk tutmalı, konunun özünü kaçırmamalısınız. Zira iyi dinlemek, tam not almak, öğrenmenizi kolaylaştıracak, derslerinizi yinelemekte güçlükleri giderecek, zaman yitirmeyi önleyecektir.

Okuduklarınızdan Not Almak

Derse çalışırken, ansiklopedi gibi kaynaklardan, internetten, gazetelerden, dergilerden yararlanırken yaptığınız çalışmaya okuduklarınızdan not almak denir.

Okurken not almada zaman kısa olmayabilir. Fakat zaman yeterlidir diye, okuduğunuz yazıyı 'aynen' yazmaya da gerek yoktur. Konunun özünü, temel noktalarını sonradan kolayca hatırlayabilecek kadar kısa yazmalısınız. Gerçi yararlanılan kaynaklardan aynen yazılması gereken kısımlar da olabilir ki buna ALINTI denir. Alıntı ile not almayı karıştırmamalıdır. Not almakta kısalığın sınırı ve ölçüsü şudur: Üzerine çalıştığımız konunun ana noktalarını eksik bırakmadan, sonradan kolayca hatırlayabilecek biçimde ve ne kadar kısa yazarsanız, notlarınız işte o kadar kısa ve öz olacaktır. Okuduklarınızdan not almak, ders hazırlamada, bir kaynaktan yararlanmada, kendinizi yetiştirmede, ilerisi için gerekli bilgi ve belgeleri toplamada yararlı olur.

Gördüklerinizden Not Almak

Bir gezide, bir yerde gördüklerinizden, filmlerden, televizyondan seyrederken, not alabilirsiniz. Gördüğünüz, ilginizi çeken, hoşunuza giden mühim şeyleri unutmak istemezseniz, not almanız gerekir.

Gördüklerinizden not almak için zaman yeterli de olabilir, olmayabilir de, söz gelişi film seyrederken tıpkı duyduklarınız gibi zaman kısadır. Ama gezide gördüğünüz bir konu için zaman yeterli olabilir. Unutmamalıdır ki zaman yeterli de olsa, not almanın kuralları değişmez. Tutulan notlar geleceğin birikimidir. Onlardan düşünce, duygu, görüş yapı taşlarının gelişimi oluşur. Bunun için mühim konular için ayrılan bir not defteri olmalıdır. Kişinin kendini yetiştirmesinin bir yolu da budur. Okuduğumuz her sözcük yeniden karşılaşılan bir dünyadır. Sürekli not tutmak ve dinlemesini bilmek, öğrenmenin, başarmanın, güzel konuşmanın, güzel yazmanın koşullarından ikisidir.

Sizce not tutmak bir anlamda zamanı gelecek için saklamak mıdır? Teşekkürler.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Bozkurt58
Ziyaretçi
« Yanıtla #1 : 08 Kasım 2017, 20:47:01 »

Şimdinin zamanı asla geri gelmez. Ne yaparsak edelim şimdi herhangi bir işten aldığımız hazzı ileride bulamayabiliriz. Geleceği düşünmek gerekir fakat anı hepten boşvermek de iyi değildir. Zaman gelecek için saklanamaz. Eğer bugünlerin değerini yaşamak yerine ileriye saklarsak en sonunda bir hayal kırıklığına uğrarız. Asla sakladığımızı bulamayız.

Ancak zamanımızın değerini bilirsek not tutmak anlamlı olur. O notu ileride okuduğumuzda bir şeyler hissedebiliyorsak doğru olanı yapmışız demektir.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.247 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.013s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.