Moğollar sizce Türk mü?
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 06 Temmuz 2020, 08:33:57


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1] 2
  Yazdır  
Gönderen Konu: Moğollar sizce Türk mü?  (Okunma Sayısı 9192 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Atsizci35
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 13


Tanrı, Türk'ü korusun ve yüceltsin!


« : 17 Mayıs 2014, 01:42:08 »

 Sevgili kandaşlar, bu konuyu daha önce çok araştırdım fakat somut ve net bir kanıya hiç denk gelmedim. Bildiğiniz gibi Timuçin(Cengiz Han), Kubilay Han, Aksak Timur gibi Moğol kökenli kişileri okullarda Türk olarak gösteriyorlar. Bulunduğumuz coğrafyanın aynı olması ve iç içe yaşamamız dolayısıyla ve belkide yaptıkları hoşumuza gittiği için onları Türk kabul ediyoruz diye düşündüm. Diğer bir yandan kesinlikle Moğol ve Türk ayrımı yapan kişilerde Moğollar barbar biz değiliz, siz bizi karıştırıyorsunuz görüşünde olan yani Moğolları beğenmeyen insanlar. Tarihçilerde bu konuda ikiye bölünmüş durumda peki sizin bi görüşünüz var mı yani sizce Moğollarla aynı kanı mı taşıyoruz yoksa birbirimizden ayrı iki ırkmıyız?
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Börü:Tegin
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 1.950« Yanıtla #1 : 17 Mayıs 2014, 10:24:01 »

 Ortak özellikler bakımından baktığımızda, Moğollar ile aramızda Macarlardan daha çok ortak özellik vardır. Çok üst kimliğe baktığımızda, Ural-Altay budunu olarak anlatılan toplulukta, Türkler ile Moğollar ayrılmaz. Türk de yoktur Moğol da. "Ural" ve "Altay" vardır. "Ural" olarak bilinen budun, Fin-Ugor'lardır. Altaylar ise Fin-Ugor'dan daha geniş olarak, Türkler, Moğollar, Japonlar ve Korelileri de içine alır. Ancak bu durum "az ortak özellikler" ele alındığında görülür. "Daha çok ortak özellik" aradığımızda Moğollar ile aramıza çizgi çekilir. Çünkü Türklerin büyük bölümü İslam'ı seçtiği için kendi içlerinde yeni bir gelenek, yeni bir yaşam oluşturmuşlardır. Moğollar da Budacılığı seçtiğinden Çin geleneklerine uyan, kendilerine özgü bir yaşam kurdular. Bu yüzden din konusu burada önemli bir ayrım noktası.

 Umarım yardımcı olabilmişimdir.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

TÜRK:KANI:KURUMASIN:
TURAN:TUGU:YIKILMASIN:
Gazan Han
Deli Bozkurt
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 1.410


İLHANLILAR


« Yanıtla #2 : 17 Mayıs 2014, 14:04:42 »

Afganistan daki HAZARALAR unutulmasın. Onlar Turktur. Hazara moğol iliskiside vardir.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Mergen Kurt
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 1.014


« Yanıtla #3 : 17 Mayıs 2014, 16:23:14 »

Moğollar Türk değillerdir. Bir ırkın kökeni araştılırken o ırkın mitolojisi de bu araştırmaya dahil edilir. Moğol mitinde kurt ile köpek eşdeğer sayılmıştır. Aynı coğrafyada yaşanılması benzerlikleri artırmıştır ancak bugün Saha-Yakut bölgesindeki moğollar ile oradaki Türkler arasındaki farklar belirgindir. Bunu ben söylemiyorum yabancı yazarlar söylüyor. Biraz şüpheyle yaklaşıyorum o yüzden ancak rusların özelliğini almış olma olasılıkları var. Ayrıca Kore bölgesi ile de geçmişleri olabileceği iddiaları onları japonlarla bile ortak yapıyor. Japonya' daki çift tanrılı bir innış vardı, bu Moğolistan' da geçmiş zamanda vardı. Muhtemelen çin ile ortak bir devletken tarihin derin zamanlarında bir ırkın farlı bir uzantısı olmuşlar. Çin soylularla değil ancak japonlarla akraba olma ihtimalleri var. Türk olmaları ise uzak ihtimal. Sadece benzerliklerin olması onları Türk yapmaz.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Mergen Kurt
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 1.014


« Yanıtla #4 : 17 Mayıs 2014, 16:38:46 »

Afganistan daki HAZARALAR unutulmasın. Onlar Turktur. Hazara moğol iliskiside vardir.


Afganistan' da 9 milyon Türk var. Şu anki başbakan adayları sırf Türk desteğini alabilmek için Türk sevdalısı görünüyor. Türkler o kadar çoklar ve etkililer. Afganistan' da  sadece Hazaralar da yok. Hazaralar İran' da da var, Pakistan hindusunda da var. Onlarla moğol ilişkisi de Cengiz Han dönemine dayanıyor. Bunu da yunan tarihçisi Papulıs ve Cartıus söylüyor. Onların yayınları çok taraflı. Cengiz Han' ı moğol sayıp, yasalarını moğol sayıp ve ordusundaki herkesi Moğol sayıp Türkleri görmezden geliyorlar. Halbuki bu konudaki otoriter Harold Lamb Tengiz Han' ın ordusunun büyük kısmının Türk soylu olduğunu söylüyor. Konu yunan tarihçileri tarafından ele alındığı için Hazaralar moğollarla ilişkilendiriliyor. Başka bir araştırma Anadolu' ya gelen sakalarla ilişki kuruyor. Her neticede Türkler yani Hazaralar. Moğol değiller.
Bir Irk araştırmasında da İran kaynaklı, daha doğrusu İran muhalifi Güney Azerbaycanlı kandaşlarımız Hazaralarla Şah İsmail dönemindeki savaş konusunda ilişki kuruyor ve o zamanki nüfus yerleştirme politikasıyla o bölgedeki Türklerin Güney Azerbaycan' dan gönderilen askerlerden oluştuğu ve onların torunlarının şimdiki Afganistan bölgesinde olduğunu söylüyor. Yani hepsini değil ama çoğunluğunu oluşturduğu iddia ediliyor.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Börü:Tegin
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 1.950« Yanıtla #5 : 17 Mayıs 2014, 16:47:13 »

 Kuzey Afganistan'ın büyük çoğunluğu Özbek Türk'tür. Bu Özbek Türkler Özbekistan'daki Özbekler gibi değil. Hepsi Türklüğünü vurgular. Siz hiç tanımadığınız bir Afganistanlı Özbek Türk'e "Afgan mısınız Özbek mi?" diye sorduğunuzda size kızar gibi, "Men Özbek Türk'üm!" der.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

TÜRK:KANI:KURUMASIN:
TURAN:TUGU:YIKILMASIN:
Gazan Han
Deli Bozkurt
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 1.410


İLHANLILAR


« Yanıtla #6 : 17 Mayıs 2014, 17:03:36 »

Kuzey Afganistan bölgesinin bir diğer ismi de Güney Turkistan'dir. Hatta Güney Türkistan bayragida vardır.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Mergen Kurt
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 1.014


« Yanıtla #7 : 18 Haziran 2014, 23:46:40 »

 Türklerle Moğollar iki kardeş millettir. Altay grubu denen akraba milletlerin en mühim iki tanesidir. Türkçe ve Moğolca eskiden tek dil olup ancak Hunlar çağında iki ayrı dil haline gelmiştir. “Hun – Türk münasebetleri” adlı tebliğ ile bunu iddia ve ispat eden Türk, Moğol ve Çin dilleri bilgini Von Gabain olmuştur.

Atsız Ata

Günler sonra fikrimi değiştiriyorum, yabancı yazarlar aklımı bulandırmış. Yabancı yazarlara önyargıyla baksam bile etkileyebiliyor. Moğolları başka soydan görmüşüm o yüzden. Atsız atam da olmayaydı arkasında bozkurtlar kimbilir neler düşünürdü moğollar hakkında.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Gazan Han
Deli Bozkurt
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 1.410


İLHANLILAR


« Yanıtla #8 : 19 Haziran 2014, 00:12:49 »

Mogol'lar pek kisa boyludur
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Yörük Beği
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 83« Yanıtla #9 : 19 Haziran 2014, 01:13:15 »

Moğollar Türk değildir, Türkler'den farklı genetik yapımları var Türkler ile yaşadıkları yerin yakın olmasından dolayi bazıları Türkler ile karışmış olabilir ayrıca konuştukları dil Ural-Altay dil ailesinden ve köken bakımından Türkçe ile aynı kökten gelmektedir ancak "Moğollar Türktür" demek yanlış olur.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Türk'üz Türkçü'yüz Atatürkçü'yüz

Sayfa: [1] 2
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.238 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.022s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.