Nato Tarafından Işid’e Karşı Esad Desteklenecek mi?
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 23 Ocak 2020, 15:03:05


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Nato Tarafından Işid’e Karşı Esad Desteklenecek mi?  (Okunma Sayısı 1528 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Çiğdem ATSIZALP
Deli Sarı
Türkçü - Turancı BOZKURT

Cinsiyet: Bayan
ileti Sayısı: 1.317« : 11 Eylül 2014, 19:43:50 »

İlk defa Rusya tehdit olarak Nato zirvesinde değerlendiriliyor. Şu an masada Rusya hem de devlet olmayan birtakım aktörler tehdit olarak konuşulmakta, hepsi de Türkiye’nin sınırlarında ama Rusya daha önce tehdit olarak hiç masaya gelmemişti. Rusya’yı bu noktaya getiren şey, Nato’nun politikasıdır. Esasen yayılmacı politikayı uygulayan Nato’dur.

Rusya’nın sınır komşularına kadar sürekli füze yerleştirmeye çalışıyor, sürekli Nato’ya almaya çalışıyor yani Rusya’yı rahatsız eden, taciz eden Nato oldu. Bütün sınırlarına kadar götürdü işi, Varşova paktında dağılan ülkelerin hepsini sınırları içine almaya çalıştı. Fakat en zayıf oldukları noktaları da Putin’in karşı atağı geldi. Ukrayna Rusya’da, Rusya’nın uzantısı olarak kabul edilmekte ve Ukrayna’nın Nato üyesi olması, buralara füze konuşlandırılması devreye girdiği zaman Rusya’nın çok ciddi tepkisi oldu fakat Rusya’nın böyle bir tepki göstereceği belli. Aslında peşrev aşaması denir ya birbirleri ile kavga etmeden herkes kendi gücünü karşı tarafa göstermeye çalışıyor.

Ukrayna meselesi ciddi, esasen onun sözleşmesi aşağıda yani Suriye meselesi ne olacak? Meselâ Rusya, Nato’nun Suriye’de yapmak istediğini de yaptırmadı. Bunlar birbirleri ile karşılıklı güç savaşı halinde. Diğer yandan Işid ilk ortaya çıktığında El kaide uzantıları ve özgür Suriye ordusu (Müslüman kardeşler) uzantıları ile dövüşmeye başlayınca ki, her ikisi de Sünni kümelerdir. Bunun Esad ve İran tarafından desteklendiği gibi bir kanaati oluştu. Işid’in Suriye’deki varlığı aslında Nusayri rejimini rahatlatacak bir içerikte idi. Yani kendi mezhebindekilerle dövüştü, Esad ile çok ciddi bir çatışma içerisine girmediler. Irak’a bakıldığında ise, farklı bir foruma büründü, Maliki rejimi ile de mücadele etmeye başladı ve zaten Irak’ta gerçekten Sünniliği ile destek buldu. Oradaki Saddam sonrası ikinci sıraya atılmış yeterince sistemden nemalanamayan Sünni yerel halkın desteğini buldu. Aşiretler, halk herkes destek halinde, Işid, Sünni bölgelerde bir problem yaşamıyor. Fakat çok yanıltıcı bir olay, bir tarafta etnik tutum alıyor bir tarafta mezhepsel bir tutum alıyor. Bu bir futbol topu, herkes birbirine gol atmaya çalışıyor, orada bir siyasi ve herkesin içine dâhil olduğu bir şey var.

Işid’in içinde tanımlanamayan bir yapı var. Bir askeri müdahalede bile en az 2 – 3 yıl içinde olur, bu da başarı denilmekte deniyor. Halktan kendilerine ihtiyacı olan kesimlere yardım ederek, kendilerine biat etmelerini sağlamak istiyorlar. Oradaki halk Amerikan kafası kestikleri zaman bundan rahatsız olmuyor. Maliki’yi de oraya getirip bir kukla olarak Amerika’nın yerleştirdiğini düşünüyorlardı. Işid’e yönelik bir müdahale gelecektir. Işid’in sınıra dayanması, Türkiye açısından da bir şantaj mekanizması işlemekte demektir. Yani Işid sadece Türkiye’nin ya da bölge ülkelerin bir problemi değil.

Nato tarafından Işid’e karşı Esad desteklenecek mi? Teşekkürler.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Mergen Kurt
Türkçü - Turancı BOZKURT

ileti Sayısı: 1.023


« Yanıtla #1 : 11 Eylül 2014, 20:14:44 »

Bence Rusya Ukrayna'ya saldıracakken Işıd iknci planda kalacak bir süre. Bu süre zarfında da Işıd daha da büyür, güçlenir. Esad kendi toprağını koruyacak şekilde Işıdla bazen ortak olur, bazen düşman. Ben hiçbir yabancıya güvenilmeden her terör örgütüne saldırılmasını isterim. Ama Işıda karşı pkk silahlandırılır, yaptıklarına göz yumulursa olmaz. pkk ışıddan daha tehlikeli. pkkya da ışıda da saldırılsın. İranla da, Esadla da Irakla da ortaklık yapılabilir belli bir yere kadar, tabi amaç pkkyı yok etmek olacaksa.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.05 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.014s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.