Türkiye Üzerindeki Baskının Temel Sebebi Nedir?
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 15 Ocak 2021, 20:22:23


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Türkiye Üzerindeki Baskının Temel Sebebi Nedir?  (Okunma Sayısı 1752 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Çİ-Çİ
Deli Sarı
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bayan
ileti Sayısı: 1.343« : 18 Haziran 2014, 21:47:19 »

Batı buralarda İslamcı düşüncelerin hâkim olmamasını istiyor. Ortadoğu bölgesinde anti Sünni dokuyu korumaya bir kuvvet oluştu. Türkiye el-Nusra'yı terör örgütü olarak ilan etti. Irak bölünme furyası açarsa bu Suriye'de zaten ortaya çıkması mümkün olan bir durum Suriye’yi de etkiler bölgedeki diğer ülkeleri de sirayet eder. Irak, Opec'in içerisinde İran'dan sonra en büyük ihracat haline geldi, büyük bir enerji havzası bunu parça parça edip sağa sola dağıtmaktansa bünye içinde tutmaya çalışıyor. İran ile de petrol paylaşımı yapılmakta, Kürtler Bağdat'a ‘ben senin başbakanlığını istemiyorum, petrol yasasını geçir, ben petrolümü satabileyim’ demektedir. Bağımsızlık ilan etmeleri değil ama petrollerini satmakla bağımsızlık ilan etmeleri mümkün. Şu an bütün oyunlar Şii ve Sünni arasında dengeler üzerinde kuruldu ama bu, Arap ve Kürt çatışmasına dönüşürse o halde bütün plânlar değişir. Arap - Kürt çatışması çıktığı zaman Türkiye'ye de sıçrar. Amerika bunu istemiyor, çok rahatsız ama bu Rusya'nın işine gelir. Türkiye'nin konumu çok önemli ama çok kötü bir dönem enerji dengeleri şekilleniyor. Rusya ve Amerika yeni enerji stratejileri yapmışlar. Ruslar, Çin ile tarihin en büyük anlaşmasını 400 milyar dolarlık yaptılar şimdi de Japonya girecek, bütün o bölgeyi Rusya beslemeye başlıyor. Rusların yatay etki alanı geliştirme yani yeni coğrafyaları elde ediyor ve oraların enerji bölgelerini elde etmek, Amerikalılar bundan vazgeçiyor Afganistan vs. her yerden çekiliyor onlar da dikey çeşitlendirmeye gidiyorlar, kaya gazını çıkartıp Avrupalılara, Batılılara ve yeni enerji ihtiyacı olan ülkelere göstererek bu bağımlılığı kırmaya çalışıyorlar, dikey hareket ediyor. Rusya yatay hareket ediyor Amerika dikey hareket ediyor. Meselâ Japonya 54 nükleer reaktörden 52'sini kapatmak zorunda kaldı. Karşılayamaz, açacak ilerde ama o psikolojinin eşliğinde yeni bir strateji geliştirmek ihtiyacı duyuyorlar kendilerinde. Dünya yeni bir evreye geçmiş durumda politik güç dağılımları açısından. Şimdi Türkiye son 10 yıldır aynı süre gelen durum [statüko] ile geliyor. Dünyada son 2 yıllık sıçrama, değişim Türkiye'ye sirayet etmedi. Gerçekten de Türkiye enerji açısından çok önemli bir konumda ama dünyanın en büyük güçleri her yere müdahale edebilir hale gelmiş durumda.

Türkiye üzerindeki baskının temel sebebi nedir? Teşekkürler.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Hun Türk
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 468« Yanıtla #1 : 19 Haziran 2014, 04:51:34 »

Bulunduğumuz yer bu büyük güçlerin etki alanları veya hükmettiği yerlerin tam olarak kesiştiği yer. Yani fay hattının üzerindeyiz bir tarafta bir toprak parçası öbür tarafta başka toprak parçası. Ülkemizin bulunduğu yer bir büyük gücün etki alanının bittiği diğerinin başladığı yer. Dünyayı büyük bir örümcek ağı olarak düşünürsek bir tarafta yukarısını kontrol etmek isteyen diğer tarafta aşağısını. Örümcek ağlarında en ortada birleşen yer vardır ya bütün ağı tutan işte o orta yer benim kanaatimce Türkiyenin olduğu yerdir. Burada sanırım demek istediğiniz rusya yatay genişleyerek bütün kuzey yarım küreyi kontrol etmek istiyor diyorsunuz galiba. Diğer kandaşlarıma uyarımdır. Başka daha önemsiz başlıklarda Moğollar Türk mü diye tartışacağınıza burada yazılan yazıları anlamaya çalışıp buraya yorum yazmaya çalışın. Böyle önemli konuları iyi anlayıp analiz edebilirsek onlara karşı politikalarımızı belirleyebiliriz. Yoksa sonu gelmeyecek yaptığınız diğer tartışmalarla dünyada olup bitenleri kaçırıyorsunuz ve birileri çoktan üsküdarı geçiyor. Bazıları(ruslar) kozum olan enerji ham maddeleri ile daha çok ülkeme nasıl yarar sağlarım dünyanın başka ülkelerine bu kozumu kullanarak nasıl hükmederimi düşünürken bunun için tartışırken bizim tartıştığımız konular Moğollar Türk mü.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Çİ-Çİ
Deli Sarı
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bayan
ileti Sayısı: 1.343« Yanıtla #2 : 19 Haziran 2014, 20:50:03 »

Evet, Rusya, yatay genişliyor ve tam da dediğiniz gibi Hun Türk, Enerji koridorunu nerede ise yarım kürede tamamen ele geçirmek ve yönetmek istiyor. Bunun için Kırım gibi önemli enerji noktalarını alarak, güçleniyor. Hem Batı hem Doğu enerji kontrolü kimin elinde ise o gücü kim tutuyorsa, ona ses çıkartamıyor. Daha yakın zamanda Almanya ses çıkartır, itiraz eder gibi oldu, enerji anlamında bağımlı olduğu için etkin olamadı. Değerli yorumlarınız için çok teşekkürler.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.124 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.009s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.