Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini

TÜRKÇÜ DURUŞ, TÜRKÇÜLÜK, ATSIZCI GÜÇ => Türkçülerden Sorular => Konuyu başlatan: Türk Çerisi üzerinde 09 Temmuz 2011, 12:33:54Konu Başlığı: Mavi Renk
Gönderen: Türk Çerisi üzerinde 09 Temmuz 2011, 12:33:54
Herkese esenlikler dileyerek başlıyorum;

bilindiği gibi mavi Türk rengi de diyebiliriz. Özellikle gök mavi renk kutsallık boyutunda olmuştur. Türkçe de mavinin karşılığının ''gök'' veya ''çakır''dır bildiğim kadarıyla. Mavi renk İslami dönemden önce çok kullanıldığı gibi İslami dönemde de değerini pek kaybetmemiştir. Geçmişten bugüne kadar birçok Türk devleti ve topluluğu da bu rengi bayraklarında kullanmıştır. O nedenle bayraklarımızın ismi genel manada hep ''Gök Bayrak'' olarak nitelendirilmiştir. Gök bayraktaki gök ifadesi hem kutsallığı hem de mavi rengi ifade etmiştir.

Benim merak ettiğim husus ise mavi renk hakkındaki herşeydir kısaca. Mavinin atalarımız tarafından bu denli kabul görmesi ve kullanılmasının temelinde yatan nedir? Bu konuda geniş bilgisi olanlar veya bu konuda bilgi veren herhangi bir makale, kitap vs. varsa burada paylaşılabilir mi?


Konu Başlığı: Ynt: Mavi Renk
Gönderen: Erlik Adana üzerinde 09 Temmuz 2011, 12:39:41
http://www.turkcuturanci.com/turkcu/turk-toresi/80/

Kandaş başta bu sayfa olmak üzere ''Türk Töresi'' konusunu incelerseniz çok değerli yazılar bulabilirsiniz. Özellikle Avrupalıların ''Türk Mavisi'' dedikleri Turkuaz renginin kökenlerinin eski Türk Kültürü'nde bulunduğu artık bilinmektedir. Gök-Tanrı sözcüğü, ''Gökçen'' isim-sıfatı hakkında pek çok ilişiği bağlantıdan inceleyebilirsiniz.